Recent Replies

Recent Topics

Ape din estul si sud-estul Romaniei

Home Forums Starea apelor Ape din estul si sud-estul Romaniei

This topic contains 23 replies, has 4 voices, and was last updated by Catalin Catalin 6 months, 2 weeks ago.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 24 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Exact! Din barca pe verticala. Cobori si urci. Incet, rapid sau smucituri. Testezi tot.

golden fish
    golden fish
    Participant

Am auzit si eu de metoda legarii cu firul dar la ciortani cat despre recuperarea pe verticala mi se pare o super idee si cu siguranta am sa o incerc.merci baieti

Nelu
    Nelu
    Blocked

Cristina, poate mergem impreuna la groapa ta cu somni si crapi….

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cristina, nu ai o groapa si cu avati? Si una cu obleti?

golden fish
    golden fish
    Participant

Dupa cum v-am spus am fost la Siret ,numai ca gropa a ramas dar monstri au fugit.Nu a vrut sub nici o forma sa traga iar obletii aia mari si rai nu s-au dezis nici azi si bine inteles ca nu am putut sa-i prind iar aici taparina a avut un efect exact invers in loc sa-i determine sa atace fugeau de rupeau din calea iei.Nu am reusit sa prind decat un avatel si doi obleti dupa care sa asternut linistea absoluta.Noroc de Adi ca a salvat onoarea familiei si a prins doi ciortani la kil.Pacat ca nu am prins ca ziua a fost una fara soare si chiar placuta.Dar nu-i nimic ma pastrez ptr saptamana viitoare la un pescuit la stiuci.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Recomanda-mi un loc bun pe Siret Cristina ca sunt in Galati…

golden fish
    golden fish
    Participant

Maine daca ma ajuta vremea(ca a plouat torential acum vreo doua ore)ma duc iar o fuga la Siret sa-mi i- au revansa si poate dupa ploile astea s- a mai oxigenat si apa si cine stie ce lovituri dau .Revin maine sper cu ceva maret de povestit.Ah,uitam Siretul e limpede dar destul de mare insa din cauza ca- l tine Dunarea in loc curentul e foarte slab.Ce mai, e numai buuun.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dimineata sunt pe Siret!!! Va salut din Tiraspol, in 5 minute plec spre Ciuslea…

golden fish
    golden fish
    Participant

Am fost aseara putin la o obletareala la gura de varsare a Siretului in Dunare si NIMIC ,nici urma de obleti si am incercat peste tot.Apa e inca foarte mare dar sa mai limpezit.Sa vad ce zice Adi si poate maine tragem o fuga la Prut si daca il prind limpezel voi face recital la obleti.Catalin nici ieri nu am primit plicul sa speram ca vine azi.

golden fish
    golden fish
    Participant

Dupa cum ati auzit iar a crescut Dunarea,iar s- au dus locurile de pescuit,iar s- au inundat malurile si iar vine apa cu gunoaie.Cand credeam si eu ca vom ajunge undeva cu cortul s- au naruit iar toate sperantele si am mai auzit azi ca prin Serbia si Croatia e iarasi cod rosu de inundatii,asa ca toata apa se v- a duce tot in Dunare.Cu siguranta nu mai ajungem la Pardina si nici la Parches ,am sa ma bucur daca am sa reusesc sa ajung la nou la Zatun sau la Cotul Pisicii.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Se intampla asta fiindca nu ai fost cuminte Cristina! Daca stateai acasa in loc sa umbli brambura noptile dupa somni, ai fi citit ce am scris eu ca Dunarea la Zimnicea era alaltaieri crescuta cu 1 metru si deci urma ca viitura sa vina la voi. Si vorbeam acolo si de niste busteni care veneau pe apa… Asta e…
    Oricum, eu care am toate aceste informatii voi fi si mai obraznic dar despre asta vom vorbi ceva mai tarziu.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Tocmai ce m-am intors dintr-o vizita facuta prin Buzau. Am trecut pe langa Ialomita, Prahova si Cricovul Sarat care aratau toate uratele, debite putin marite si tulburi. Singura apa limpede era Niscovul pe care am si incercat sa vad ceva cleni dar nu era nici o miscare. Chiar daca afara erau 11 grade se pare ca lipsa soarelui i-a tinut ascunsi si nici micile betisoare aruncate in apa nu le-au trezit interesul. Niciun pescar nu am vazut pe nicaieri.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 24 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.