Recent Replies

Recent Topics

Aventură, pescuit si supraviețuire pe Dunăre

Acasă Forumuri Planuri viitoare Aventură, pescuit si supraviețuire pe Dunăre

Acest subiect conține 43 de răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 2 săptămâni, 1 zi.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 44 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Urmatoarea aventura pe care o pregatesc cu George este o expeditie pe Dunare. In linii mari ea va avea loc undeva in jurul datei de 15 mai 2014 si actiunea va incepe din judetele de resedinta. George va veni la Bucuresti cu trenul, eu il voi astepta in gara de nord de unde vom continua drumul pe calea ferata pe ruta Filiasi-Drobeta. Ne propunem sa ne dam drumul cu barca gonflabila cu vasle pe Dunare de la Severin, sa facem un popas de cateva zile mai jos de barajul Portile de Fier II unde sa pescuim scrumbie apoi sa ne continuam coborarea pe apa pana la Giurgiu. Timpul estimat ar fi cam 10 zile iar costurile expeditiei nu ar trebui sa depaseasca 150-200 ron de persoana, asta incluzand si intorsul acasa. Mai multe detalii zilele urmatoare.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Curentii Dunarii au o viteza medie de cam 3 km/h si dupa calculele noastre ar trebui sa o dublam cu vaslele. Asta intr-un interval de 10 ore pe zi cu care am vrea sa ne stabilim o tinta de 60 kilometri parcursi pe zi. Celelalte ore ramase vor fi alocate pescuitului si odihnei. Hrana va fi in procent de peste 80% pestele prins, iar pentru baut vom folosi doar apa simpla. Noapte vom dormi in cortul amplasat fie pe uscat, fie in barca si vom pescui stationar.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Cu siguranta v-a lovit o boala exotica ciudata in ultima expeditie. Abia astept sa vad ce cantitate reprezinta cele 80 de procente!
    Si “apa simpla” ce vrea sa insemne? Ca eu nu pot sa cobor cu barca pe Dunare deoarece consum apa mai complicata?

Anonim

Apa simpla inseamna APA iar cea complicata BERE. Cea din urma nu se gasete pe Dunare

Anonim

Ceva anitdepresive

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Nu stiti voi unde sa cautati! Se gaseste peste tot, trebuie doar vointa!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dupa 25 de ani m-am hotarat si eu sa fac o aventura in care sa plecam cu trenul si ce sa vezi, intra CFR ul in greva. Sa povesteasca George cand a sunat la ei sa ceara informatii despre calatoria Buzau-Drobeta ce i-a spus operatoarea. 🙂

golden fish
    golden fish
    Participant

Da nu cumva e inchis pescuitul pe dunare in perioada aia,ca eu stiam ca se deschide doar in zonele de granita?

Anonim

De la intrarea Dunarii in tara si pana la Calarasi este granita.

Anonim

Ha ha ha, ce razi Cataline. Ar trebui sa plangi ca intra cfr in greva. Citez din convorbirea cu operatoarea.
    Operatoarea- Unde doriti sa merge-ti?
    Eu – La Drobeta Turnu Severin
    Operatoarea -Este cam departe si va trebui sa schimbati doua trenuri.
    Eu – Nu conteaza oricum va rog sa imi cautati bilet la personal.
    Operatoarea -Nu exista personal pana acolo de la Bucuresti.
    Eu – Am verificat eu si exista chiar doua.
    Operatoarea- Mama pai faci o saptamana pana acolo cu personalul
    Eu – Nu conteaza ca eu oricum vreau sa stau pe acolo vreo doua trei saptamani
    crede-ti ca m-ai conteaza daca pierd una pe drum?
    Operatoarea—–isbucneste in ras si cauta in orar sa imi de informatiile.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dca plecam spre Drobeta pe 13 mai ajungem la fix acolo apoi daca ne dam cu barca la vale, cand ajungem la Calarasi se termina prohibitia. In toamna probabil ca am ajunge la Sulina.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Era vorba ca nu mai ajungeti la SEVERIN ca e greva la CFR. Eu stiam ca CFR MARFA va face greva, dar la cat de calici sinteti eram convins ca nu va trecea vreodata prin minte sa aruncati banii pe deplasare cu un tren de persoane si erati decisi sa mergeti cu MARFARUL!!!

Din pacate m-ati dezamagit, ar fi fost multe de povestit dupa cateva sute de km intre vagoane la marfar cu unditele si barca in spate!!!

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 44 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.