Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 198 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

In judetul Buzau raurile sunt crescute si tulburi. Nu s-ar putea pescui nici daca ar vrea cineva. Am vorbit astazi cu domnul Mihalcea si am aflat ca raul Ramnic e mare. Cativa prieteni de-ai lui au fost in urma cu cateva zile prin Delta la o plimbare. Printre altele au mai aruncat si cate o undita din cand in cand pe Stipoc si pe Sireasa si au luat carasi frumosi, apropiati de kilogram.
    Si Niscovul e mare si tulbure. Curand vom primi si cateva imagini.

Astazi am fost sunat de catre un prieten pescar de la Sulina,se pare ca si acolo sa tulburat apa foarte rau si nu se mai prinde la taparine. Chiar si canalul de la mila doi pe care il credeam vesnic limpede acum este tulbure.

CatalinCatalin
    Keymaster

Te-a sunat probabil gazda noastra, nea Ion Jigarov. Iti dai seama ca a ramas in pana de taparine si ca trebuie sa ne apucam sa ii legam cateva pana se limpezesc apele. Cred ca poti lasa aici si numarul lui de telefon, sigur se va gasi cineva care sa aibe nevoie de un om cumsecade la Sulina, cu barca si capacitate de cazare si hrana.

Are doua camere pentru cazare, una jos pentru doua persoane la pretul de 80 lei si sus pentru 4 peroane la 120 lei, toate dotate cu tv, wc si dus. Tel 0754211011

golden fishgolden fish
    Participant

Da Catalin,este vorba exact de celebra mea balta de stiuca si biban de care va povesteam eu acum vreo luna in urma,undeva in partea stanga de balta cu pricina mai este o balta mult mai mare si mai celebra in stiuci capitale dar nu te lasa acolo.In legatura cu balta ,de fapt sunt vreo 4 -5 bazine unul dupa altul care comunica intre ele dar care au apa foarte mare (au legatura directa cu dunarea)si sunt pline de puf si matasea broastei.In ceea ce priveste canalul 2 ,da este celebru si nu prea in stiuci ,fiind si foarte braconat de cei cu fermele agricole,dar acolo nu se face treaba decat atunci cand se lasa frigul si dispare vegetatia(sfarsitul lui octombrie inceputul lui noembrie),cat despre priza dunarii am fost si am pescuit si noi acolo l;a caras dar cand era apa mai limpede,si se prindeau intr-adevar carasi mari dar mai rari.SI inca ceva ce poate aia nu stiau ,tot in zona prizei mai este o balta care are multa stiuca dar tot asa trebuie sa scada apele.

NeluNelu
    Spectator

Am fost pe Dunare pe data de 06-07.06.2014 la o partida de pescuit in zona Stancuta.
    Digurile inchise, apa mare si in gropane(varsaturi ale Dunarii). Canalele de aductiune(cel dalat si celalat paralel cu el)full de apa tulbure-deci nu s-a putut pescui.Am plecat la Gura Calmatuiului insa surpriza, nu se mai stia care este Calmatuiul si Dunarea!
    Apa era pana la primele gospodarii, stalpii de pe dig pana la jumatate in apa!
    Ne-am retras undeva in zona Cuza unde am incercat pe un canal paralel cu soseaua(apa avea cca.1,7m) si am capturat cativa carasei cat palma pe care bineinteles i-am eliberat.
    Am inoptat in acea zona cu gandul ca dimineata sa batem Calmatuiul sa gasim zona unde apa incepe sa se mareasca din cauza ca Dunarea nu mai primea apa Calmatuiului, asa ca aceasta “crestea” in amonte!
    Am colindat exact ca un pescar hoinar(sau mai bine zis-pescar vagabond) si in cele din urma am gasit o zona pe Calmatui cu apa mica(40-60 cm) si limpede, dar pe alocuri cu adncimi de cca.1-1,5m, apa avand multa vegetatie sub forma de “fuioare” fiind destul de dificil de pescuit(mai ales ca batea f.tare vantul)trebuia sa nimeresti printre fuioare, altfel carligul se oprea in vegetatie.
    Cu toate aceste incoveniente, am ales o pluta minuscula cu fir de 0,12 si 1gr. de plumb, astfel incat apa sa o poarte in semiimersie si intr-un mod cat mai natural.
    Rezultatele(de fapt placerea pescuitului)au fost multumitoare tinand cont ca peste tot pe unde am colindat nimeni nu prindea nimic cu exceptia a cativa carasei de 10cm!
    Am capturat(la viermus) in special rosioara cam de dimensiunea unei palme sau ceva mai mari, babusca, biban, clean, cativa salai de cca.25cm si bineinteles carasel(pe acestia din urma i-am eliberat)Rosioarele in special, m-au entuziasmat fiind deosebit de viguroase si grase!
    Chiar daca am facut vreo 350km, in sperata unui pescuit de pesti mari prin zona Dunarii, Calmatuiul nu m-a dezamagit nici de data asta!

golden fishgolden fish
    Participant

Buna ,am fost si eu la pescuit in fiecare zi din weekend inclusiv azi si singura captura a fost la Siret (SAMBATA)un somotel la 4 kg prins la coropisnita,in rest la rama rosie am prins platica frumoasa,caras si mai nou scobar.Pana sambata eu n-am prins niciodata scobar nici nu stiam ce peste este.Dunarea e tulbure si mare de vreo 3 zile a mai inceput sa mai scada dar oricum dureaza pana se va putea pescui ca lumea.Acum astept sa deschida pescuitul la Prut(la sfarsitul luni)ca e singura apa limpede din jurul nostru.Apropos de Siret sambata cand am fost a mers pestisorul toata ziua iar duminica s-a taiat brusc deoarece scadea vazand cu ochii,cat am stat noi(de pe la 5 pana pe la 11)a scazut 20cm.Am iesit si cu barca dar e cam incomoda si-mi cam chinuie coloana.N-am facut poze tura asta ca am uitat sa i-au aparatul cu mine dar promit ca data viitoare sa postez si niste poze.

bogdanbogdan
    Keymaster

E foarte bine ca ai avut activitate. Daca ai avut si capturi deja e un bonus.

Pescuitul inseamna recreere, nu servici. Nu te obliga fisa postului sa faci tot posibilul incat sa prinzi pesti. Trebuie doar sa te simti bine si sa nu deranjezi pe altii.

NeluNelu
    Spectator

pe Siret in ce zona?

golden fishgolden fish
    Participant

Buna Nelu,sa inteleg ca esti din zona Galati?ar fi super sa stiu ca mai sunt si alte persoane interesate de stilul asta de pescuit de la mine de acasa.In ceea ce priveste zona e undeva intre Movileni si Sendreni ,dar e mai complicat de ajuns.Sper sa ne intalnim mai des pe forum si sa dezbatem diverse teme si de ce nu poate niste sfaturi.

NeluNelu
    Spectator

Sunt un prieten de-a lui Catalin(mergem uneori impreuna la pescuit) si sunt din Ramnicu Sarat.
    Pe Siret eu merg de obicei in zona barajului Ciuslea, Calieni Vechi(intersectia Siretului cu Putna) si zona Maxineni-Corbu Vechi, deci cam aceiasi zona cu tine.Pe Prut nu am fost niciodata!
    Apropo, astazi fiind sarbatoare religioasa si avand liber, am fost pentru cateva ore pe un mic afluet al raului Ramnic numit Cotatcu(sau Vajaitoarea), nu mai lat de 3-4m, unde am prins cativa carasi la 250-300 gr.bucata.Apa era f. tulbure, ca si Râmnicul de fapt, insa am fost multumit de iesirea in natura!Poti vedea cateva poze mai vechi aici: http://www.panoramio.com/photo/74627146

CatalinCatalin
    Keymaster

O surpriza placuta, un prieten nu foarte vechi dar un pescar cu vechime, domnul Nelu Mihalcea. Avem multe povesti de ascultat si multe locuri de aflat, trebuie sa il tinem aproape. 😉
    Eu tocmai ce am sosit din Delta dar am sa scriu cateva randuri mai pe seara despre aventura mea, am in schimb cativa colegi pescari din Buzau (oras) care au fost si ei in Delta si s-au intors cam dezamagiti. Cred ca au plecat fara sa se informeze prea mult despre cote si alte mizerii de pe fluviu si mai cred ca au plecat hotarati sa vina cu ceva peste acasa si asta le-a stricat oarecum bucuria unei iesiri in natura.
    Se prinde clean frumos pe Niscov dar din pacate, ma repet a nu stiu cata oara, George nu e in stare sa aibe un aparat foto sau telefon la el, are dar nu face poze, are povesti dar nu le scrie…

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 198 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.