Recent Replies

Recent Topics

Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Viewing 6 posts - 193 through 198 (of 198 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Am auzit ca avatul e foarte activ in Delta. Nu recomand sa pescuiti acolo decat scrumbie de Dunare fiindca la celelalte specii inca este prohibitie. Vestea ca avatul ataca furibund prin zona Uzlina imi da totusi ceva fiori, as incerca sa fac o plimbare doar de dragul de a ii vedea pe avati la lucru si de a face cateva filmari…

CatalinCatalin
    Keymaster

Un alt pont il am de la pescarii de scrumbie de Dunare. Se pare ca se prinde foarte bine la Giurgiu, zona port aval sau Pod Prieteniei.

CatalinCatalin
    Keymaster

Saptamana trecuta m-a sunat Domnul Nelu, prietenul meu care pescuieste in Pardina prepoderent si care tocmai se intorsese de acolo. Spunea ca mergea bine stiuca pe Stipoc in general in primii kilometri. Caras inca se prindea mult pe Sireasa. In rest avat si salau mai rarut

CatalinCatalin
    Keymaster

Dimineata am fost abordat de un prieten pescar si intrebat daca merg la o partida de avat la canalul cu apa calda Cernavoda/Seimeni. Sincer as si pescui dar as sta si la caldurica. E cam frig pentru mine zilele astea plus ca mai am o invitatie si pe la Buzau. Bine, si acolo e frig…

CatalinCatalin
    Keymaster

Pe Neajlov mai in aval de Calugareni s-a prins bine zilele astea caras. Intr-o zona in care de regula se prinde stiuca si clean se pare ca a prosperat pestele pasnic saptamana asta…

CatalinCatalin
    Keymaster

Canalul cu apa calda de la Cernavoda/Seimeni a devenit in ultimii ani un furnicar al pescarilor. Nu se mai asteapta iarna sau zapada, cum incepe vremea sa se raceasca un pic si pestele sa caute un adapost pentru iernare cum ataca si hienele. Desigur printre sutele de hiene or mai fi si 2-3 pescari cu bun simt dar in mare toti cei care merg la apa calda merg ca sa care peste acasa indiferent de specie sau marime. Acum locurile se predau noaptea sau intrebi si astepti pana pleaca cineva ca sa ii iei locul, asa e de aglomerat. Intreba cineva zilele trecute daca ar fi indicat ca acolo sa se faca o zona de protectie de 500 metri unde sa fie interzis pescuitul si reactiile au fost 150% negative… Bomboana de pe coliva a venit astazi cu o filmare in care masina unuia a ajuns in canal… Nu ne mai facem bine…

Viewing 6 posts - 193 through 198 (of 198 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.