Recent Replies

Recent Topics

Granita dintre vis si realitate

Acasă Forumuri Pasiunea mea, munca mea Granita dintre vis si realitate

Acest subiect conține 8 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 4 luni, 2 săptămâni.

Vizualizare 9 articole - 1 la 9 (din 9 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Este inca un vis pe care il am de multa vreme. Sa plec cu caiacul si sa explorez zone noi sau vechi, pe Dunare si mai ales in Delta Dunarii. Plimbare si pescuit. Mai nou ma uit sa vad ce au facut altii care au visat la asa ceva si care si-au implinit visele. Ma si gandesc sa construiesc un caiac, Eugen are ceva schite si idei dar nu e chiar usor. Nu e usor nici sa pleci intr-o expeditie pe ape fara pregatire si echipament. Am gasit cateva imagini ale unor temerari care dupa cum se vede au strabatut ceva trasee…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Au inebunit gutui!

Tutush
    Tutush
    Participant

Bine v-am regasit dragilor. Iarasi am fost blocat defapt facut spectator. Nu ma mai mira si nu ma mai deranjeaza nimic. Daca tot nu am putut sa scriu m-am pus pe citit si am mai dat de unele anomalii. Ma gandeam de exemplu la expeditia din Norvegia sau la 10 zile cu barca in Delta. Calculele au o marja mare de eroare! Hai sa va luminez. Patru pescari in barca 10zile daca doi sunt slim si doi de 120kg cum calculati voi? Impartiti toata cheltuiala la 4? Pai si barca si masina consuma in functie de greutate. Grasul mananca si bea mai mult deci cara si bagaje multe. La fel si craparul cara bagaje. Ma uitam la o iesire a Bossului cu barca la Maliuc. Era multumit ca impartise la patru cheltuiala dar cei doi rotofei faceau cat 4 Bossi sau Georgi. Trebuia impartit la 6. Voi in Romania va credeti generosi dar e defapt o prostie sa platesti pentru ceva ce nu consumi. Mai bine nu le mai cereau nimic alora… La fel si cu masina. Pai pierzi undeva inre o sesime si o treime din suma. In cazul Norvegiei un slabanog ar pierde 100-200 euro.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Da Tutush, ai fost facut spectator cum de altfel am fost facuti toti dupa o resetare a platformei site-ului. Catalin s-a ocupat sa ne dea din nou drepturi sa putem posta.

Deci nu te-a blocat nimeni in mod intentionat.

In ceea ce priveste calculele cu cheltuielile intr-o excursie de genul asta, noi romanii calculam transportul de persoana nu de cate kilograme are fiecare participant. Asa e datina la noi, cei mai slabanogi sint mai darnici. Ce si cat mananca si bea fiecare e treaba lui.

Probabil ca la voi in Franta biletul de metrou si pret/km la taxiu e afisat cumva la kg/pasager. Si ca sa-ti iei bilet trebuie sa te urci pe cantar. Banuiesc ca din aceasta cauza nici nu se pot face abonamente pentru o perioada mai lunga deoarece atunci cand vrei sa-l faci, ai tinut o cura de slabire in prealabil, si dupa ce ai obtinut abonamentul incepi sa te ingrasi si sa profiti de pe slabanogi. Sau poate acolo la voi in Franta sinteti toti la fel de grei. Cei care sint prea slabi trebuie sa umble cu un rucsac de caramizi in spate si cei prea grasi sa-si lege baloane cu gaz. Am auzit eu ca acolo la voi in Franta totul e pus la punct, dar nu ma asteptam chiar asa.

Iti multumesc ca m-ai luminat!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Normal ar fi ca toti oamenii sa aibe cat de cat o greutate normala. De multe ori gasesti prin autobuze cate un supraponderal care ocupa doua locuri platind un bilet.
    E o chestie interesanta, demna de alte discutii.
    Cu spectatorii e o alta problema si daca vrei frantuzule sa iti dau o pauza, o fac cu placere oricand.

Tutush
    Tutush
    Participant

Bogdane, stai linistit ca te-am „citit”. Esti la fel de mistocar ca si Bossul. Altfel nu va rezista prietenia. Ia asculta aici domnul inginer, ce procent reprezinta un gras intr-o garnitura de metrou? Fa apoi calcul la o barcuta cu motor de 5 cai. Daca esti asa generos si nu iti pasa de o treime de costuri e misto. O sa merg si eu cu tine si Boss iar tu sa imi platesti partea. Pe Boss nu ma bazez ca el nu e generos nici cu el. Stiu ca ma intelegeti ce zic dar nu va convine faptul ca sunteti cumva obligati sa ganditi sa traiti romaneste. Asta e daca asa v-ati invatat. Eu nu sunt obligat. Actionez asa cum cred eu si nu cum au facut-o strabunii mei. Astept invitatia voastra gratuita in Delta.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dragii mei, am decis astazi sa declar incheiat sezonul de pescuit 2016!

Probabil ca voi mai arunca un bat in balta din cand in cand dar iesirile din Delta, corturi, barci, le opresc pana in primavara. Astazi deja temperatura atmosferica din Darasti coborase un picut sub zero grade iar apa a cam coborat si ea sub 10 grade.

Avatii si-au cam facut plinul de proteina si grasimi si mananca din ce in ce mai rar si lent. Ii voi mai cauta.

Incep pregatirea sculelor pentru hibernare, verificarea si inventarierea lor.

Sper ca pana de sarbatori sa fac si un bilant al acestui an.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Fara sa stiu nimic despre decizia luata de tine, si eu cu 15 min. inainte sa apara postarea ta scosesem arsenalul de pescuit din masina si l-am depozitat pentru revizie si iernat. Sper totusi sa le mai scot din rastel pentru cateva partide in 2016.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Este greu sa poti surprinde in fotografii toate momentele frumoase sau interesante ale unei calatorii dar si asa daca la o iesire ramai macar cu 5-10 imagini reusite tot e bine. Cu siguranta atunci cand le revezi iti aduci aminte si de alte momente petrecute atunci. Pescuitul in Delta Dunarii fara fotografii este destul de sarac. Parerea mea!

Vizualizare 9 articole - 1 la 9 (din 9 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.