Recent Topics

Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Viewing 12 posts - 133 through 144 (of 198 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Informatii proaspete de pe canalul Stipoc! S-a prins caras si stiuca dar si alte maruntisuri. Nu vreau sa dau aici stirea exacta fiindca ar trebui sa depasesc limitele pescuitului de bun simt dar va pot spune atat, S-A PRINS PESTE!!

CatalinCatalin
    Keymaster

Un salau frumusel a fost capturat astazi pe Dunare la Calafat, iar la Murighiol a mancat binisor crapul. Apa este in continuare cam mare.

CatalinCatalin
    Keymaster

Colegul nostru tanar muscar Marian din Neamt a reusit ieri pe lacul Bicaz sa se distreze cu mustele la biban. A fost cu tatal lui si au dat si cu momeala vie si au capturat impreuna cam 4 kilograme. Si mai pleaca si maine… Parca mi-e ciuda ca nu gasesc si eu pe langa mine un loc bun de biban. Tocmai ce am vorbit astazi cu un pescar care a fost la Mihailesti pe baraj si pe langa faptul ca nu a prins nimic a mai aflat si ca de fapt de o saptamana nu se prinde nimic. Si mai este si taxa de 20 ron…

NeluNelu
    Spectator

Vad ca Bogdan si Catalin sunt pe forum, inseamna ca sunt acasa!(sa nu ma luati cu : am tableta, smarphone, etc!) 😉

CatalinCatalin
    Keymaster

Eu recunosc ca sunt acasa dar chiar daca vrabiuta aia de la avatar arata ca as dormi, sa stiti ca nu e adevarat. De dimineata sunt calare pe niste muste si materiale deci ma numesc pescar. Am renuntat sa fac o iesire pe Arges sau pe Dunare din motive de cutremur care se spune ca afecteaza grav activitatea pestelui…

NeluNelu
    Spectator

la noi cutremurul a fost asa de mare ca pestii au sarit un metru din balta! :mrgreen:

NeluNelu
    Spectator

Va propun o tema spre analiza:
    Mirificul canal 5 din Grindul Lupilor!
    Nu am fost niciodata, dar tare mult as vrea sa ajung in acest paradis al pestilor!
    Se spune ca este cel mai bun loc de pescuit din Romania!
    Pana acum vreo 5 ani se putea accesa zona, acum am inteles ca este zona protejata si nici cu relatii nu poti intra.
    In zona respectiva traiesc numeroase specii de pasari si nu vor sa perturbe cineva biosfera.
    Asa ca nu poti ajunge la canalul 5 sa pescuiesti!
    Pe forum am citit ca prin anul 2008 si cel mai nepregatit pescar avea zilnic 100kg de salau!
    M-am intrebat cum sa fac totusi sa ajung si eu acolo la pescuit, se pare ca exista o “portita”, si anume, pe calea apei, plecand cu o ambarcatiune din Jurilovca.Zona protejata este zona de pe uscat, unde sunt pasarile, nicidecum fauna piscicola!
    Totusi trebuiesc mai multe informatii pentru a fi siguri de acest lucru si a nu incalca legea!
    Iata o relatare a unui pescar care a frecventat des aceasta zona:
    “canalul 5 e un loc de vis,unde,uneori,poti avea norocul sa faci o partida de pescuit de poveste.dar,trebuie sa ai cojones sa ajungi acolo.din toate pctele de vedere…in primul rand ca este zona biosferica protejata integral,deci accesul pe cei peste 20km pe grindul lupilor cu masina este interzis si in al doilea rand,drumul este ,,varza,,recunosc,asta nu e un impediment ptr un pescar adevarat.ptr ăi cu barca ar fi o posibilitate,ptr ca legea tampita romaneasca te impiedica sa pui piciorul pe uscatul zonei biosferice,dar nu interzice accesul pe apa,canalul 5 fiind zona de tranzit intre golovita si sinoe.canalul propriuzis are 2,2km din el se ramifica un alt canal de aprox.1,8km.la amble capete sunt locuri bune de salau si avat.imediat dupa ecluze,are aproape 30m adancime!(sau avea odata…)si e loc bun de somn,restul canalului are cuptoare sub maluri in care poti intoarce un tir.pe acolo e musiu crapălău.ptr cei ce veniti pe apa de la Jurilovca,aveti grija!pe la 50m de mal este un dig de protectie de piatra,subacvatic ,la aprox 20cm sub luciul apei care va face tzandari pintenele motoarelor.in rest,fir intins!”
    Ei, ce ziceti? ne aventuram in 2015 pe aceste meleaguri?

NeluNelu
    Spectator

Iata si cateva poze ale zonei:

CatalinCatalin
    Keymaster

Din cate am auzit eu tot complexul Razem-Sinoe a fost distrus pe vremea in care Nastase era stapan. Canalul 5 prin legatura lui de ape limpezi cu tulburi si dulci cu sarate atrage si va atrage mereu pesti dar la fel de bine va atrage si braconieri ( bastinasi, autoritati… ). Ca si zona protejata nu o recomand fiindca am multi prieteni amendati pentru ca au calcat zone protejate dar, propun altceva, sa ne interesam si sa ne documentam la sursa adica ARBDD. Ori facem un email acolo ori intrebam pur si simplu prin cunostinte. Stiu ca cineva are acolo o cunostinta, o doamna la eliberare permise…
    Oricum, ideal ar fi sa ajungem acolo cu barca si eventual sa nu campam. In momentul in care o barca straina intra intr-o zona protejata sunt sanse foarte mari ca cineva sa sesizeze autoritatile care sa te si viziteze.
    Haideti sa lucram la un email in care sa intrebam clar ce se poate face si ce nu pe zonele astea si sa il trimitem la rezervatie.

CatalinCatalin
    Keymaster

La Cernavoda dupa cresterea si apoi scaderea brusca a apei pestii inca nu si-au revenit.

CatalinCatalin
    Keymaster

Vesti proaspete de la Falastoaca. Neajlovul este mare si urat iar la cascada de la confluenta cu Argesul braconierii lucreaza de zor cu parasutele. Se prinde babusca si oblete in general. Pentru cei ce vor sa se distreze LEGAL oferta cuprinde tot in zona o partida la copca, cu gheata de 25 centimetri pe vechiul brat al Neajlovului de la padure. In partea stanga a podetului se pot lua bibanei si multe reginute care sunt foarte active. Momeala clasica – larve de libelula.

CatalinCatalin
    Keymaster

Sambata 17 ianuarie 2015, langa Bucuresti. Mai exact balta Fundulea 6 din judetul Calarasi. Taxa 10 lei si se aude ca s-a prins caras frumos.

Viewing 12 posts - 133 through 144 (of 198 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.