Recent Topics

Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 198 total)
  • Author
    Participant

Se pare ca la Cernavoda este oprit un reactor pt revizie sau avarie iar apa calda e defapt apa rece! Nu stiu cat de adevarat este insa si anul trecut aceleasi s-au dovedit a fi adevarate legate de canal si bineinteles de temperatura apei.

CatalinCatalin
    Keymaster

Multumim pentru informatii Gabi, am citit discutiile voastre dar nu reusesc sa ma loghez pe forumul tau si nici sa fac alt cont. O sa mai incerc.

CatalinCatalin
    Keymaster

Vesti proaspete de la colegii laudarosi din Falastoaca. Au prins caras si stiuca pe Neajlov. Deci inca se mai poate cu conditia sa infruntati frigul si ceata.

bogdanbogdan
    Keymaster

Cam curajosi colegii de la Falastoaca!

CatalinCatalin
    Keymaster

Baietii au facut iarasi cateva capturi pe Neajlov…

CatalinCatalin
    Keymaster

Astazi a mers babusca si cleanul cu larve de libelula. Am vazut ca Gabi a dat peste niste cleni cu mustele artificiale si tare imi mai face pofta. Poate sambata sa dau si eu vreo tura pe undeva.

CatalinCatalin
    Keymaster

Vesti proaspete venite de la nea Sica din Cernavoda, canalul continua sa fie rece. Se pare ca nu vom iesi acolo in decembrie.

bogdanbogdan
    Keymaster

Daca cumva nu se stia, nici canalul de apa calda de la Mintia nu mai e ce a fost. Am fost ieri pe acolo, multa populatie, apa usor calduta si scazuta. Marea majoritate a persoanelor pescuiau regulamentar, la pluta, dar cred ca retineau toate micile si rarele capturi.

Erau si 3 indivizi care dadeau la coaza cu nesimtire desavarsita. Sint cei 3 care se vad in dreapta masinii galbene, pe extremitatea malului.

In conditiile acestea cred ca e putin probabil sa te simti bine la o partida de pescuit la Mintia, ramas doar cu renumele de canal de apa calda. Si tot mai tare incep sa cred ca e mai bine asa, sa nu mai vina toti doritorii de laudarosi in fata blocului cu capturile lor numeroase de mrene la 12 cm.

CatalinCatalin
    Keymaster

De drag sa nu mai pescuiesti acolo, fomisti, braconieri si asa zis patimasi care stau la doi metri unul de altul mai rau decat la puscarie.

CatalinCatalin
    Keymaster

Vesti proaspete mi-au sosit de la domnul Mihalcea. Saptamana trecuta a pescuit pe raul Ramnic cu viermusi si a luat cativa clenuti dar astazi a iesit cu un prieten la Dunare in zona Stancuta-Spiru Haret. A reusit sa captureze in cateva ore 4 stiuci si nu era prea multumit fiindca prietenii lui care au fost saptamana trecuta acolo au luat mult mai multe. Locurile insa au fost stricate de oamenii rai si distrugatori care au taiat si furat tot ce se putea din zona aia, inclusiv vaporasul care zacea de ani de zile in locul unde avea si nea Codreanu baraca. Pe Calmatui nu era nici o activitate, si nici pe canalul dalat.

CatalinCatalin
    Keymaster

Prietenul nostru Eugen nu a fost cuminte astazi si a aruncat mustele pe raul Olt. Nu am retinut exact locatia dar nici nu cred ca are importanta. Important este ca a prins vreo cinci bibani la muste pe carlige mici, 20, 18 si ca apa era curata iar afara frigut. Bravo domnul Eugen ai deschis sezonul 2014, noi mai avem de asteptat…

CatalinCatalin
    Keymaster

Este deja ceva timp de cand romanasul nostru isi traieste viata mai mult pe facebook decat pe cea reala. La fel se intampla si cu pescarii, fac fel de fel de ghidusii, poze cu capturi imense, cantitati impresionante, totul aproape live.
    Cu toate acestea o mare parte din ei au ramas putin in urma cu minciunelele si prostioarele. Ba ca nu spun locurile bune pe unde prind ei peste, ba ca le spun dar codificat, editeaza pozele ca sa nu dea detalii.
    PENIBIL mai oameni, subestimati capacitatea celorlalti de a afla si cunoaste zonele unde pescuiesc. Mai aud pe cate unul ca a prins peste pe Arges, Sabar sau Neajlov si il intreb unde iar el incepe sa balbaie ca e nu stiu ce groapa, ce loc stiut doar de mamele lor de acum o suta de ani… Pentru toti mascaricii astia care cred ca ce stiu ei nu mai stiu si altii vreau doar atat sa spun, aici veti gasi mereu locuri unde se prinde peste PE BUNE. Am multi prieteni care pescuiesc in jurul capitalei si eu strabat aceste zone mai mereu asa ca le stiu destul de bine si vad adesea unde se prinde peste si unde se braconeaza si toate astea le voi face mereu PUBLICE. E un gest de egoism extrem sa crezi ca un loc bun il stii doar tu si il pastrezi doar pentru tine. In plus degeaba e locul bun daca nu e si pescarul sau nu are noroc. Zona din jurul Bucurestiului nu prea mai are secrete pentru Bucuresteni asa ca nu inteleg de ce nu putem sa fim macar in privinta asta corecti unii cu altii daca in rest mintim de ingheata apele…

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 198 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.