ANPA noutati si legislatie

Home Forums Legi, decrete, regulamente ANPA noutati si legislatie

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 52 total)
  • Author
    OfiterulOfiterul
    Participant

Salut George!
    Din nefericire de astfel de raspunsuri ne lovim zilnic in tara asta..Am o idee si in caz ca si voi o considerati ok eu propun sa o punem cumva, in aplicare! Ma gandeam sa fie realizata o petitie impotriva pescuitului ilegal cu precadere in perioada de prohibitie ( facand fireste referire la scrumbie ), petitie care sa fie cat mai mult promovata, utilizand toate caile posibile si semnata de cat mai multi pescari si nu numai pentru a opri acest genocid, care din nefericire este la nivel national, urmand ca mai apoi sa fie trimisa catre acesti domni pentru a le demonsta ca noi pescarii care platim permise si ne supunem legii si o respectam, nu suntem niste derbedei cum poate suntem considerati de catre ei, avand tupeul sa cerem socoteala!
    O seara buna va doresc!

Salut. Sunt de acord cu tine dar sa sti ca am vazut o multime de petitii facute si nu sa schimbat nimic. Merita incercat.

CatalinCatalin
    Keymaster

Putem sa facem aceasta petitie si merita sa o facem. Ne vom lovi in primul rand de rezistenta pescarilor fomisti din zona apropiata barajului de la Portile de Fier II.
    Trebuie sa ii lamurim pe cei ce nu au inteles pana acum, ca pescuitul recreativ-sportiv se executa doar cu undita, lanseta si nu are caracter comercial sau vreun altfel de caracter cu iz de profit.
    Pescuitul comercial, industrial sau ”de foame”, se poate desfasura cu plasele de rigoare si actele aferente.
    Tinta pescarului recreativ trebuie sa fie o iesire cu familia sau prietenii in natura, un gratarel facut acolo si atat. In caz exceptional sa se mai ia acasa un peste, doi.
    A lasa liber pescuitul unei specii in perioada in care ea inca nu a depus icrele se poate asemui unui genocid.

OfiterulOfiterul
    Participant

Promit sa fiu primul care semnez aceasta petitie in caz ca va fi realizata! ( sa o trimitem catre domnii binevoitori care au dat acel raspuns nesimtit )

golden fishgolden fish
    Participant

Buna baieti,am citit si eu ce ati postat despre ANPA,eu cu directorul de la filiala Galati m-am certat anul trecut ca nu face nimic sa le mai ia din elan braconierilor ,i-am explicat cum curenteaza nemernicii aia pe Dunare si stiti ce mi-a zis sa nu ma bag ca ma depaseste subiectu.Cat despre petitie o semnez si eu cu mare placere ca am mai semnat petitii si ptr oprirea pescuitului comercial pe Prut dar sincera sa fiu raman la fel de sceptica ca nu stiu ce putem schimba noi astia mici cand interesele sunt asa de mari si de bine insurubate in sistem,dar vorba voastra ,merita incercat.Si inca ceva ,eu cred ca am putea schimba ceva numai cu conditia ca pe posturile de la minister,ARBDD,ANPA si chiar asociatii de pescuit judetene,sa fie angajati oameni pe competente profesionale si nu pe simpatii politice si in rest facuti gramada.Eu una i-am explicat desteptului ala de la ANPA GALATI,ca daca va disparea pestele (si cam asta se preconizeaza in cativa ani)ce obiectul muncii vor mai avea ?or sa numere salciile de pe mal si alea care au mai ramas,ce or sa mai faca?Cat despre pescuitul la plase al scrumbiei eu as fi de acord sa-l interzica de tot,ptr ca la noi pescuitul asta este portita perfecta a braconierilor de a iesi pe Dunare si de a bracona,ca nu-i controleaza nimeni sa vada ce specii de pesti au prins,intr-un cuvant as interzice orice iesire cu barca in larg atat ziua cat mai ales noaptea.Sunt foarte multe lucruri de facut in acest domeniu dar aia care ar trebui sa le faca nu-i intereseaza,ei nu apara interesele pestilor ei ii apara pe nemernici.Nu mai departe vineri ne-am dus pe malul Dunarii sa vedem cat a crescut,si deja era o gasca de braconieri care bagau plase atunci intr-o padurice unde acum pestele are conditii perfecte ptr depus,ma gandeam sa chem politia dar mi-ar fi spus ca n-au barci sa poata face flagrantul,asa ca am plecat mahnita si revoltata in acelasi timp ca macar sa nu-i mai aud.

bogdanbogdan
    Keymaster

Salut,

Mie mi se pare ca la modul cum ai scris tu mailul, ANPA a raspuns destutul de pertinent. Frustrarile ce le-ai scris in mare parte erau adresate ARBDD – ului, politiei de frontiera si asociatiilor de pescuit sportiv. Nu ANPA este responsabila de xerox, de marcarea zonelor de pescuit si camparea in Delta Dunarii.

Ei ti-au raspuns in legatura cu scrumbia. Trebuie tinut cont si de faptul ca exista si pescuit comercial. Ei au dat legea ( intr-adevar cu scapari si neclaritati ), dar pe teren sint asociatiile care impreuna cu politia si jandarmeria trebuie sa se ocupe de combaterea braconajului.

Asa ca eu consider ca o petitie in acest sens ar trebui facuta catre cineva care are obligatia sa asigure aplicarea corecta a legii. Si chestia asta este valabila in toate domeniile din tara noastra, nu se fura doar in domeniul piscicol.

CatalinCatalin
    Keymaster

Pai atunci Bogdane pune mana si creioneaza tu petitia asta, una in care sa incercam protejarea scrumbiei de Dunare pe intreg teritoriul tarii, inclusiv in Marea Neagra, eventual sa incercam sa le cerem si o conventie bilaterala cu bulgarii si sarbii.
    Dupa cate am citit eu despre specia asta, mod de trai si valoare, o consider cumva asemanatoare cu somonul. Cred ca se merita sa facem ceva, macar sa ramana urmele eforturilor noastre scrise aici si poate in viitor ni se vor mai alatura si altii. Inca nu e tarziu dar se vede ca de la an la an e tot mai putina, in mare nu era, pe Dunare in Delta nu era, ANPA spune ca urca mai tarziu. E DIN CE IN CE MAI PUTINA!

bogdanbogdan
    Keymaster

Trebuie o petitie pentru respectarea legii in toata tara asta. Rauri, ramuri, salbaticiuni, investitii de la buget, etc… . Nu doar scrumbia e in pericol. Sintem in pericol aproape toti din cei ce ne ambitionam sa traim aici. Cei care nu sint in pericol vor primi primi petitia, si daca cumva o vor citi o vor pune bine undeva intr-un sertar.

CatalinCatalin
    Keymaster

Pai atunci ce facem? Plecam din tara?

bogdanbogdan
    Keymaster

Nu stiu. Facem petitii? Crezi ca hotii nu stiu ca fura?

CatalinCatalin
    Keymaster

Petitia nu o gandim pentru hoti, la fel cum usile metalice sau sistemele de alarma nu sunt facute pentru ei. Le facem pentru zecile si sutele de mii de terchea-berchea care profita de pe urma unor hoti sau prosti si cara zi de zi acasa icrele si alevinii care mai exista in apele libere.

CatalinCatalin
    Keymaster

Si fiindca tot veni vorba de braconaj si de marii braconieri sau braconaj organizat, mafia braconajului, sa imi povestiti si mie unde ati vazut personal sau ce date aveti despre fenomenul asta. Eu in toate expeditiile mele am vazut doar niste amarati, certati cu legea care prin diverse metode iau acasa, unii din ei zilnic, diverse cantitati de peste. Nu am vazut mafioti, interlopi cu arme sau organizatii de vreun fel. Daca un papagal are pe varul sau unchiul agent la politia comunala si ala inchide ochii nu inseamna ca e vreo retea organizata care distruge fondul piscicol. Dezastrul mare il fac pescarii de rand, traistarii, plasarii, electricienii sau jepcarii adica oamenii de rand care profita de legi proaste sau bune si neaplicate. Adica noi toti, cu mici exceptii. Cu totii avem impresia ca apele libere au peste suficient si ca oricat am lua acasa nu se vede si nu se simte desi e clar ca de la an la an e tot mai putin. Pentru astia trebuie facut ceva. Ca a furat Nastase sau altii prin Delta sau pe la Chilia nu afecteaza o tara intreaga, au furat 5 ani si s-a terminat dar astia de care vorbesc eu o fac zilnic si cu sarg, nu au sarbatori sau prohibitie. Nu exista mari braconieri pe Olt, Siret sau Buzau, am mai spus asta, exista doar LOCALNICI smecheri si profitori iar pentru ei se pot gasi solutii. Cine casapeste scrumbia la Severin? Mafia din Braila? Hai sa fim seriosi. Daca se incepe luarea unor masuri cat de cat mai drastice va garantez ca romanul care este un las innascut, va ceda tentatiei de a mai face prostii. Romanul fura mergand pe ideea ca merge, nu ma prinde nimeni dar cand aude ca a fost prins cutare si a patit nu stiu ce se potoleste. Uitati-va cat de putini si-au mai permis sa pescuieasca in prohibitie daca s-a facut valva ca umbla controalele si se fac dosare. La Giurgiu erau doar 3 hatasi ascunsi prin boscheti si care tresareau la fiecare cadere de frunza, aia nu pot distruge echilibrul piscicol al Dunarii la Giurgiu. Macar de ar fi zilnic doar 3 braconieri la 10 km de apa. La Severin insa este un fenomen in masa alimentat de o lege proasta! Probabil ca nu o putem schimba noi dar putem incerca sa ne facem auziti, sa avem macar o parere a noastra. Cei din zona nu vor lua atitudine fiindca ei profita intr-un fel sau altul de binefacerile pestelui prins si vandut ilegal la preturi ridicole dar noi ceilalti putem gandi obiectiv. Sau putem sa inchidem ochii, asta e si mai usor de facut. 💡

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 52 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.