Recent Topics

Reply To: Pescuitul pe râul Strei

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuitul pe râul Strei Reply To: Pescuitul pe râul Strei

bogdanbogdan
Keymaster

Cred ca sint blestemat!

In ultima vreme mai rar ajung pe malul Streiului, si atunci cand ajung conditile sint suficient de convingatoare incat sa ma faca sa nu scot lanseta din portbagaj.

Azi a fost o rara ocazie in care erau conditii conform ” sfatului medicului “.  Am ajuns, am inceput cu mustele de oblete, am avut cateva capturi si atacuri mai multe, apa limpede si calduta, vreme superba. Totul era OK.

Dupa cativa obletei, beldite si atacuri mai serioase m-am hotarat sa schimb mustele cu unele mai mari, si nailonul de pe mulineta ca deja se scurtase si mai era si rasucit. Mai rar ma apuc eu de o asemenea treaba pe malul apei cind totul merge bine, dar am considerat ca mai am destul timp pana spre seara.

Buuun! M-am apucat cu mari speratne de aceasta operatiune care a durat cam 8-10 minute si cand imi intorc privirea catre apa, aceasta era deja crescuta, tulbure, cu mizerii si in crestere!!!

Deci, batul a fost impachetat frumos si plecat acasa!

Mi s-a intamplat de nenumarate ori sa creasca apa brusc din cauza MHC-urilor.

Cum pot sa scap de acest blestem fara sa dinamitez toate barajele de pe Strei? Sau macar sa nu fiu prins ca le-am dinamitat eu.

Comments are closed.