Recent Replies

Recent Topics

Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Viewing 12 posts - 37 through 48 (of 198 total)
  • Author

Ce te bagi ma tu. Daca omul spune locul unde a pescuit vine braconierul si fura tot pestele, nu te-ai prins? Poate omul ala are locul mostenit din tata in fiu, tu vrei sa il dea la altii? Bine, asa crede el, dar cu siguranta sunt multi care tin ,,secret” acelasi loc fara a sti ca celalalt vorbeste de locul lui. Am m-ai intalnit un specimen desta anul trecut, vorbea de o balta buna de pescuit unde cica acolo umbla CRAPUL CU COVRIGI IN COADA si de fapt venea cu cativa ciortanei subdimensionati si 5 carasi. Parerea mea este ca cine ascunde un loc ,,minune” ascunde de fapt o MINCIUNA.

CatalinCatalin
    Keymaster

Pai normal ca asa fac majoritatea, isi procura pesti de la cine stie ce braconieri si isi fac poze cu ei apoi spun ca e un loc secret unde au prins. Altii prind stiuci cu carasel apoi fac pozele cu voblerul in gura stiucii si la fel arunca o minciuna mai mare decat ei pe postare. Un om corect nu are ce sa ascunda. Gandeste-te ca flacaul ala din Falastoaca a prins in toamna o stiuca de 7 kg pe Neajlov, s-au pozat toti cu ea, se vedea in imagine cum stateau aliniati vreo cinci insi la rand la poze. Logic ca fiecare a postat-o si s-a laudat cu ea dar tragedia a fost ca multe zile si saptamani dupa capturarea ei veneau o gramada de pescari ( niste prostalai ) care cred ca si dormeau acolo, cu gramezi de lansete cu carasei, nu mai aveai loc sa arunci o lingurita. Dar ce nu gandeau ei este ca stiuca este un peste teritorialist asa ca sansele sa apara curand inca un exemplar de talia aluia in acelasi loc tind spre ZERO. Multi au ramas la nivelul la care cred ca unde a prins unul 3 baboi e neaparat o groapa uriasa plina de peste si vor prinde toti la nesfarsit. Desigur mai sunt altii, la fel de super-pescari care cred ca daca dau ei la feeder, neaparat sa scrie pe bat feeder, atrag toti pestii de la izvoarele raului si pana la varsare in locul unde dau si ca sa fie si mai convigatori au si ceva nada speciala, nu are oricine… PATETIC. Tu degeaba te duci cu o varga sau o lanseta oarecare ca nu prinzi…

Pentru persoanele astea au descoperit alti altceva, super atractantul pentru fraieri, aaa scuze, vroiam sa zic pentru pesti, GETZEM, cica sare pestele pe mal daca dai cu el. Un lucru este clar si aici o sa se supere multa lume pe mine ( dar stiu categoria din care fac parte cei suparaciosi) multa lume nu are cei 7 ani de acasa, sunt foarte nesimtiti si nu respecta de nici un fel persoanele din jur. Dovada? Sun o gramada de poze cu nesimtiti pe situl nostru. Eu cand ma duc la pescuit trebuie sa insir in stanga si in dreapta cateva lansete doar cu plumb in capat sa am si eu 20 metri unde sa pot arunca linistit ca altfel vine prostul peste tine daca te vede ca prinzi. MA DUC LA PESCUIT SA MA DISTREZ NU SA MA STRESEZ.

Astazi am fost la pescuit pe Niscov, am prins un clean dar l-am scapat deasupra apei. Din pacate nu va pot spune locul exact unde l-am prins pentru ca ulterior a venit pestele la mal si mi-a spus sa nu postez pe musca.ro locul cu pricina pentru ca braconierii stau la panda si o sa ii casapeasca. 😆

bogdanbogdan
    Keymaster

Si eu am incercat sa tin secrete niste locuri, dar nu dupa mult timp mi-am dat seama ca doar eu credeam ca sint secrete. Si mare mi-a fost dezamagirea cand mi-am dat seama. Si mai ales ce fel de oameni bantuiau acele locuri. Asa ca nu ma mai stresez cu tainuirea locurilor, mai degraba caut sa ma impac cu soarta, din pacate.

CatalinCatalin
    Keymaster

In weekend, cativa prieteni pescari de stationar au profitat de vremea frumoasa si au dat o fuga pe la Cernavoda. Lume multa dar peste putin. Cotele erau pe scadere iar pestele a fost foarte mofturos. Nu stiu daca si rapitorii fiindca in decembrie cand am fost eu cu Bogdan se prindea salau si stiuca la pestisor. Avatii erau mai rari.

bogdanbogdan
    Keymaster

De vreo 10-20 de weekend-uri incoave prietenii mei dorm cel putin la fel de mult ca si mine. E bine deoarece ne umplem de enrgie pentru sezonul care vine. Acumulam energie ca sa putem dormi si mai mult!

CatalinCatalin
    Keymaster

Vremea frumoasa a scos pescarii din Bucuresti la copca. Locul cel mai vizat este barajul de la Mihailesti de pe raul Arges. In zona Draganescu e aglomeratie mare, sincer nu o recomand prieteniolor care vor liniste si relaxare. Se prinde babusca si mai rar caras sau biban

CatalinCatalin
    Keymaster

Ieri m-au sunat doi prieteni din Arad pescari de stiuca de meserie, dar defapt indragostiti de spinning. Au iesit pe Mures cu voblerele si au capturat doi avati, primii din viata lor de pescar. S-au si indragostit de el si acum ca l-au descoperit au zis ca il vor incerca de fiecare data cand ies. Din pacate pentru mine si George care am pescuit in zona Aradului, noi nu am reusit sa prindem niciunul. E un motiv sa mai incercam anul asta cand vom trece pe acolo. O idee buna pentru toti pescarii de rapitori care trec granita pe la Nadlac, sa opreasca in Arad si sa arunce o naluca pe Mures.

CatalinCatalin
    Keymaster

Vesti proaspete de la Eugen. Astazi a fost la Falastoaca la balastiera si a incercat mustele de biban si oblete dar fara rezultate. Nu inteleg de ce la Pitesti de exemplu obletii mananca foarte bine la suprafata si aici unde teoretic ar trebui sa inceapa mai devreme, nu mananca. Nu inteleg nici de ce bibanii si reginutele care au mancat foarte bine in ianuarie, acum nu vor sa manance.

CatalinCatalin
    Keymaster

Am vorbit ieri cu Vali de la Falastoaca si imi spunea ca a mai pescuit pe la Comana si a prins ceva peste frumusel. Ce m-a interesat mai mult a fost sa aflu cum e apa pe acolo si am aflat. Argesul e marisor si neinteresant dar pe Neajlov, care este si el maricel, obletii joaca pe la suprafata apei. E adevarat ca se mai prinde si clean dar va spun un secret, ca gust si ca oase nu dau obletii pe cleni. Cei ce se lauda cu clenii prinsi si mancati cred ca nu prea au cine stie ce afinitati culinare, la fel si smecherasii care fac poante rasuflate pe baza obletilor. E DOAR O PARERE DE-A MEA SI ATAT!

CatalinCatalin
    Keymaster

Argesul a fost ieri foarte scazut, adica perfect pentru o muscareala… E prima scadere pe care o vad anul asta dar pacat ca e in prohibitie. Prohibitie pentru pescari ca braconierii nu au asa ceva si tare le mai place sa isi bage plasele noaptea pe apa mica, gasi-i-ar dracii sa ii gaseasca…

Viewing 12 posts - 37 through 48 (of 198 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.