Reply To: Pescuit la clean pe Strei

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit la clean pe Strei Reply To: Pescuit la clean pe Strei

bogdanbogdan
Keymaster

Am observat ca singura mea sansa dee a ajunge la pescuit consta in faptul de a nu mai scrie pe forum unde si cand vreau sa ajung. Cineva ( probabil concurenta acerba a siteului nostru ), cu multa influenta la zei, face ce face si programeaza o furtuna, cutremur sau vulcan exact atunci si acolo unde am anuntat ca vreau sa pescuiesc. Asta demonstreaza ca site-ul este citit si deranjeaza, ceea ce nu imi indisplace.

Prin urmare, fara sa scap o vorba despre tentativa mea, duminica dimineata m-am prezentat pe Strei la Bretea Romana in jurul orei 7.00, si totul era perfect. Apa curata si cer senin chiar daca in dupaamiaza anterioara a fost furtuna destul de serioasa.

Pana in jurul orei 11.30 am avut parte de numeroase capturi de clenuti si obleti, si un mare rateu de clean adevarat deoarece aveam carligele mici pentru obrazul lui.

Disperat fiind de faptul ca nu stiu cand voi mai avea timp pentru o iesire, am stat pana la ora 16.00 nemaiprinzand decat 4 clenuti cat palma si o insolatie frumusica pe care inca o resimt si acum, chiar daca am fost tot timpul cu sapca pe cap.

Datorita ” lacomiei ” de a pescui cat mai mult timp, mi-am sacrificat din timpul disponibil pentru pescuit doar durata pentru 2 poze. Un clenut si un oblete, cam de aceleasi dimensiuni, cca 12 cm. Clenuti am prins si ceva mai marisori, dar zgarcit fiind cu timpul si increderea ca voi prinde altul mai mare si mai mare, nu am mai facut poze.

Spre deosebire fata de anul trecut am remarcat o crestere in grosime si latime a pestilor. Este posibil ca acestia sa nu fi depus icrele si laptii. La aceeasi lungime, aveau o inaltime, latime si greutate sensibil mai mare.

Acum si cele 2 poze care mi-au consumat 3 minute din cele 9 ore de pescuit ca nehalitu’!

Comments are closed.