Recent Replies

Recent Topics

Apele salbatice

Home Forums Pescuitul in Giurgiu Apele salbatice

This topic contains 59 replies, has 5 voices, and was last updated by Catalin Catalin 2 months, 3 weeks ago.

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 60 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Maine ma gasiti prin Giurgiu ( Eugen este invitat sa mearga! ).
    Cei care pot si doresc sa vada pe viu o demonstratie de pescuit si capturat de avat, cu exemplare care depasesc usor doua kilograme, sunt asteptati sa mi se alature.
    Locatii: Canalul Plantelor si Brat Ara la podul Prieteniei.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Pai nu era programat azi spectacolul?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Recapitaulam:

-astazi visasem sa ajung pe Dunare, odata cu deschiderea pescuitului post-prohibitie

-pentru ca nu am facut-o dar o doresc in continuare, am amanat-o pentru joi ( cu Eugen si canoea lui )

-maine ma duc la Giurgiu singur, testez apele 2-3 ore si atat

-sambata si duminica e posibil sa ies cu Vali tot pe Dunare pentru o partida prelungita de stationar+rapitor

Vedem cat din toate aceste planuri se vor si realiza…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Apa scazuta astazi pe Ara si avati furiosi. Povestea lor maine seara, acum ma pregatesc pentru iesirea de maine.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ieri am petrecut ziua cu Eugen in canoe pe Ara si Dunare.

Am dat un ocol in jurul insulei Mocanu, am coborat pe Ara si am urcat pe Dunare.

Am plecat de acasa dimineata la 4.30 si am ajuns inapoi pe la 20.

Distanta acoperita, conform hartilor Google ar fi 15 kilometri dar daca punem la socoteala sinusoidele executate cu si fara voia noastra cu siguranta ajungem la 17-18 dintre care desigur jumatate de urcus pe Dunare.

Viteza masurata la coborare pe distanta scurta a fost de 9 km/h.

Temperatura exterioara a fost de canicula deci efortul a fost maxim.

S-au consumat 5 litri de apa si foarte putina mancare.

Fara intaritoare, energizante, sustinatoare, sau alte porcarii.

Am pescuit in locurile in care am putut dar capturile au fost slabute.

Dupa ce facem calculele exacte vom incepe antrenamentul pentru cel mai ambitios proiect de canoe care a existat vreodata in Romania si poate chiar in Europa si anume sa parcurgem traseul Sfantu Gheorghe – Germania pe urcare fiindca pe coborare deja nu mai prezinta interes.

Nelu
    Nelu
    Blocked

pai ar trebui sa incepi sa te hranesti intens, altfel la intoarcere s-ar auzii scartaitul inchieturilor!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Maine ies cu Eugen la o plimbare in canoe pe Dunare la Giurgiu.

Sper sa fie timp si pentru o pescuiala daca ne va permite si apa.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

La mine in zona ( hațeg ), apele au inceput sa se mai limpezească. Muresul e încă mare si murdar. Cred ca saptamana viitoare voi avea prima iesire pe Strei. Fara sanse de capturi, dar cu siguranta va fi placuta dpdv al excursiei. Pestii vor veni si ei la momentul potrivit.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am umblat deci ieri de dimineata si pana seara pe Dunare si pe Bratul Ara. Am coborat pe Ara apoi am urcat pe Dunare dar intre timp am mai facut doua escale la picioarele podului Prieteniei, pe o parte si pe cealalta a Insulei Mocanu. 

Nu am prins nimic, am avut o trasatura in mal, un avat cat palma si am numarat toata ziua cateva atacuri ale avatilor. Apa arata bine, curata si destul de limpede, erau si ceva pescari si cam atat.

Am inceput sa urasc sa mai merg la Giurgiu, parca de la o iesire la alta pescuitul merge mai rau, capturi mai putine si mai mici.

Defapt cam toata Dunarea e la fel, multi pescari si putin peste.

Tantarii au fost suspect de cuminti, aproape inexistenti.

Nu pot sa vorbesc mai frumos nici de raul Arges pe care il monitorizez aproape zilnic. Sunt momente cand nici macar un oblete nu se vede. Avatii lipsesc cu desavarsire. A prins Costin unul mai rasarit dar probabil ca ala a fost si singurul din 2016. Clenii nici nu mai stiu cum arata…

Oricum, daca ANPA ma va obliga sa cumpar permisul anul viitor de la vreo asociatie, cu costuri suplimentare, renunt sa mai pescuiesc in apele lor! Pastrez doar Delta.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

La Gostinu e o plaja deja vestita pentru giurgiuveni dar si pentru bucurestenii mai aventurieri. Tot acolo e si un loc de pescuit vanat adeseeori de pescarii din Bucuresti. Una peste alta vara pescuitul si cu agrementul nu prea se impaca, mai peste tot sunt masini, oameni care fac baie, galagie, apa deranjata… Stationarii cu siguranta sunt mai suparati. Eu am nimerit intr-o vara tot in Giurgiu undeva mai sus de pod pe Ara, exact pe insula de nisip. Dimineata, frumos, sareau avatii si eu dadeam de zor dar usor usor au inceput sa vina oamenii la plaja. A fost mult pana a coborat unul pe langa mine si a intrat si in apa ca apoi s-a umplut insula. Tupeu, nesimtire, tipic romanesc. Ce naiba era sa mai fac, am vrut sa plec, desi as fi si inecat inainte de plecare vreo 2-3… Apoi mi-am zis ca totusi sunt oarecum proprietarul insulei si nu ar fi demn sa o parasesc, deci m-am bagat printre ei ( mai mult ele… ) si am dat cu plumbii de 30-40 grame pe langa ei vreo ora doua de i-am disperat. Avatii, culmea sareau de mama focului pe langa ei si chiar am prins cativa, nu mari dar frumosi. Am plecat cand m-a rapus soarele, deh ei in chiloti iar eu in pantaloni lungi, tricou, pantofi… nu prea mergea.

Cum arat? plaja de la Gostinu în aceste zile de iulie, 2016

Catalin
    Catalin
    Keymaster

M-a sunat prietenul Vali dimineata. Banuiam ca vrea sa ma informeze despre cota mica a Argesului dar avea sa imi dea o veste mult mai urata.

Cica un individ de prin zona lui, un “prostul satului” asa cum este cunoscut pe acolo, a pescuit in weekend pe Arges la confluenta cu Neajlovul si a reusit sa captureze 10 avati frumosi, la viermusi…

Asta imi intareste convingerea ca toamna a sosit mai devreme si ca scaderea temperaturilor apelor cu 2-3 grade i-a pus pe ganduri pe pestii care au nevoie de grasimi ca sa treaca cu bine iarna.

Astazi Argesul era scazut dimineata iar mai devreme isi marise debitul. Am incercat si eu un avat si am capturat unul de vreo 30-35 centimetri si am mai vazut un atac. Apa era cam limpede si mai mica decat imi trebuia. Dupa calculele mele toamna apelor a sosit si cred ca ar trebui sa ne apucam sa pescuim mai des. Personal as vrea sa testez zilnic Argesul dar probabil ca nu voi reusi…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

(4) Se interzice pescuitul în scop comercial si recreativ al oricaror specii de pesti, crustacee,
    moluste si alte vietuitoare acvatice vii în fluviul Dunarea în zona care constituie frontiera de stat cu Republica Bulgaria, pe o durata de 45 de zile, în perioada 15 aprilie – 30 mai inclusiv.
    Deci, incepand de vineri 31 mai putem pescui legal in zona de frontiera cu Bulgaria, in cazul meu la Giurgiu. Nu uitati sa aveti permis de pescuit ANPA 2018 sau 2019 si PG adica avizul de la frontiera pentru pescuit.

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 60 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.