Recent Replies

Recent Topics

ARBDD si ANPA, pescuit si turism civilizat si promovat

Acasă Forumuri Legi, decrete, regulamente ARBDD si ANPA, pescuit si turism civilizat si promovat

Acest subiect conține 29 de răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 6 luni, 2 săptămâni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 30 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

ANPA si ARBDD pun foarte putin pret pe educarea pescarilor sportivi desi ei emit permisele. In tarile civilizate si unde este nevoie se fac niste cursuri in care individul invata tot ce trebuie despre speciile de pesti, natura si asta in limba statului respectiv apoi vine examenul care e mai dur decat scoala noastra de soferi. Daca treci cu brio si devii pescar sportiv e clar ca stii ce ai de facut si esti capabil sa si faci. La noi vine orice boschetar, isi cumpara permisul si apoi face ce il taie capul iar ANPA sau ARBDD se plang ca pescarii sunt nu stiu cum si turistii la fel. Pai tu le dai calitatea de pescari apoi tot tu strigi ca nu sunt educati. La nivelul Deltei se incearca timid a se face ceva dar timid si prost. Desi toti din ministere si conducerile institutiilor bugetare stau prin tari straine cat pot, pe banii nostrii, nu au capacitatea de a aduce de acolo idei bune care sa poata fi aplicate la noi. Un exemplu simplu este camparea in Delta. A considerat un zevzec cum ca in rezervatie camparea e interzisa peste tot mai putin in trei locuri autorizate. Cine are in grija cele trei locuri? Nu conteaza, dar in toata rezervatia sa accepti camparea doar in trei locuri trebuie sa fii cel putin tampit. Pai cum vrei sa vina turistii, romani sau straini cand toata Europa e plina de locuri de campare cu sute de rulote si corturi si tu accepti doar trei si alea cate una in Sfantu Gheorghe, Partizani si Sulina. Deci ma duc cu bacul la Sulina cu rulota, ma campez apoi vin cu barca sa vizitez Parchesul-Somova la 100 km.
    De ce nu se gandesc sa amenajeze cat mai multe locuri, sa le faca rustic cu lemn si stuf, sa le dea de munca localnicilor, sa aibe fiecare zona om angajat care sa vina zilnic cu caruta sa ridice gunoiul, sa ajute localnicii sa poata trai din turism, sa dezvolte si sa incurajeze mersul cu barca cu vasle, cu caiacul si sa interzica motoarele mari si viteza nesimtita.
    Uitati-va pe Panoramio in Google Earth sa vedeti ca eu am in Delta cred peste 500 imagini care sunt vazute in toata lumea si dupa care se ghideaza zeci de mii de turisti cand aleg sa viziteze Delta iar in restul tarii mai am cateva mii de poze, toate postate gratis cu care fac propaganda tarii noastre in lume, iar ministerul turismului, ANPA, ARBDD nu au nicio imagine !!! Cum isi promoveaza ei obiectivele? Cu frunze de milioane de euro? Pe care nimeni nu le baga in seama. Asta e diferenta dintre niste hoti grasi si mari si un cetatean amarat care tine la tara lui. Dar lucrurile astea se vad si urmele nu pot fi sterse adica nici minciunile si hotiile lor nu pot fi ascunse la infinit si nici meritele unora ca mine sau ca altii nu vor ramane in umbra mult timp asa ca se merita sa ne luptam cu ei, se merita deoarece avem cu ce sa le dam peste nas unora care au trecut prin posturile de conducere din aceste ministere doar cu gandul de a ne fura. Ideile noastre vor ramane aici scrise si datate ca marturie peste timp cum ca noi am putut gasi niste solutii simple si ieftine si ei nu.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Revin la subiectul asta fiindca ma racaie rau pe creier prostia asta romaneasca in care traim. Si revin la ideea cu interzicerea camparii in rezervatia biosferei Delta Dunarii. Ce spune dictionarul explicativ despre campare, a campa? Inseamna a sta cu cortul si se refera la armata sau turisti, frantuzescul camper ar mai fi si rulota dar asta e poate o scapare a dictionarului. Deci teoretic eu nu imi pot aseza o tabara pescareasca pe malul unui canal din delta daca imi instalez un cort. Acum sa incercam sa ne gandim ce inteleg ei prin cort. Francezii si-au pus problema interzicerii corturilor in ideea ca ele distrug vegetatia acolo unde stau mai multe zile dar au interzis tipul asta de cort cu fund plastificat prin care iarba nu poate respira, au acceptat insa tipul de cort militar fara fund, doar cu pereti si acoperis in care putem dormi pe un pat-sezlong. Pare omenesc si prietenos cu natura. Daca in schimb imi pun un pavilion, sau o umbrela sau pur si simplu un sezlog atunci legea este evitata. Sau pot dormi in masina pentru care imi platesc taxa anuala de intrare in rezervatie de 100 ron. Sau in barca pentru care iarasi imi platesc taxa de 100 ron anuala. Acum spuneti si voi, legea asta nu vi se pare tampita? Lasand deoparte ca turismul cu cortul este acceptat in toata lumea si toti se chinuie sa ii atraga pe turisti, noi ii interzicem dar nici macar nu suntem in stare sa o facem cum trebuie. Pe ce motiv s-a interzis camparea si de ce? Incompetenta! Ca turistii distrug natura, lasa mizerie, da asa este dar peste tot in lume e asa numai ca in alte tari legea ii obliga pe turisti sa fie corecti si de voie ori de nevoie ei sunt, si in plus li se mai creeaza si ceva conditii, o toaleta, un cos de gunoi. La noi in schimb s-a gasit solutia simpla si imbecila CAMPAREA INTERZISA. Si asta data cu o mie de scapari si posibilitati de ocolire. Ganditi-va acum ca marea majoritate a pescarilor romani, pescari de delta, merg in delta pentru atmosfera de cort, de foc de tabara, pentru un pescuit de noapte la crap sau somn. Cum au gandit indivizii astia ca poti pescui la somn cand noaptea te obliga sa dormi intr-o pensiune? Asta se intampla cand cei pusi sa conduca nu au nicio legatura cu domeniul respectiv, si pe langa asta se mai si inconjoara de alti prosti si proaste care nu ii pot sfatui sa faca nimic bun. Ce ar fi facut din Delta Dunarii nemtii sau japonezii sau chiar si ungurii?

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Pai nemtii ar fi reabilitat toate apele din canale si brate pe niste trasee betonate si drepte cu unghiuri de 90, nu sa curga asa la voia intamplarii, iar japonezii le-ar fi bagat prin tuburi sa faca microhidrocentrale.

Gaseste si tu niste natii de oameni mai ecologisti, cum ar fi brazilienii care mai au putin si rezolva toata jungla amazonian?. Sau indienii care se pricep de minune la recoltarea deseurilor.

Anonim

Sigur ala care a dat legea asta are vreo pensiune in Delta ca toate se fac cu interes. Ca poate fi ocolita asta este alta treaba asta este datorit competentei ca nu este cum imi mai spune mie cineva ca ei au carte. Sa luam fiecare lege care au dato si se vede clar ca avem o adunatura de prosti in conducere.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cat de greu sa fie sa inteleaga si ANPA si ARBDD ca plata permiselor se poate face prin SMS la orice ora din zi si noapte??? De ce toate institutiile statului sunt atat de tampite incat au program exact cand in mod normal un cetatean cinstit este si el la munca? Deci o tara intreaga e obligata sa lipseasca de la munca pentru a-si putea plati multele dari catre stat. Cata prostie!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am constatat cu placere ca in Delta Dunarii, in zona canalului Sireasa unde acum este o mare afluenta de pescari, s-au intensificat si controalele politiei de frontiera. Vin dimineata cu barca si masina si controleaza tot ce misca, uneori si numarul de ustensile si dimensiunile pestilor. Din pacate cei din conducerea rezervatiei nu sustin efortul politiei cu nimic si am sa va spun mai tarziu si de ce spun asta.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Noi am ajuns in Tulcea joi dimineata pe la ora 4 si pentru ca nu toti membrii echipei aveau permisele ARBDD a trebuit sa renuntam la a lua primul bac, cel de la ora 7 spre Vladimirescu, si sa asteptam sa se faca ora 8 pentru a incepe programul la caseria rezervatiei. Nu am vazut niciodata de cand merg in Delta atatia pescari care asteptau la usile rezervatiei sa isi cumpere permisele. Concluzia este clara, daca faci cateva controale oamenii isi dau seama ca nu au alta cale si devin brusc platitori de permise. Controalele ar trebui facute cu blandete, asa cum o si fac politistii de frontiera, DAR, cei care sunt gasiti fara permis de intrare sau pescuit sa fie notati si introdusi in baza de date a rezervatiei ca un avertisment iar a doua oara sa fie amendati apoi sa li se interzica dreptul de a-si mai procura permisele respective. E o chestiune usoara. La fel sa se procedeze si cu cei care nu respecta cantitatea de peste retinuta, numarul de ustensile sau dimensiunile pestilor. Apoi domnii astia care conduc rezervatia ar trebui sa vina cu planuri concrete in care sa cheltuiasca aceste sume de bani.
    Eu o spun de multa vreme dar aproape nimeni nu aude, exista solutii ieftine si simple de a salva Delta si de a o face sa devina o mina de aur. TREBUIE INTERZIS PESCUITUL INDUSTRIAL, cel putin pentru cativa ani de inceput dar fara exceptii!!! Nimeni sa nu aibe dreptul de a mai baga plase in apele rezervatiei. Localnicii nu sunt de plans si nu trebuie sa traiasca secatuind rezerva de peste a Deltei. Sa fie implicati in tot felul de proiecte constructive, sa faca turism, sa construiasca foisoare, bancute si mese din lemn si stuf in toate locurile unde vin pescarii, sa asigure curatenia Deltei, sa faca plimbari cu barci cu rame si nu cu motoare de sute de cai, sa isi transformele locuintele in pensiuni traditionale cu materiale traditionale dar totul cu ajutorul celor ce iau acesti bani de la noi pescarii sau vizitatorii. Pescuitul in Delta sa fie sportiv, sa vina oamenii sa se relaxeze, nu sa plece acasa cu sacii de peste. Sa se pescuieasca doar cu o undita si o lanseta fiindca asta inseamna placere.
    Toate astea le poate face ARBDD impreuna cu autoritatile locale.
    Un pas mare pe care ARBDD ar trebui sa il faca rapid ar trebui sa fie si modul de colectare al banilor si emiterea permiselor. Sa adopte forme mai simple asa cum spuneam ca am vazut in alte tari, fie prin SMS, fie prin intermediul benzinariilor sau alt fel deoarece nu mi se pare normal sa ai un program rigid si intr-o singura locatie atata timp cat mai toti turistii vin in weekend.
    Aurul pe care trebuie sa il scoatem la lumina nu e la Rosia Montana, e in Delta Dunarii, este pe litoralul Marii Negre, in Muntii Carpati, in Bucovina…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Eheee prieteni, va spuneam candva ca vremea deltei vechi va apune usor usor si iata ca incep sa vine semnalele. Sunt sigur ca e nevoie de toate aceste schimbari despre care vorbeste guvernatorul dar mi-e frica de modul in care se vor implementa. Vin vremuri tulburi…

Turismul ecologic din Delta Dunării este în topul preferinţelor celor care se refugiază în oaze de linişte, departe de iureşul oraşelor.
    Pentru a îmbunătăţi infrastructura deficitară, ARBDD a conceput un plan de dezvoltare a acestui tip de turism pe termen lung, ce cuprinde mai multe proiecte în parteneriat cu comunitățile locale, dar şi cu organizaţiile neguvernamentale.
    ”Sunt programe foarte importante în Deltă, pentru că stabilizăm cele trei proiecte pe care ni le-am propus – cel cu adăposturile pescărești, prin care stabilizăm locurile pentru aceste adăposturi; stabilizăm, de asemenea, locurile de campare pentru turiști în Delta Dunării, zonele de pescuit sportiv, traseele de turism nemotorizate cu foișoare de observație și piste de biciclete, pe care trebuie să le punem în studiile de fezabilitate ce vor sta la baza celor de finanțare pe aceste proiecte.”
    Prin crearea acestei infrastructuri va putea fi implementat şi un set de reguli clare pentru Delta Dunării, a adăugat Lucian Simion:
    ”În arealul unei unități administrativ-teritoriale, stabilim: canalul acela și acela sunt pentru pescuit. Și ma duc și fac, din 50 în 50 de metri, platforme de pescuit și locuri unde să acosteze cu barca. În fiecare zi se duce omul, momește locul, pescuiește elegant… Deci, pe 3-4 canale se pescuiește. Apoi, pe două-trei bălți se pescuiește din barcă. Dar numai acolo trebuie să găsim pescari. Dacă trimit controlul și îi găsește pe alt canal, intră la amendă. Acum îi găsești la toate colțurile, iar bărcile fac ravagii. Atunci vom reglementa și viteza de deplasare în zonele de pescuit”.
    Toate proiectele din strategia de dezvoltare a turismului ecologic au fost realizate la nivel integrat, astfel încât întreg teritoriul Deltei Dunării să beneficieze de ele.

Sursa: radioconstanta.ro

golden fish
    golden fish
    Participant

Catalin ce vor astia sa faca mi se pare o mare porcarie, o sa devenim gaini priponite de ei cu un par unde vor iei pe banii nostri(si nu sunt putine taxele pe care le platim).Eu mai degraba cred ca  vor sa ne determine sa pescuim si sa campam unde vor ei iar restul canalelor, japselor,ghiolurilor sa fie libere la braconaj fara sa ii deranjeze nimeni.Eu nu cred nici un cuvant din ce zic astia, ca vor binele ecosistemului, ci doar isi doresc sa ne restranga (daca s-ar putea sa ne puna unii peste altii in 300mp cu atat mai bine)accesul  oriunde am vrea noi sa mergem.Imi este sila  de toate idioteniile astea puse sub forme de taxe si reglementari  iar de la an la an parca e mai rau si parca tot ce fac o fac ca sa te saturi si sa nu te duci nicaieri.Nu am vazut nici un destept de ranger de la rbdd sa vina in control pe malul Dunarii si sa iti dea saci sa pui gunoiul, nu asta ii intereseaza pe ei ci daca ai platit toate taxele aferente (birurile) si grija ca nu cumva sa pui un cort pe nisipul de pe mal ca iti da amenda.

Si noi stam si ne chinuim sa ii invatam pe  toti amicii nostri sa elibereze pestii mici,sa isi stranga gunoaiele atat ale lor cat si a altora,sa respecte natura si acum stau si ma intreb cum pot sa le cer sa elibereze pestii mai mici cand si ei platesc o droaie de taxe si vad cum in larg braconeaza astia cu autoritatile de mana.Am platit pana acum cred ca vreo 100 de lei pe taxe rbdd si nu am terminat mai avem taxa de acces cu masina 100 ron pe an si inca ceva(Adi stie mai bine)si cand vom merge in vara trebuie sa ne luam un dosar cu sina sa atasam toate chitantele si chiar si asa tot or sa caute astia ceva sa ne amendeze.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iti dau dreptate Cristina!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

Articol unic – Hotărârea Guvernului nr. 1016/2008 privind cuantumul taxelor de licențiere şi autorizare în pescuit şi acvacultură, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 641 din 8 septembrie 2008, se modifică şi se completează după cum urmează:

bla-bla-bla

h) 150 lei pentru eliberarea anuală a permisului de pescuit recreativ/sportiv;
    i) 100 lei pentru eliberarea anuală a permisului de pescuit recreativ/sportiv pentru elevi şi studenţi;
    j) 100 lei pentru eliberarea anuală a permisului de pescuit recreativ/sportiv pentru pensionari;
    (2) Eliberarea anuală a permisului de pescuit recreativ/sportiv pentru persoanele cu handicap grav, cu handicap mediu şi uşor şi veterani de război este gratuită.”

PRIM-MINISTRU
    Dacian CIOLOŞ

Tutush
    Tutush
    Participant

Adica 150 lei un permis? Plus taxe la asociatii? Pomana curata

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 30 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.