Recent Replies

Recent Topics

Alegeri, alesi, demisii, demisi

Acasă Forumuri Social, politic si administrativ Alegeri, alesi, demisii, demisi

Acest subiect conține 15 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Nelu Nelu acum 3 ani.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 16 în total)
  • Autor
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

La turul 2 de scrutin, romanii din diaspora par si mai intaratati sa voteze, ceea ce era de ateptat. Din pacate la fel de intaratati s-au dovedit si cei raspunzatori de organizarea sectilor de votare din strainatate pentru ai obstuctiona pe alegatori. S-au format cozi inca inainte de deschiderea sectilor de votare, si tare cred ca nu se vor termina pana la inchiderea acestora. Deocamdata o persoana reuseste sa voteze cam in 4-5 minute (timp masurat fara stat la coada), ceea ce inseamna cam 15 persoane/ora la o cabina-stampila. Deci cam 220-250 voturi/cabina. Daca nu se prelungeste programul sectilor de votare, cu siguranta vom aparea prin toate ziarele de renume internationale, si sigur nu ca un exemplu pozitiv.

bogdan
    bogdan
    Keymaster
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

👿

Nelu
    Nelu
    Participant

nu va mai agitati, tot ponta castiga alegerile cu bruma de spor la pensionari si la tarani, care din pacate sunt majoritatea!
    vorba lui Lapusneanu:”Proşti, dar mulţi ! “

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Speram sa schimbam ceva, ce altceva putem face?

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Si eu cred ca va castiga Ponta, nu stiu daca si cand s-ar simti o evulutie inspre bine daca ar castiga Iohanis. Stiu doar ca, cel putin pana in prezent politica sociala a PSD-ului a incurajat lenea si nemunca. Avem prea multi asistati sociali multumiti de situatia lor. Pe mine ma deranjeaza in momentul actual aceasta politica, deoarece impozitele platite catre stat pentru a contribui la multumirea celor care nu fac altceva decat sa-si incaseze ” drepturi ” banesti, din munca mea fara sa incerce sa faca nimic, le consider prea mari. Aici nu ma refer la toti cei fara loc de munca, ma refer doar la cei care se complac in situatia de a fi asiatati social, dar nu au dorinta de a munci. In schimb au si posibilitatea si sanatatea si puterea de a munci.
    In fine, oricare dintre aceste doua personaje va fi presedinte, in viitorul apropiat-mediu vom avea de platit greselile guvernarii din ultimii ani. Asa ca, nu vom simti nimic prea bun sau prea rau la portofel in viitorul apropiat.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Si probabil ca nu vei apuca nici pensia decat daca iti faci vreo rezerva personala.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

In primul rand mi-e greu sa cred ca voi apuca varsta pensionarii. Nu vreau sa ma gandesc cum voi reusi sa supravietuiesc daca voi trece de varsta pensionarii. Daca ma gandesc si la acest lucru, cu siguranta nu imi voi dori sa nu ajung pensionar in viata asta, asa cum mi-am asternut-o singur, cu manuta mea!

Atata sper, sa-mi vad un nepot sau nepoata. Asta va insemna ca al meu copil va fi bine si apoi pot sa plec linistit pe plaiurile vesnice ale pescuitului. Fara limita de capturi, carlige, si fara TAXE!

HOUGH!

Citat din Inciu-Ciuna ( Karl May )… .

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pentru toti cei care nu au crezut in puterea nemtilor le spun doar atat, nemtii joaca pana in ultimul minut, si e posibil sa mai inscrie un gol si in drum spre vestiar!

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Acum ar trbui sa isi vada de treaba lui Ponta, sa-si puna ministrii la munca sa realizeze ceva simtior pentru economie. Altfel la viitoarele alegeri parlamentare iar va fi taxat. Se pare ca nu mai functioneaza asa de bine pomana electorala, arma de baza a psd.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Am vizionat in seara asta 2 filmulete despre presedintii de azi, la digi24. Base si Iohanis. Pe cel cu Iohanis il mai vazusem o data cand a fost dat si cel cu Ponta.

Un presedinte cu coa…oaie asa tari ca ale lui Base nu cerd ca vom mai avea. A fost dificil sa scoata JUSTITIA de sub influenta politicienilor si a oamenilor cu bani.

Despre Iohanis eu cred ca a fost propulsat in primul rand de evolutia orasului unde a fost primar. Orasul a evoluat datorita calitatii oamenilor care locuies acolo si mai ales a celor care au locuit, au plecat si apoi s-au intors si au facut treaba.

Despre Ponta… a inceput sa-mi placa putin de el dupa ce si-a luat-o peste botic la prezidentiale. Daca are puterea sa faca curatenie in partidul lui, sa se spovedeasca, sa se caiasca si sa se lepede de pacate in timp foarte scurt, pana nu se trezesc baronii din soc, poate prinde pastele tot presedinte la psd. Dar eu nu cred ca prinde primavara.

In concluzie: Schimbarea regilor, bucuria proştilor ! Pentru noi nu se va schimba nimic!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Poate ca nici nu e atat de important daca se va intampla ceva extraordinar pentru noi, important este ca nu a pus PSD mana pe toata puterea. Daca reuseau se ducea de rapa tot micul progres din ultimii ani. Momentul suspendarii lui Base a fost pe fata lovitura de stat, daca le reusea, adio Nastase sau Voiculescu la puscarie. Si Europa ne-ar fi renegat, ne intorceam cu 15-20 ani in urma. Asa, chiar daca Santa nu o sa fie conform asteptarilor noastre, macar avem satisfactia ca puterea este la noi si ca putem sa ii schimbam oricand. Asta am castigat.
    Pentru Basescu RESPECT! A fost presedintele de care tara a avut nevoie. Daca cineva crede ca se putea lupta altfel cu nenorocitii care au distrus tara, se inseala. A fost si dur si smecher si in final sustinut de majoritatea electoratului.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 16 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.