Recent Replies

Recent Topics

Apele salbatice

Home Forums Pescuitul in Giurgiu Apele salbatice

This topic contains 59 replies, has 5 voices, and was last updated by Catalin Catalin 2 months, 3 weeks ago.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 60 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Vesti proaspete din judetul Giurgiu. Neajlovul are debit marit la Calugareni si se pescuieste la stiuca cu momeala vie. Canalul Plantelor din Giurgiu este inghetat. Dunarea in port e tulburica si doar stationarii se incumeta sa pescuieasca printre sufele navelor. Se prinde platica si babusca. Din pacate coborarea pe malul apei nu se mai poate face decat prin port, calea de langa restaurant a fost blocata de constructia noii aripi a restaurantului. Tipic romanesc.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ieri au fost capturati primii 3 bibani la musca artificiala din 2014, dupa marea dezghetare. Eugen este eroul si reusita a avut-o la Falastoaca pe balastiera. Neajlovul este mare si negru, nu prezinta interes. Si Argesul este urat.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am trecut mai devreme cu ceva treaba prin Comana si am oprit pe Neajlov. M-am uitat doar, nu am avut la mine ustensilele dar apa sa stiti ca desi este marisoara si revarsata pe islazul comunal, nu e foarte tulbure, ba chiar la pod se vede bine structura de pe fund. Batea vantul destul de tare si era si rece asa ca oricum nu as fi stat dar cert este ca am ales locatia pentru antrenamentul oficial de saptamana viitoare. Posibil si sambata daca ma lasa ploaia.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Neajlovul e la o cota mare, s-a emis pentru zona Călugăreni si un cod galben de inundatie. Am trecut pe acolo si era tulbure si iesit din albia lui. Erau totusi doi pescari de stiuca ce dadeau la pestisor. Inutil sa mai spun ca suntem in plina prohibitie a stiucii.
    La Comana apa era mai putin tulbure si am incercat niste muste pentru oblete dar nu am avut decat senzatia unei trasaturi si atat. In rest vant, frig si un pic de ploaie.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Inundatii mari ale Neajlovului. Am facut astazi cateva poze in localitatile unde apa a inundat cam tot ce a prins prin preajma ei.

Catalin
    Catalin
    Keymaster
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am profitat de ziua frumusica de astazi si am dat cu George o tura pe apele din zona, Arges, Sabar si Neajlov dar si pe la balastiere si alte balti si baltoace. Raurile sunt mari si tulburi iar pe balastiere si-a cam facut de cap vegetatia.
    Pentru seara am creat acasa o atmosfera romantica.

Attachments:
    golden fish
    golden fish
    Participant

Am fost si eu ieri la locul meu preferat de pescuit la Siret(locul meu de crap si somn)si am gasit un Siret tulbure cu un debit dublu fata de acum 2 saptamani iar din ce-am vazut si Dunarea s-a tulburat foarte tare si a crescut destul incat a intrat si in padurile de pe mal.Ma bucur ca mai cresc apele mai ales ca-i si prohibitie si nu avem unde sa mergem dar sper sa-si revina pana la sfarsitul lunii ca sa incepem campania de pescuit 2014.Tot ieri am iesit cu barca pe o balta superba sa facem o plimbare,am admirat o gramada de specii de pasari si ne-am bucurat de o gramada de triluri ,dar in schimb nu am vazut zare de peste era ca si cum tot pestele din balta aia sa evaporat iar acolo a fost peste mult si mare,nu-mi explic deloc fenomenul.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pe ce balta ai fost si cu ce barca? Ai barca?

golden fish
    golden fish
    Participant

Am fost pe o asa zisa balta a satului adica putin a nimanui,la iesirea din satul Branistea(poti sa-l cauti pe google maps)mai precis e undeva intre Branistea si Schela undeva intre dealuri,dupa cum am mai spus balta este superba cu insule de stuf cu multe labirinturi e un ecosistem perfect ptr pasari acvatice dar din pacate nu am vazut nici macar un peste cat de mic.Cat despre barca am una gonflabila de 2 persoane din marca SEVLYOR.Nu-i cine stie ce da-si face treaba,am primit-o acum o luna de la cineva care nu a folosit-o niciodata si abia astept sa ies cu ea la Siret sa plantam monturile la crap si la somn,iar daca tot ajung am sa ma ancorez undeva sa dau la avati,la aia mari si grasi.Mai am acasa o barca, tot asa ne-a dat-o cineva numai ca asta e cam gaurita si pacat de ea ca e mult mai mare si mai misto ca cealalta,e o KOLIBRI cred eu cam de 3 persoane mult mai lunga si mai stabila pe ape curgatoare dar inca mai lucreaza sotul la pus petece.Eu sincera sa fiu mai mult pe asta as vreao de pescuit.

golden fish
    golden fish
    Participant

Daca ai sa te uiti pe maps ai sa vezi ca balta este impartita in doua de un dig, jumate e o amenajare piscicola(lozova)si jumatatea cealalta cu mult stuf e balta pe care am fost.

golden fish
    golden fish
    Participant

Si acum sa va arat ce priveliste am eu de la geam in fiecare zi.In prima poza in dreapta e Dunarea iar in fata pe sub pod curge furios Siretul tot aici fiind si capatul drumului pentru el ,varsandu-se in Dunare(gura de varsare nu se vede)iar in fundal e digul ce leaga Galatiul de Braila.

Attachments:
Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 60 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.