Recent Topics

ARBDD si ANPA, pescuit si turism civilizat si promovat

Home Forums Legi, decrete, regulamente ARBDD si ANPA, pescuit si turism civilizat si promovat

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 38 total)
  • Author
    Participant

Sincer mai bine ma las de pescuit decat sa platesc bani la asociatii. Cat despre taxa eu asa face-o 1000 de lei pentru cei care retin peste.

CatalinCatalin
    Keymaster

Nu o mie ca este exagerat. Pescarul recreativ prin definitie nu ar trebui sa retina pestele, dar daca totusi vrea sa ia acasa o galetusa cu clenuti proaspeti de 15-20 centimetri pentru familia si pisica lui, atunci sa plateasca un permis pe masura, personalizat.

Vrei cinci kg de peste acasa zilnic? Ok, permisul tau va fi calculat asa 5kg x 30lei/kg = 150 lei /zi. La fel ca in privat. Abonamentul anual, nu stiu, sa zicem vreo 10.000 – 20.000 lei. 

La C&R merge 150, poate si mai mult. Sincer as da si 1000 lei pe an daca as sti ca gasesc peste si nu ma mai intalnesc pe ape cu toti braconierii si fomistii. 

Cum ar arata Sarulestiul daca abonamentul anual ar fi 30 lei si liber la 5 kg/zi plus, vorba raposatului, portbagajul indesat pe ascuns?

Vreti moka taxa si peste cat cuprinde? Pai nu vedeti ca nu mai este peste? Au mai ramas doar cei care trec prin sita ciurului si cateva exemplare mai mari care au reusit sa scape de furia pasionatilor. Moka e buna dar se termina repede.

golden fishgolden fish
    Participant

Catalin de ce gandesti tu asa (ca cei care vor sa retina peste sa plateasca)?deja platim fel de fel de taxe impuse de niste nenorociti care nu fac nimic decat sa incaseze banii si sa gandeasca strategii de cum pot sa le mareasca fara a da nimic in schimb.Stii ce vor face de la anul pescarii?nu vor mai plati nimic la nimeni si asa tot ei vor pierde.Dupa cum zici tu, noi care mergem la pescuit si retinem pestii (de obicei mari)ar trebui sa platesc sute de lei pe an in taxe si sa pescuiesc in sistem c&r?Nu?Nu am ascuns niciodata faptul ca iau peste acasa, mi se pare normal daca tot il prind sa il si mananc ca doar nu ii impaiez dar nu mi se pare deloc normal sa platim atat de multi bani ptr ceva ce aproape e inexistent.

Nu suntem fomisti suntem pescari ce respectam atat pestii cat si mediu, nu imi hranesc nici pisica cu maruntei(ca nu luam nimic din ce e mic)dar nici nu sunt de acord cu parerea ta, mie toate ideile astea despre noi astia care retinem pestii mi se par sincer usor ipocrite.

Da,nu sunt de acord nici eu sa retii pesti mici indiferent de specie dar nici nu pot fi de aceaiasi parere cu voi iar eu de 35 de ani de cand pescuiesc nu am vazut pe nimeni care sa spuna ca vine  la pescuit doar de placere si daca prin un peste mai mare sa ii dea drumul. Tu pescuind exclusiv la avat nu poti sa faci altceva decat sa il pupi si sa ii dai drumul ca nu prea merge mancat dar eu daca prind un somn de 7 kg  fac la fel?nu cred.Ar fi foarte multe de spus pe acest subiect,chiar foarte multe,dar voi mai relua cu siguranta subiectul si alta data ptr ca merita dezbatut.

CatalinCatalin
    Keymaster

Cu siguranta nu e vorba despre tine si stilul tau de pescuit, ma gandesc la cei care au facut o profesie din a sta zilnic pe balta, fara serviciu, fara Dumnezeu. Sunt mii de astfel de indivizi care traiesc din secatuirea resursei piscicole. Aia fura practic si din bunurile mele si ale tale. Si eu retin si mananc peste dar incerc sa o fac in armonie cu natura. INCERC, nu stiu daca si reusesc.

Eu imi doresc sa pot pescui inca 40-50 ani si mi-e indiferent cat trebuie sa plateasca cei ce imi pun piedici.

Tu esti in aceeasi barca in care sunt si eu, pescuim atunci cand putem, mancam un peste si de cele mai multe ori ii injuram pe cei care ne aduc la exasperare. 

Noi cautam tapi ispasitori, fie braconierii cu plase, curent, unditari… Nu stim exact cat distruge fiecare dintre ei. Eu ii urasc pe toti si vreau sa ma diferentiez de ei. Vreau doar sa gasesc peste in apele salbatice ale tarii. Nu vreau sa bag sau sa scot resursa. Cei care scot sa si bage sau sa plateasca, e logic sa fie asa. Si eu daca vreau sa iau acasa peste de oriunde trebuie sa platesc.

Am subliniat ca cel mai bun management il gasim la privati iar acolo se vede si pretul si diferentierea celor ce retin fata de cei ce elibereaza. Statul ca sa devina un bun admin nu are decat o solutie, sa preia modelele de succes din privat.

Tu daca ai reprezenta statul, ANPA sau AJVPS ul din zona ta, ce ai face? Sa zicem ca ai avea de asigurat managementul pe 100 metri de Siret, ce ai face? Ai lasa 30 lei pe an, gratis pensionarii si 5 kg pe zi? Crezi ca asta e un model de succes? Eu zic ca nu e fiindca uite ca toti ne plangem ca nu mai este peste.

Ai dreptate ca probabil se vor fura banii si nu se vor face controale sau populari dar ce sa facem? Sa nu visam la o viata mai buna? Sa nu mai luptam? Tu chiar esti un exemplu de luptatoare asa ca sunt sigur ca vei cauta solutii pentru ca viitorul in pescuit sa fie de partea celor buni. Uita-te ca pe FB oamenii stau doar si se injura in timp ce legiuitorul isi face de cap. Cica proiectele sunt publice, expuse pentru dezbateri dar noi ne injuram intre noi in loc sa gasim solutii. De asta avem nevoie, DE SOLUTII! Excrocii aia citesc ce scriem noi si tin seama de parerile noastre dar trebuie sa le avem si sa le strigam tare. Sa fim multi cei care strigam. Altfel, in ritmul de pana acum nu vom reusi nimic.

CatalinCatalin
    Keymaster

Imaginile sunt de saptamana asta de la Giurgiu, de pe Canalul Plantelor, un canal in care pestele cauta sa ierneze si sa se refaca. Ia faceti voi un calcul la cati oameni sunt acolo pe metrul patrat, ce sanse au pestii aia sa mai prinda o primavara? Zilnic e asa. 

Trebuie sa cautam solutii fiindca e clar ca in ritmul asta nu o mai ducem mult iar ce va urma este simplu, va urma exact ceea ce am prevazut eu, adica unii dintre noi ( sper sa fiu si eu acolo ) vom pescui prin alte tari sau in privat dand mai multi bani iar fomistii astia vor vana broaste. Crezi ca astia din poze vor da vreodata 100 lei din ratia lor de vodka si tutun pentru o zi de C&R pe o balta?

golden fishgolden fish
    Participant

Foarte bine argumentate sugestiile Catalin,dar sincer tu chiar crezi ca pensionarii aia cu doua bete destabilizeza fondul piscicol?Anul trecut mergeam la Dunare intr-un loc unde veneau mosii din Braila cu cate un bat si o lanseta si dadeau la obleti si platici,nici din aia nu mai prindeau ca disparusera.Problema nu e cu lansetarii e cu astia care au plase si cotete pe malul Dunarii si care an de an asta fac in tristii astia  cu noile taxe si nu o sa faca altceva decat sa ii determine pe marea majoritate sa nu mai plateasca nici o taxa si sa fie pe cont propriu ca astia oricum nu au oameni sa verifice toate locurile si se duce dracului tot.Dar daca asta isi doresc asta vor avea

CatalinCatalin
    Keymaster

Niciodata o conducere nu a gandit la binele poporului. De asta zic ca trebuie sa ne unim cumva vocile. Daca contabilizam dupa surse autorizate, cica am fi un milion de pescari. Numarul braconierilor nu il stie nimeni, dar daca noi astia zis buni am fi macar 100.000 atunci am putea usor de tot sa biruim. 

Ma uit insa la anumite initiative care apar pe grupuri si observ ca toti cei care se dau mari pescari sau aparatori ai naturii sunt tot timpul in contra cu orice idee deci e clar ca le convine situatia de fapt. 

Sunt multe nereguli in pescuit si multe legi nerespectate si sfidate. Probabil ca vom merge din rau in mai rau si cu marirea cotizatiei dar si fara.

CatalinCatalin
    Keymaster

Pescuiam luna asta prin Delta impreuna cu tovarasul meu. Ne deplasam cu barca din loc in loc, eliberam pestii, dormeam in barca pe unde apucam si aveam toate taxele platite, ce mai, adevarate modele de pescari si turisti.

Zarisem un loc frumos tare in Crisan atunci cand l-am tranzitat in drumul nostru catre Mila 23, dar era ocupat si ne-am multumit doar sa il admiram. A doua zi am trecut iarasi prin Crisan, de data asta plecasem spre Sulina, si locul era liber. Am tras la mal imediat si ne-am apucat sa alergam pe mal ca disperatii prin apa si noroaie ca sa prindem pozitia ideala pentru vanatoarea de avati. Am inceput sa ii prindem pe avati si tocmai cand eram in toiul bataliilor apare o barca de dupa coltul canalului, una cu inscriptia Comisariatului de Control. Ma uitam cu un ochi la ea si cu celalalt la avatii mei. Barca mare, cu motor mare, 90-100 cai lejer, si cu doi oameni tare agitati. Au venit exact in dreptul meu si au acostat fix-fix acolo unde stateam si pescuiam adica fara jena ca eu pescuiam in locul ala. Spre marea mea bucurie in agitatia aia mare a lor au lovit barca de niste pietre si injurau de mama focului de suparare.

Buna ziua, sunt cutare… zic, nu ma intereseaza cine esti, vrei sa imi vezi actele sau ce? Da. Ok, incep sa scot hartiile si sa ma grabesc ca sa scap de ei mai repede fiindca chiar aveam de lucru cu pestii dar nimeream tot alte alea, ba PG uri, ba ANPA sau permisul auto. Tipii nervozati la maxim. Ma intreaba unul daca am mai fost aici si ii zic ca nu. Unde suntem cazati, ii spun ca nicaieri, ne plimbam cu barca si atat. Iulica trece pe langa noi si unul dintre ei se ia de el intrebandu-l unde se duce si daca vrea sa dispara. Iulica ii raspunde calm si politicos ca se duce la barca sa ia actele. De oftica inspectorul incepe sa imi explice ca este interzisa camparea in Delta indiferent de ora din noapte la care as putea fi descoperit dar ii raspund si eu ca stiu si ca am treaba.

Au plecat la fel de grabiti si de ofticati precum aparusera. Cred ca ne-au confundat cu altii cu care probabil au avut ceva neintelegeri sau ceva asemanator dar cert este ca acesti oameni cu atributii de control au mare nevoie de niste lectii de comportament. Pe bune, nu poti sa vii asa ca haiducul ( sa nu zic nesimtitul ), cu 90 cai sa acostezi direct peste lanseta omului si sa incepi cu interogatorii sau amenintari chiar daca, repet, pe un ton cat de cat civilizat. Nu cred ca un turist german ar fi inteles acest comportament si cu siguranta nu cred ca asta face cinste nici Rezervatiei si nici turismului romanesc in general. 

Daca oamenii aia au sustinut niste concursuri pentru ocuparea acestor posturi, si le-au ocupat pe bune, atunci draga Rezervatie, ai niste mari probleme. Nu este tarziu, se mai poate repara cate ceva, trimiteti-i la ceva cursuri de comportament civilizat, limbaj placut, o limba doua straine, dati-le in dotare o guma de mestecat, un deodorant… E bine ca se fac controale dar totusi, turistii sau pescarii au nevoie sa se simta bine, nu hartuiti. 

CatalinCatalin
    Keymaster

Modificări privind accesul populaţiei locale la resursele naturale regenerabile din Rezervaţia Biosferei Delta Dunării.

Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării informează că în Monitorul Oficial al României nr. 412/01.06.2016 a fost publicat Ordinul ministrului mediului, apelor şi pădurilor nr. 980/24.05.2016 pentru completarea art. 14 alin. (2) din Procedura de autorizare a activităţilor de recoltare, capturare şi/sau achiziţie şi/sau comercializare, pe teritoriul naţional sau la export, a florilor de mină, a fosilelor de plante şi fosilelor de animale vertebrate şi nevertebrate, precum şi a plantelor şi animalelor din flora şi, respectiv, fauna sălbatice şi importulului acestora aprobată prin Ordinul ministrului mediului şi dezvoltării durabile nr. 410/2008.

Astfel, după art. 14 se introduce un nou alineat, alin. (2), cu următorul cuprins:
    „(2). Populaţia locală constituită din persoane fizice cu domiciliul în localităţile aflate pe teritoriul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării” sau în cele limitrofe, poate recolta în scop gospodăresc resurse naturale regenerabile şi poate folosi unele terenuri din domeniul public de interes naţional, ieşite temporar de sub ape, pentru activităţi economice tradiţionale, respectiv păşunat, albinărit, culturi agricole, în baza normelor aprobate prin decizia guvernatorului şi cu respectarea condiţiilor de la alin. (1). Se consideră localităţi limitrofe următoarele UAT-uri al căror teritoriu administrativ se află parţial în RBDD: Grindu; Luncaviţa; Niculiţel; Isaccea; Somova; Nufăru; Mahmudia; Beştepe; Murighiol; Valea Nucarilor; Sarichioi; Babadag; Jurilovca; Ceamurlia de Jos; Baia; Mihai Viteazu; Istria; Săcele; oraşele Tulcea, Galaţi şi Năvodari.”

Prezentul Ordin a fost emis ţinând cont de prevederile Legii nr. 82/1993 privind constituirea Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, cu modificările şi completările ulterioare, ale Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 195/2005 privind protecţia mediului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 265/2006, cu modificările şi completările ulterioare, ale Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei şi faunei sălbatice, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 49/2011, cu modificările şi completările ulterioare şi ale Hotărârii Guvernului nr. 38/2015 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor, cu modificările şi completările ulterioare.

Prin acest act normativ se rezolvă un deziderat important pentru populaţia locală, atât pentru locuitorii din interiorul Rezervaţiei cât şi pentru cei din localităţile limitrofe Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, acela de a avea acces la resursele naturale regenerabile pentru uz gospodăresc.

Sursa radioconstanta.ro

CatalinCatalin
    Keymaster

Cineva cu inima mare a gasit acest permis pentru pescuit si la pus in circulatie virtuala.

Permis pentru venarea pestelui din 1895-1896.

CatalinCatalin
    Keymaster

Despre zonele piscicole concesionate din Delta Dunarii – 2016

Buna ziua, Urmare adresei dumneavoastră înregistrată la A.R.B.D.D sub nr. 14021/13.07.2016, vă comunicăm următoarele informaţii solicitate:
    În prezent resursa piscicolă din zonele valorificabile economic ale domeniului public de interes național situate în perimetrul Rezervației Biosferei Delta Dunării a fost concesionată societăţii SC RADUTA SPORTING TOURS SRL în baza contractului de concesiune nr 1254/18.08.2003 pentru zona Braț Chilia km40-km 0 si prelungit, până în anul 2018.
    Delimitarea zonelor concesionate este stabilită în contractele de concesiune şi caietele de sarcini astfel:
    • Zona concesionata Brat Chilia Km 40-Km 0 este delimitată de următoarele limite geografice:

-la est km 0

-la vest braţul Babina

Zona concesionată include braţele Babina şi Cernovca, ostroavele Babina şi Cernovca, braţul Musura până la vărsarea sa în golful Musura, canalul de centură al amenajării piscicole Popina, precum şi canalele Cardon, Sondei şi Sfiştofca.

Totodata va aducem la cunostinta ca pentru zona Complex Matiţa-Merhei – zona care a fost concesionata, societatea SC RĂDUŢĂ SPORTING TOURS SRL a fost NOTIFICATA de mai multe ori, în conformitate cu prevederile contractului de concesiune pentru activarea prevederilor contractuale, în spetă interzicerea accesului concesionarului la resursa piscicolă atribuită prin concesiune, precum si rezilierea de drept a contractului de concesiune. În prezent suntem în procedura de preluare a zonei concesionate.

• Zona Matiţa-Merhei este delimitată de următoarele limite geografice:

-la nord zona strict protejata Roşca –Buhaiova

-la est zona strict Protejată Letea

-la vest canal Rădăcinoasele

-la sud canal de legătură între Llung şi canal Domnica

Zona include şi canalul ocolitor de la amenajările piscicole Chilia care face legăura între Braţul Cernovca şi Complexul Matiţa Merhei.

info-delta.ro

CatalinCatalin
    Keymaster

O intamplare dubioasa traita zilele trecute de un prieten in delta Dunarii

S-a cazat undeva in Murighiol si a incercat sa iasa la pescuit pe Dunare catre Mahmudia. A luat-o deci de la debarcader catre stanga si a mers pana a dat de un gard cu o poarta pe care era scris un numar de telefon. A sunat, s-a intalnit cu cei ce i-au raspuns si a fost obligat sa plateasca o suma de bani pentru a pescui acolo. 

Sa fie zona concesionata, terenul cumparat, sau doar niste borfasi care incearca sa faca un ban nemuncit?

In fine, prietenul a ales sa pescuiasca acolo, a platit taxa, 10 lei pe zi, si a gasit un loc unde sa pescuiasca vreo 3 zile. Si-a nadit cu porumb zilnic si s-a pus pe treaba. A prins platica multa, frumoasa, si ceva ciortani, nu mai mari de 2-3 kilograme. A fost multumit de locatie si de capturi dar eu tot nu inteleg cum de am ajuns sa platim pentru a ajunge intr-un punct la malul Dunarii. 

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 38 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.