Recent Topics

Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Viewing 12 posts - 85 through 96 (of 198 total)
  • Author
    golden fishgolden fish
    Participant

E super tare barca si e mult mai comoda ca una pneumatica.Eu am doua barci pneumatice una ruseasca Kolibri de 2 persoane si una adusa de cineva din Spania mai micuta ,asa ca cine nu vrea sa urce in barca ta le ofer una din variante.

CatalinCatalin
    Keymaster

E clar, o sa fim singurii care vom folosi barci… desi eu am mers cu a mea cu 4 persoane …

golden fishgolden fish
    Participant

Nu-i nimic daca nu vor sa mearga cu barca abia o sa avem noi parte de drillurile cele mai frumoase si de avatii cei mai mari(sper).

CatalinCatalin
    Keymaster

Oare chiar mai exista avatii aia mari? Eu de vreo 3 ani abia daca am mai cantarit cativa de peste 2 kilograme. Si am prins si vremuri in care luam mult mai mari, de peste 4 kilograme…

golden fishgolden fish
    Participant

Vezi tu,la noi lumea nu prea s-a omorat dupa avat cu atat mai putin sa-l prinda era considerat un peste fara valoare si asa a avut si timp si conditii sa creasca mari numai ca aia mari sunt in larg iar mai la mal sunt cei de 1/2 kg sau 1kg .Pe aia mari nu-i prind decat cei care au barci dar multi dintre ei sunt prea ocupati sa dea la somn sau crap ca nu-si bat ei capul cu avatii.De vreo 3 ani au inceput pescarii astia mai tineri sa pescuiasca ava tdar numai de pe mal.Scurta .locul unde vreau sa va duc daca veniti e celebru in capturi de avat dar de asemeni e celebru si ptr somnii capitali prinsi aici ,ptr crapi si salau,asa ca o sa aveti o paleta mai larga de variante de pescuit.Osa revin eu imediat cu o adresa de youtube sa te uiti si sa vezi capturi de somn la spining (de la mal)dar si de avat din barca. Pe tipul asta l-am cunoscut pe un forum de pescari la somn si pot spune ca e foarte tare,ca de la el vreau sa obtin si cateva informatii atunci cand veniti.

golden fishgolden fish
    Participant

Cauta pe youtube pescuit spinig SARBU LAURENTIU(somn si avat)si ai sa vezi exact zona celebra in care spre sa va duc.Vizionare placuta

NeluNelu
    Spectator

Cristina, am inteles ca la nord de Galati, spre Prut, ar fi niste canale care ar avea ceva peste frumusel.
    Poti sa te interesezi?

golden fishgolden fish
    Participant

Alea sunt celebrele canale din Badalan cum le spunem noi si sunt formate dintr-o retea de canale mai mari mai mici ,unul principal Calugarul vine din Prut(de la Giurgiulesti un brat si un brat vine din Dunare din zona Zatun )si sunt canale de irigatii.Cel mai celebru este canalul 2 deoarece tine mai multa stiuca dar aici se pescuieste prin noiembrie cand dispare buruiana si pestisorii,ca in rest e plina de buruiana.Un incovenient major al canalelor e ca se iriga foarte mult vara si apa curge mai mereu ingreunand pescuitul si dizlocand astfel si buruiana.In rest ce sa-ti spun ca si specii ai mult oblet ,caras ceva ciortanele si foarte rar crap ,rosioara la greu ,bibani nu foarte mari si platica.Ca sa poti pescui vara in canale e bine sa ai la tine o urlita ca sa-ti poti curata locul de buruiana si sa-ti faci ochiuri ,daca nadesti si cand nu curge apa poti avea o partida reusita de pescuit.Dar ai mare grija ca nu e decat stuf foarte rar copaci si vara atmosfera e sufocanta.plus ca pestii dupa amiaza nu mai trag,doar seara daca-i mai vezi.se poate pescui si la bete si cu lansete (in functie de vagetatia submersa)poti prinde jai si sa dai la biban si stiuculite.Asa ca o parere e bine sa fii pe balta undeva in jur de 4-4,30 dimineata si pe la maxim 12 sa fugi (asta daca e soare).Insa vezi tu ca peste tot sunt locuri mai bune si mai putin bune si nu le stiu asa ca nu te pot trimite undeva anume.Tot ce stiu e ca vara carasul prefera ca momeala mamaliga de o fac astia bobita si o pun in carlig iar in rest cu vermusi e distractie la obleti.Si dupa toate astea spuse, Nelu parerea mea e ca nu merita sa bati atata drum pana la canale cand pe partea cealata de sosea ai o varianta mult mai buna si anume Dunarea(zona Zatun)unde daca tot vrei sa vii si sa te distrezi poti prinde obleti cati vrei ,somn,ciortan-crap,salau si in anumiti ani stiuculita si unde mai pui ca poti sa stai si peste noapte sa-ti pui cortul ,malurile sunt curate si pragurile aproape,numai ca aici vara trebuie sa vii undeva de vineri dimineata sau dupa amiaza si sa ocupi loc,dar iti spun cinstit ca se merita si oricum la cati km bati pana aici e pacat sa te intorci seara si unde mai pui ca Dunarea poate sa-ti dea intr-o zi peste de sa nu-l poti cara si o saptamana sa nu-i vezi culoare.Ah ,am uitat ai si mult avat.Sunt multe de spus asa ca eu ti-am facut o prezentare in mare daca mai vrei lamuriri poti sa ma intrebi.

NeluNelu
    Spectator

Multumesc Cristina! 😉

CatalinCatalin
    Keymaster

Am o veste calduta venita de la un prieten pescar de langa Islaz, Teleorman si anume ca se prinde scrumbie in gura de varsare a Oltului in Dunare. Din barca se aude ca s-au luat si 5 kg de persoana, adica exact cat ar fi si legal. Din pacate pentru mine, nu am un partener cu care sa merg acolo pentru 2-3 zile, desi, nu se stie niciodata…

NeluNelu
    Spectator

Sambata 05.07.2014 un prieten a fost la pescuit pe raul Ramnic, la cca.20km in aval unde a luat la oscilanta 40 cleni mari.Eu am stat acasa…..deh!

CatalinCatalin
    Keymaster

Iar un prieten de-al meu a fost sambata la Comaneasca si nu a luat NIMIC. Apa era mare, canalul zicea ca semana cu o delta si ca cei circa 50 pescari de acolo nu au prins nimic in cele 4 ore pe care el le-a petrecut (pierdut) acolo.
    Cum sa facem noi sa anticipam locurile unde se va prinde peste? Desigur ceilalti pescari sa nu stie… Sau pe ei sa ii trimitem acolo unde nu se va prinde, pe dusmanii nostrii.

Viewing 12 posts - 85 through 96 (of 198 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.