Recent Replies

Recent Topics

Accident tragic in Muntenegru

Acasă Forumuri Off Topic Accident tragic in Muntenegru

Acest subiect conține 2 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 5 ani, 3 luni.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Te iau fiorii numai cand auzi titlul si stii ce nenorocire a fost acolo dar haideti sa analizam putin ce am vazut si auzit despre acest eveniment.
    In primul rand am inteles ca e cam cea mai mare nenorocire rutiera din zona respectiva desi configuratia zonei si a tarii in general ne-ar face sa credem ca e ceva banal. E foarte clar ca soferul a condus inconstient cu viteza mult prea mare pe o zona cu limitare si in conditii meteo vitrege. De ce? Pentru ca soferii romani sunt niste dementi asa cum spunea acel expert italian in circulatie venit in Romania si care a declarat ca suntem iresponsabili in trafic, mergem exagerat de repede si riscant. Defapt noi suntem dementi si in celelalte activitati zilnice dar nu are cine sa ne traga de maneca, legea noastra fiind facuta doar de ochii lumii si neaplicata la sange.
    Cetatenii de acolo au sarit imediat si fara rezerve ca sa salveze ce se mai putea si poate ca si la noi ar fi fost la fel dar hai sa fim seriosi, cate telefoane si alte bunuri ar fi mai ramas la locul accidentului dupa interventie??? Ati auzit sa fi disparut ceva de acolo? Nu cred.
    Apoi au donat sange dar oricum ei aveau sange in spitale si nu ca la noi unde chiar nu gasesti.
    Au trimis fisele medicale care au insotit ranitii scrise in detaliu inclusiv in limba LATINA. Mai oameni buni, va dati seama ce inseamna sa fii profesionist cu adevarat? Si asta intr-o tara de mana a doua, a treia a Europei in sensul ca nu e nici Germania nici Franta.
    Ce facem noi ca tara? Incercam sa ne ridicam la nivelul lor dar suntem stangaci si se vede ca la ei a fost o reactie spontana iar la noi una prefacuta.
    Pacat de cei ce si-au pierdut viata, de cei ce vor ramane cu sechele, de rude si prieteni. Pacat…

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Intr-adevar un eveniment tragic. Maine am inteles ca va fi considerata zi de doliu national, apoi se vor cauta vinovatii, metode de ajutorare a ranitilor si a urmasilor celor decedati.

Din cate ce am auzit eu la radio zilele astea, se pare ca a fost un accident ” accidental “. Asa cum se intampla de obicei la accidentele grave. E foarte usor sa dam vina pe sofer din cauza ca unor pasageri li s-a parut ca avea viteza prea mare. Autoritaile din Montenegro au ajuns la concluzia ca soferul a fost orbit de soare la iesirea dintr-un tunel. O victima a accidentului sustine ca soferul circula cu viteza exagerat de mare pentru conditiile de trafic.
    Deci trebuie studiata problema. Dar de catre cei care o pot face correct. In nici un caz de televiziuni care-si doresc audienta cat mai mare din orice subiect. ( vezi viitura pe Dunare )
    E foarte usor sa arati cu degetul spre cineva si sa-l arunci la groapa de gunoi.

Hai sa asteptam sa treaca perioada asta grea prin care traverseaza ranitii, urmasii si rudele decedatilor, sa vedem la ce concluzii ajung autoritatile, sa vedem cum vor fi ajutati urmasii decedatilor si cei care au fost raniti, si apoi sa ne apucam noi ( cei care oricum suntem imbuimati cu tampenii din ziare si televiziuni ) sa ne dam cu parerea. Asta daca nu cumva vom si uita de acest accident… .

Catalin
    Catalin
    Keymaster

VITEZA EXCESIVA !!!

Asta e cauza accidentului tragic, asa spun anchetatorii din Muntenegru. Ce spun ai nostri? Mai ancheteaza… Aia sunt prosti si noi destepti. Viteza masinii era 80 km/h la o limitare de 40 km/h !!! Ce spuneam eu zilele trecute? DEMENTA LA VOLAN specifica Romanilor. Ai nostrii cauta motive cum ca parapetul era prea usor, viaductul prea inalt, curba prea stramta… Tocmai pentru ca toate acele conditii conduceau spre un drum nesigur, oamenii au pus limitare de viteza. Ai nostrii au inventat semnul de circulatie care indica drum cu gropi si care costa mai mult decat astuparea gropilor si le cauta alora nod in papura de parca nu ar fi facut saracii de ei destule pentru cei implicati. RUSINE MAGARILOR !!! Asumati-va vina ca trimiteti toti dementii sa conduca intr-o lume civilizata si le mai dati pe maini si alte vieti nevinovate. Invatati sa faceti ANCHETE SOCIALE si nu teste psihologice de doi bani fentate de orice prost. Mergeti la el acasa, la vecini, la fostele locuri de munca si aflati ce fel de om e, ce caracter are, daca e violent, impulsiv… Asa selectezi oamenii nu cu teste pentru copii. Dupa ce politistul ala omoara 5 oameni iese seful lui care e un idiot notoriu si spune ca nu intelege cum s-a intamplat ca omul era un model la munca si tocmai trecuse testul psihologic cu brio. Apoi se afla ca isi batea sotia si copii, ameninta vecinii cu arma si alte alea. Prostilor, ganditi inaintea faptuirii nenorocirilor ca de aia sunteti pusi in posturi de conducere !!!

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.