Recent Replies

Recent Topics

Traditional versus modern

Acasă Forumuri Pescuit stationar Traditional versus modern

Acest subiect conține 10 răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 an, 10 luni.

Vizualizare 11 articole - 1 la 11 (din 11 în total)
  • Autor

Gabriel N.
    Participant

Va salut si viata lunga cu site-ul. Nu am gasit o rubrica cu Diverse unde sa va salut si am ales acest topic cu pescuitul stationar…ceea ce ma caracterizeaza!:D

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Salut Gabi,

Bine ne-ai gasit!

Mai mergem in toamna la Maliuc?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Salut Gabi si multumim pentru vizita. Sper sa ne revedem la Maliuc asa cum spune si Bogdan si sa ne implicam impreuna in cateva proiecte interesante.

Anonim

Salut Gabi, bine ai venit pe situl nostru sper ca de data asta sa ajung si eu la Maliuc sa ne cunoastem.

Nelu
    Nelu
    Blocat

Ieri 05.08.2014, pe la orele 18.00. am avut o invitatie(cu masina mea) pe un canal uitat de timp si de lume undeva intre baltile private Amara si Ghergheasa.Am ajuns la locul cu pricina, mult stuf si enorm de multi tantari, cateva ochiuri de 5-8mp si vreo trei pescari.Am prins carasel pana in palma.Am nadit locul si am dormit peste noapte in masina cu prietenul de pescuit.La ora 5.30 eram pusi pe treaba.Pana la ora 11.00, cand am strans si am plecat acasa aveam 8kg caras, majoritatea cat palma(peste cantarit acasa).Dimineata venise si un pensionar localnic care ne-a povestit ca in primavara s-au prins tone de crap si caras mare(crap de la 0,5kg-4kg)au venit tiganii si au bagat plase in ochiurile respective pana aproape de luna Iunie.Am observat ca unii pesti nu aveau o coloratie unuforma(argintie sau o culoare inchisa)ci aveau pete mai deschise pe corp la cei cu coloratie inchisa si invers.Am dat vina pe adaptabilitate.Ajuns acasa dupa vreo trei ore am reusit sa-i desolzez si urma sa-i eviscerez.Intotdeauna eu sunt atent la continutul intern al pestelui(mate, icre, lapti, etc)Am constatat ca am muncit degeaba! Unii pesti erau infestati cu TENIE!
    Asadar ATENTIE MARE CAND CURATATI PESTII.
    Bineinteles ca i-am aruncat pe toti!
    Pentru cei care nu stiu, TENIA seamana perfect cu laptii(de multe ori fiind mai lata-cca.0,8-1cm)Dar tenia imatura se aseamana perfect cu laptii!
    Cand gasiti lapti sau mate cilindrice de culoare alba, ca niste carnaciori, puneti-le deoparte si luati cateva repere.Daca in decurs de 10-60min nu-si schimba pozitia inseamna ca totul este OK.Ale mele o luasera la plimbare….
    Va atasez cateva poze, sus langa cutit vedeti tenia dezvoltata(care o lua la fuga!) iar mai jos tenie imatura.
    ASADAR ATENTIE!

golden fish
    golden fish
    Participant

Sincer ,nu am stiut ca si carasul poate avea tenie eu stiam ca doar platica are asa ceva .De acum voi fi mult mai atenta cand ii curat.

golden fish
    golden fish
    Participant

Salut Gabi si din partea mea si bine ai venit printre noi.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ma voi gandi de o suta de ori daca sa iau sau nu peste acasa.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O idee interesanta pentru pescarii de stationar.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Doamne fereste!

Acest om care a postat imaginea si anuntul traieste, este bucurestean!

Omul vinde astazi 7 bucati mulinete folosite Daiwa Basia Air cu 3000 lei bucata, adica 21000 lei toate 7. O bucata costa in magazin cam 5400 lei, deci investitia lui a fost undeva la 35000 lei. 

Parerea mea este ca omul trebuie internat de urgenta la un ospiciu. Vorba lui Iulica, inainte de internare ar trebui si castrat.

Oricati bani ai avea, nu cred ca se justifica in niciun fel detinerea a 7 mulinete atat de scumpe pentru un biet pescar care fie vorba intre noi poate ca nici nu are prea mare habar de pescuit.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Eu zic ca daca tot ai reusit sa arunci atat de departe, ai putea sa te inscrii la o proba olimpica, poate castigi ceva bani sau medalii. La balta nu cred ca are rost sa mai mergi. La 190 metri banuiesc ca vin singuri pestii pe mal si nu merita sa te mai obosesti. 

Antreneaza-te in continuare pe uscat colegule, da banii pe scule  si la cat mai multi metri!

Vizualizare 11 articole - 1 la 11 (din 11 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.