Recent Replies

Recent Topics

Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Viewing 12 posts - 181 through 192 (of 198 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

A inceput vanatoarea de iluzii de la Cernavoda. S-au instalat baietii si s-au pus pe treaba dar sincer la temperaturile astea de -10 grade sa stai afara in frig pentru cateva platici sau morunasi nu prea se merita. 

Eu imi propusesem sa ajung acolo pentru cateva ore de avat, dar ziua si eventual intr-o zi mai blanda. Mi-e sila de ultima imagine intiparita pe retina de acolo, zeci de braconieri cu parasute si ancore… Bleah!

Spectator

Cred ca am sa iti dau dreptate Catalin. Nu pot sa il uit pe tipul ala cu Matizul care a venit cu un tupeu nesimtit si dadea la japca langa noi. Oare o facea de foame?

CatalinCatalin
    Keymaster

Am vazut multi indivizi braconieri cu matiz la viata mea… Daca ai o masina deja nu mai pescuiesti de foame. Un Logan iti cere anual 1000 lei doar pe asigurare, impozit si ITP.

CatalinCatalin
    Keymaster

Imagini calde de la Cernavoda

CatalinCatalin
    Keymaster

La -22 grade la Cernavoda inca se mai prinde peste. Nu recomand insa asa ceva. Pentru un peste care nu valoreaza mai nimic, platica sau morunas, sa stai acolo, mai mult in masina… nu prea se merita. Nu are nimic de-a face cu pasiunea. Si mai sunt si braconierii care iti plesnesc apa intr-una cu plumbii lor mari si cu ancore…

CatalinCatalin
    Keymaster

Am primit de la Uzlina cateva informatii, lume multa si peste nu se prinde deloc. Apa a tot scazut si probabil ca pestele a fugit catre Dunare. Nu stiuca, nu biban…

Am amanat si eu plecarea fiindca as vrea sa prind un pic de crestere atunci cand voi ajunge acolo. Probabil ca inca o saptamana stau cuminte.

Alte vesti mi-au venit dinspre Pardina unde pe brat s-au prins cativa crapi frumosi. La fel si pe 36. Umbla vorba ca si 2-3 somni mari, adica intre 30-60 kilograme…

CatalinCatalin
    Keymaster

“Ieri am fost la pescuit pe Bega ! O zi frumoasa , insorita … fiind un impatimit al pescuitului la feeder si fiind foarte aproape de rau …e la 2-3 blocuri distanta de mine am preparat nada de acasa … am ajuns acolo am scos lanseta din husa am montat mulineta cu linie principala de 0.18 o linie de competitie , am pus forfac de 35 de cm lungime de 0.14 si un carlig de 12 de la Drenan ! Am avut niste trasaturi superbe de parca vroia sa imi traga batul in apa dar ce sa vezi …rateu dupa rateu … am schimbat pe carlig de 14 tot de la Drenan …nimic aceesi cadenta la rateuri …am gandit ca poate nada mea a adunat gradinita si am mizat pe carlig mai mic de 16 de la Gamakatsu … acelasi lucru rateu dupa rateu … mentionez ca am schimbat si lungimile la forfac si am alternat intre 35 si 50 cm … unde am gresit ??? M-au innebunit cu rateurile si mentionez ca nu am patit niciodata asa ceva pana ieri !”

Deci, citatul apartine unui coleg pescar dintr-un grup de pescari Facebook. Am ales sa il copiez aici si sa il analizez un picut fiindca prea mi s-a parut interesant si cumva in pas cu moda si problemele actuale ale marilor pescari.

Nu sunt un om rau dar daca ar fi sa fiu i-as raspunde acestui napastuit de soarta cam asa:

Draga coleg, tinand cont ca ai pescuit la feeder, adica o tehnica extraterestra in care folosesti ustensile venite din alta galaxie, imi pare aproape imposibil sa cred ca nu ai reusit sa prinzi acei pesti. 

Totusi voi cauta sa gasesc si cateva explicatii doar asa de dragul discutiei. Prima mare greseala imi pare a fi folosirea unei nade preparate acasa!!! Am folosit 3 semne ale exclamarii pentru a fi in ton cu cele ale tale din text si care cred ca iti marcheaza uimirea slabului rezultat vizavi de tehnicile folosite. Deci nu poti sa pleci la pescuit cu feederul si sa vii cu amatorisme de genul porumb amestecat cu albus de ou si aroma de anason, IN CASA! Acolo e nevoie de ceva profi, BG baits, AD baits, KK baits, DUDI, baits, TRUDI baits… Intelegi?

A doua MAREEE greseala, desi ai transportat lanseta in husa ai folosit o linie principala de competitie de 0,18 pe o apa salbatica, la o partida de relaxare! Greseala de neiertat! In plus, la linia asta total inadecvata situatiei ai venit cu un forfac de 35 cm lungime, de 0.14 grosime si un carlig de 12 de la Drenan. Forfacul trebuia sa fie de 33 cm, fir de 0.13 si carligul Mustad.

Dupa aceea vad ca te-ai pierdut total si ai facut greseala dupa greseala folosind marci de carlige aiurea, grosimi de fire si lungimi de forfacuri cu peste 0,2-0,3 mm peste tolerantele admise!

Dupa cum spuneam si mai sus nefiind un om rau, nu pot sa iti postez un astfel de comentariu rautacios si in consecinta am sa te intreb doar atat:

BA, ESTI PROST? Tu te auzi ce spui? Ce scrii? Ce dracu sa gresesti? Ai gresit cand ti-ai bagat in creierasul ala mic toate rahaturile astea. Du-te mai omule si ia o varga amarata si o linie legata gata din magazin, pune o rama sau 2-3 viermi si pescuieste linistit si mai gandeste-te ca si pestii au sansa lor si nu dau doi bani pe teoriile astea tampite legate de feeder, forfac, competitii…

CatalinCatalin
    Keymaster

Weekendul trecut in Delta Dunarii…
    Pe lacul Gorgova un pescar spunea ca a numarat 85 barci. Numarul pescarilor ramane necunoscut.
    Pe lacul Isac un prieten a aproximat un numar de 100 barci
    Acelasi prieten nu a putut intra pe lacul Chiril din cauza numarului foarte mare de barci
    Cica s-a prins marlita si ceva biban
    Salupele cu 100-200 CP brazdau in continuu apele lacurilor si canalelor

Mai fratilor, chiar nu reusiti sa scapati de instinctul asta de turma? Scormoniti prin toate cotloanele sa vedeti, sa auziti cine, pe unde prinde o marlita amarata si dati buluc imediat si voi acolo? Nu va duce capul sa va cautati singuri un loc al vostru, unde sa nu va deranjeze nimeni si mai ales unde voi sa nu deranjati pe nimeni? Chiar ati introdus cocalarismul vostru si in Delta, acolo unde omul vrea liniste si singuratate? Treziti-va!!!

CatalinCatalin
    Keymaster

Acolo unde apele inca mai au ceva peste apar imediat si braconierii. Inca un motiv care sa ne faca sa ne gandim daca nu cumva ar trebui interzis pescuitul si accesul pe langa ape iarna si in momentele dificile de ape mari sau mici, lipsa de oxigen, poluari.

Pestii au nevoie de locuri linistite pentru iernat si nu de locuri in care ei sa se adune crezandu-se in siguranta iar oamenii sa vina si sa profite de pe urma acestei situatii

La Cheresig s-au gasit aproape 16 kilograme de pesti greblati de catre doi braconieri hatasi, in comuna Toboliu, Bihor

CatalinCatalin
    Keymaster

Cativa pescari bucurosi de captura lor pe bucla de la Uzlina, ceva crapi, ciortani si mai mute kilograme de caras frumos. Rame, viermi sau mamaliga, toate au mers.

In Pardina e la fel de placut. Pe canal 36 se prinde ciortan peste tot, apoi caras frumos pe Iacubov sau Stipoc iar pe Dunare merge mai bine somnul.

CatalinCatalin
    Keymaster

A inceput marea ciortaneala si caraseala in Delta. Primele informatii le am de la un coleg care a pescuit cateva zile prin zona Sontea/Olguta/Razboinita.

Se prindea si stiuca prin zona… Apa a inceput sa se mai raceasca de la ultima mea vizita si de la 28 grade a ajuns astazi la 24.7 grade

Toamna a sosit deja… Si e de bine pentru pescari…

CatalinCatalin
    Keymaster

Cativa prieteni pescari de stiuca au profitat de temperaturile placute de ieri si azi si au dat o fuga prin Delta.

Au avut parte de multa plimbare si atat, nicio captura desi au colintat toate lacurile din zona Puiu, Puiulet, Rosu, Lumina, Erenciuc…

E destul de frustrant sa bati atata Delta si sa nu prinzi o stiuca dar din pacate ceea ce altadata parea a fi doar ghinion astazi e un lucru normal.

Viewing 12 posts - 181 through 192 (of 198 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.