Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Viewing 12 posts - 97 through 108 (of 198 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

M-a sunat prietenul Gabi si am mai facut un schimb de informatii. Tocmai ce vorbise cu domnul Relu, patronul pensiunii Mila 2 din Sulina care ne transmite ca se prinde peste acolo la el. Avatii au activitate in fata pensiunii, la fel si cate un somn sau crap. La intrarile in lacuri se prinde foarte bine biban si rosioara, el fusese pe lacul Porcu unde daduse si de stiuca si vaduvita.
    De la un alt domn care m-a sunat de la Sulina, domnul Daniel, am aflat ca in zona sparturilor, farul vechi, prietenii lui nu au reusit sa prinda avat iar el se distra pe Chilia la crap si somn.

NeluNelu
    Spectator

Astazi la ora 13.00 am sosit de la o partida de pescuit.
    Initial programasem sa merg cu Adrian(coleg de pescuit) pe Siret, la Namoloasa pentru tot weekendul
    Din cauza vremii nefavorabile din ultimile zile am schimbat planul si am ales sa mergem pe Dunare zona Stancuta-Stanca-Spiru Haret.
    Am plecat Vineri 04.07.2014 pe la ora 14.30, dupa vreo 20km de Ramnic s-a incins puternic o roata asa cam ca ne-am intors am schimbat placutele de frana, si pe la oa 17.00 in sfarsit am plecat spre locatia propusa.
    Surpriza, barierele puse pe diguri din cauza ploii din seara precedenta, asa ca adios anaforul vizat.
    Ne-am intors pe canalele de irigatii dalate dar si aici alta surpriza-nu tragea pestele, era doar un localnic si avea doi carasei de juma’ de palma!(cu doua zile inaine am vorbit la telefon cu mecanicul de la statia de pompare si mi-a spus ca se mai prine ciortanica pe canale si chiar daca ploua se usuca repede si se poate ajunge pe malul Dunarii.)
    Am trecut la varianta barja de incarcat cereale de la Stancuta(ne presa si timpul fiind trecut de ora 19.00), un drum accesibil, asfaltat si apoi pietruit pana la apa Dunarii.
    Colegul imediat a montat trei lansete si statea in asteptare.Eu am scos o undita cu care am prins ceva albitura pentru lanseta.Vazand “foiala” la cca.4-5m de mal, am scos montura “magica” fiind vorba de un forfag cu muste pentru salau, montura primita cadou acum doi ani de la Catalin(multumesc ina o data cu aceasta ocazie!)Spre surpriza mea am prins fara efort cativa salai frumusei(Catalin imi aratase ce si cum se practica pescuitul la musca 😉 )Se inserase, tragea frumos dar am fost nevoiti sa abandonam din cauza tantarilor.De mult timmp nu am mai trecut prin asa ceva!Iti intrau si in nas si in ochi, aveau o piscatura care te ardea si te ustura de nu stiai ce sa mai faci.Asa ca ne-am refugiat in masina.
    Dimineata la 5.00 am reluat activitatea, am dat la salau cu “montura magica” si prindeam destul de des.Pe la ora 06.00 am agatat montura de ceva si a cedat de la agrafa.Am fost tare dezamagit :-x, si atunci am plecat de pe Dunare pe Calmatui(vezi http://www.panoramio.com/user/6806152?show=all )
    Acolo pana la ora 13.00 aveam vreo 4kg de caras mai mare ca palma, ciortanica, rosioara mare grasa si superba, babusca, platica, biban si oblete(unii mai mari ca palma)
    Neexistand copaci si caldura fiind mare, am facut o pauza, am plecat undeva pe sosea la umbra unor plopi, am mancat si ne-am racorit putin dupa care pe la ora 16.00 ne-am intors iar pana seara am mai prins inca 4kg.Am nadit locul pregatindu-l pentru a doua zi.
    Astazi la ora 05.00 am reluat activitatea si pana la ora 10.00 aveam deja 11kg(cantarit acasa)
    Colegul nu a nadit si nu a prins prea mult, mi-a spus ca ar vrea sa fie acasa pe la ora 12, asa ca am intrerupt pescuitul(chiar daca tragea frumos) am strans bagajul si am plecat acasa cu o amintire si o partida de pescuit placuta!
    Ce vreau sa remarc despre raul Calmatui: este unul dintre putinile rauri eco, nepoluat, nu trece pe langa nici un oras, asa ca apa este limpede si curata.Este un rau cu o latime mica, intre 4 si 10m plin de stuf si de iarba submersa, cu adancime aparenta de cca.30-60cm.De ce zic aparenta, pentru ca el de fapt are o adancime de la 0,8m pana la 2-3m pe alocuri.Vegetatia creste pe straturi creind culoare de-a lungul apei si ai impresia ca are o adancime foatre mica.Are multe specii de pesti, de la caras la ciortanica, biban frumos, rosioare grase si vioaie, babusca, platica, oblete, salau, stiuca, clean.
    Un necunoscator ar rade si ar crede ca glumesti invitandu-l sa pescuiasca aici!
    Am pescuit cu o undita de 5m, monofilament de 0,16, o pluta mica si sensibila si fara plumb(pentru a evita agatarea de iarba, altfel este imposibil sa pescuiesi)Ca momeala am folosit la inceput viermusii si apoi am dat-o pe rame de gunoi, avand si capturi mai mari.Tehnica de pescuit este sa te plimbi in sus si in jos, ca pe raurile de munte, iar farmecul este sa vezi(am spus ca apa este foarte limpede)cum din fuioarele de iarba apare ceva argintiu si iti smuceste undita din mana!Consider ca este ceva unic.
    Am gasit totusi un loc static unde pestele tragea foarte bine(eu fiind cam obosit) asa ca m-am stabilit acolo, unde am si nadit pentru a doua zi.
    In incheiere vreau sa va spun ca astazi la pranz cand am sosit de la pescuit am pregatit o prajeala din niste carasi si roasioare, special sa vad ce gust au.Carne mai dulce si mai gustoasa decat asta nu am mancat de mult timp, si cei care nu mananca peste ar adora asa ceva.(dupa ce i-am curatat, efectiv pe maini si pe chiuveta era o pelicula de grasime de la acesti pesti)
    P.S.-Cataline as vrea sa comand si eu doua monturi cu muste pentru salau(cred ca merg si la avat), ca tare frumos merge in zona unde am fost pe Dunare.Deasemeni cu o montura pentru obleti cred ca un pescar iscusit ar face ravagii pe Calmatui.

CatalinCatalin
    Keymaster

Foarte frumoasa povestea, mi-e dor de Stancuta si de locurile de acolo. Si de anii trecuti de cand nu am mai fost pe acolo.
    Tantarii sunt o mare problema peste tot, si eu am patit la fel la Balteni, la pranz, si exact la fel, nu mancarimea ma deranja ci intepatura care te seca la inima, parca taia pielea cu drujba. Eu stiu ca tantarul mai intai iti introduce rapid un anestezic pentru a nu simti ce urmeaza dupa care cresteaza haina si pielea cu niste lame ultra ascutite, apoi vine cu anticoagulantul si pompele de extras sangele. Cred ca din cauza crizei stau prost anul asta cu anestezicul. Un prieten din Corabia zicea ieri ca la fel, este pericol cu numarul tantarilor si ferocitatea lor deci sa fim atenti.
    Frumos si sistemul de pescuit fara plumb.

Cu mustele o rezolvam repede ca sunt la oferta, adica gratis. Problema este ca nu mai stiu ce model erau cele pierdute ca sa le fac la fel, mi-ar trebui un reper, eventual niste poze sau coduri de pe magazinul nostru. Eventual trimis pe email comanda, sa fie doar muste sau taparina, cu cate muste, ce lungime… si adresa. Fac si pentru avat si pentru oblete, sa fie ca nu se stie, e sezonul lung.

golden fishgolden fish
    Participant

Faina poveste si multe aventuri,dar se pare Nelu ,ca Siretul da semne clare ca s-ar limpezi asa ca ai sa poti pescui linistit si macar stai la umbra.Eu am fozt sambata la Siret si am prins un somotel de 3kg si un ciortanel de 2 kg.i.In ceea ce priveste tantarii,si aici am o gramada dar eu mi-am luat spirale si le dau foc iar daca nu ai spirale fa un foc si pune frunze verzi(de salcie sau de ce e pe acolo)sa faca fum mult si sa vedeti cum dispar,insa cea mai buna metoda e sa aduni balega de vaca dar sa fie uscata si sa o pui pe foc ,se face un fum de dispar toti.Si mai e o varianta cautati la sh-uri baldachine din alea care se pun deasupra patului,eu mi-am gasit unul pe care il agat in copac si stau fara probleme.

golden fishgolden fish
    Participant

Cum arata mustele alea de salau?ca m-ati facut foarte curioasa

CatalinCatalin
    Keymaster

Cat ai dat pe baldachin? Eu vreau sa imi iau nou si am gasit pe net cam 70-80 lei.
    Daca ai luat somotei de 3 kile si ciortan de 2 kile ar trebui sa fii multumita.
    Ce ai facut cu minunatiile de muste de oblete? Atata le laudai ca ma gandeam ca scoti toti obletii din zona Galatiului…
    Cele de salau nici eu nu mai stiu ce model erau, am alte modele dar astept sa se uite prin pozele din magazin si sa imi dea ceva indicii, e mai bine sa ii fac identice daca alea au avut rezultate. Ca principiu eu fac mustele/streamerele de salau inspirat din configuratia altor naluci si ai sa imi dai dreptate. La salau twisterul este baza, multi se dau in fel de fel de filosofii ca au ei voblerele lui peste prajit aduse de la mama naibii pe bani grei si culori facute la comanda. Kaka-maka. Salaul mananca pe fund in general dar mai rar il gasesti si mai sus. Twisterul coborat pe fundul apei e moartea lui. Culoarea? Gandeste-te ce vede el la 3-5-10 metri adancime? Aproape nimic. Miscarea e de baza, vibratia apei, impactul plumbului cu solul. Daca stii locul si nu sunt agataturi pune o linie cu twister in capat si restu muste. Eu prefer culorile de biban, cu galben, verde, rosu dar cu siguranta iei si cu celelalte. Am luat destui salai cu mustele de avat. Forma este aceeasi cu a celor de avat. Marimea la fel, functie de cum mananca el, adica ce vizeaza in perioada respectiva, fie obletei, obleti sau bibanoi.
    OBLIGATORIU JOC VERTICAL! Ca la biban, ideal din barca de-a lungul pragului. Salaul ataca la inghesuieala, iese din ascunzis dupa ce trec barci sau vapoare care tulbura apa in mal si ii zapacesc pe cei mici. Atunci ataca in mal. In Pardina dupa o furtuna cumplita pe inserat a stat ploaia si vantul si am iesit la avat vreo 10 minute. Am luat 4 bucati de salau, 4, 3,5×2 si 3 kilograme. In 10 minute de apa tulbure in mal… Nu uita ca avatul merge si papa mult in urma barcilor. Cum trece o barca cu motor sa arunci in urma ei, sunt sanse mari sa iei, odata am luat 3 care au insumat peste 6 kg.

golden fishgolden fish
    Participant

Catalin,eu baldachinul l-am luat de la sh si am dat 9 lei pe el acum 2 ani,e destul de mare ca incap sub el 5-6 insi care stau la masa dar conditia de baza e sa am un copac ca sa-l pot agata sus.Eu daca vrei am sa iti caut unul dar sa stii ca dureaza.In legatura cu mustele de obleti n-am putut sa le folosesc ca apa era destul de tulbure,mai pot astepta inca o saptamana poate se limpezeste.Daca vrei sa-ti iei baldachin nou ar trebui sa incerci pe la magazinele gen Ikea.Ce spuneai tu ca ar trebui sa fiu multumita cu capturile,nu zic ca-s nemultumita dar locul ala are mult mai mult potential.

NeluNelu
    Spectator

Cataline, o sa-ti descriu montura:
    muste din fulgi alb si bleu-ciel(predomina alb), lungime de 3,5-4cm, 4 muste dispuse la cca.40cm una fata de alta, iar in capat un pestisor shad ceva cu rosu si alb prins cu un carlig jig.
    Din cate imi amintesc eu mi-ai spus ca este pentru avat dar ca este buna si la salau, fapt confirmat in partida care am avut-o pe Dunare.
    Montura avea cam 1,6-1,7m lungime, eu avand lansetele de 2,7m aruncam cam greu dar fara probleme.
    Cum adica sunt la “oferta,gratis” nu vreau nici o favoare, cumpar la pretul de magazin.
    As dori doua astfel de monturi(una sa fie de rezerva) deasemeni si o montura pentru obleti(am deja una tot de la tine, dar am agatat-o intr-un copacel de via a vis de raul Ramnic, s-a rupt si i-am facut eu o improvizatie la ceea ce am mai recuperat)

NeluNelu
    Spectator

Cristina, unde naiba prinzi tu pe Siret somotei si ciortanei de 2-3-4kg la fiecare iesire, ca eu foarte rar vad asa ceva prins pe Siret.
    In 80% din iesiri pe Siret nu vin cu nimic, doar cu maruntis, apa ba este tulbure, ba este scazuta, ba este umflata,etc.
    Zona pe care o frecventez pe Siret este Corbu Vechi, Namoloasa iar mai rar Calieni Vechi(intersectia cu Putna)
    Oare aici nu mai este peste???

NeluNelu
    Spectator

Am uitat sa-ti spun ca mustele seamana cu cele cu codul: SA-BC8, cu deosebirea ca in loc de negru sau rosu erau cu bleu(albastru deschis)

CatalinCatalin
    Keymaster

E ok cu comanda, incerc sa o rezolv saptamana asta. Si nu e gratis, reprezinta un mic premiu pentru activitatea sustinuta de pe forum.

golden fishgolden fish
    Participant

Buna,in zona Sendreni dar sa nu crezi cumva ca am pris cine stie ce acolo e loc de mai mult dar din cauza tulburelii trage mai rar.Nelu da-mi adresa ta de mail sa-ti dau nr meu de telefon ca sa mai vorbim.

Viewing 12 posts - 97 through 108 (of 198 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.