Recent Replies

Recent Topics

Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 203 total)
  • Author
    Spectator

Treaba cu “dragostea” dintre bastinasii braconieri si pescarii recreativi/sportivi este chiar mai puternica decat cea dintre pescarii comerciali si aceeasi pescari recreativi/sportivi.

Cea mai puternica “iubire” este totusi intre comerciali si braconieri.

Asta binenteles daca rasele de braconieri, comerciali si recreativi/sportivi sint rase pure. Daca e vorba de corcituri intre cele 3 rase de pescari, atunci chiar se iubesc intre ele.

CatalinCatalin
    Keymaster

În dimineaţa zilei de sâmbătă, 12 aprilie 2014, poliţiştii din Dăeşti şi de la Secţia de Poliţie Nr. 10 au descoperit trei bărbaţi ce descărcau, dintr-o barcă pneumatică, peste 100 de kilograme de peşte braconat de pe râul Olt cu peste 1.500 de metri de plase monofilament.
    Oamenii legii i-au somat să se oprească, însă Marian C., Vasile B. şi Cătălin D. au încercat să fugă cu barca pneumatică. În acel moment, unul dintre poliţişti a scos arma din dotare şi a tras patru focuri de avertisment, trei în plan vertical şi unul înspre barcă, cu intenţia de a-i opri. Doar un braconier a reuşit să fie capturat, Marian C., cel care încă nu reuşise să se urce în barcă. Ceilalţi doi au reuşit să fugă, însă agenţii de poliţie i-au identificat.
    Poliţiştii au făcut şi o percheziţie domiciliară la locuinţa lui Vasile B., acolo unde au găsit 10 saci cu plase monofilament şi plurifilament, în lungime totală de 2,7 km, peşte specia caras şi o barcă pneumatică folosită la pescuit. Dăeştenii prinşi cu 100 de kilograme de peşte sunt acuzaţi de braconaj piscicol în perioada de prohibiţie.
    Alţi patru braconieri, „capturaţi” în sudul judeţului
    Şi vineri, 1 aprilie, în cadrul unei acţiuni în sudul judeţului, mai exact în zona Rm. Vâlcea – Băbeni – Galicea – Ioneşti – Drăgăşani, poliţiştii au depistat alţi patru braconieri, ce pescuiau ilegal folosindu-se de plase monofilament. „Cu această ocazie au fost constatate 5 infracţiuni prevăzute şi pedepsite de OUG 23/2008, aplicate 2 sancţiuni contravenţionale în valoare de 600 lei. De asemenea au fost confiscate mai multe bunuri, respectiv 1 barcă pneumatică, 25 kg peşte, specia caras, 5 undiţe şi 7 plase monofilament, diferite dimensiuni. Astfel, B. Dumitru, de 39 ani, din comuna Galicea, V. Nicolae, de 28 de ani, din com. Olanu, T. Marin, de 19 ani, din com. Olanu, C. Mihail, de 41 de ani, din oraşul Băbeni, au fost depistaţi pescuind pe râul Olt – Galicea, utilizând unelte interzise, respectiv plase monofilament” – se arată într-un comunicat de presă al IPJ Vâlcea.

golden fishgolden fish
    Spectator

Da ,e bine ca i-au prins dar cu o floare nu se face primavara si din proprie experienta am invatat sa nu ma bucur prea mult de reusitele politiei deoarece la fiecare grup prins de braconieri raportul este de inca 20 care braconeaza fara sa ii deranjeze nimeni.Astia care au fost prinsi nu au avut la indemana telefoanele cu firul rosu.Sa vede-ti voi aici Galati la ce nivel se braconeaza cu ajutorul politiei de frontiera,politiei ,ampa si mai nou cu cei de la institutul piscicol.la ora actuala in plina prohibitie circula barcile pe Dunare de zici ca-i luna august,si crezi ca-i intreaba cineva ceva.la noi cele mai productive metode de braconat sunt monofilamentele si curentul.Fenomenul este mult prea extins si e mult prea mult acoperit de autoritatile care ar fi trebuit sa-l starpeasca incat nimeni nu mai poate face ceva sa mai salveze pestisorii.E foarte mult de vorbit pe acest subiect,cred ca ne-ar trebui zile dar la atat vom ramane doar la vorbe. 😕

CatalinCatalin
    Keymaster

Am primit informatii calde cum ca in zona Brailei se fac controale drastice, au inceput inca din prima zi de prohibitie si baietii scotocesc fiecare cotlon, canal, baltoaca iar masurile sunt si ele pe masura adica confiscare de scule, bete, barci si peste si MII si ZECI DE MII de metri de plase monosi multi filament. Asta chiar suna bine pentru cei ce respecta legea si se simt cumva lezati vazandu-i pe cei ce o incalca zilnic.
    Am inteles ca nici pe malul Dunarii nu ii mai lasa sa stea. Bravo lor, era cazul sa se mai dea ascultare atator voci disperate care am tot strigat la autoritati sa isi faca treaba, treaba platita dealtfel de noi.

golden fishgolden fish
    Spectator

Catalin eu pescuiesc undeva intre Galati si Braila si-ti spun din surse sigure ca sunt barci care dau cu plase.Cine nu are relatii cade victima ca in rest primesc baietii telefon sa stea cuminti in ziua aia .Eu de aia ti-am zis ca nu ma mai entuziasmez asa de tare cand zic astia ceva de vreo descindere pe malul apei.In perioada asta cei mai vizati de controale sunt pescarii care dau la bete nu aia care distrug totul.Daca ai sa vii la Galati cand ai sa cobori cu barca de la Braila spre Galati sa te uiti pe malul Brailei si sa vezi cate cuiburi de braconieri sunt de-a lungul dunarii,si mai nou in prohibitie nu se mai da la plase ca sunt prea vizibile ci se duc nenorocitii aia si baga pripoane pe fundul dunarii ,pripoane care au pana la o suta de carlige cu care dau la somn.Cand zic “cuiburi”ma refer la o insiruire de cotete amplasate pe mal unde aia stau de cand apare frunza pana da bruma si toata ziua dau la toana.Asa ca nu m-au convins cu nimic ,sa-mi arate la televizor ca dau iama in ei ,ca la confisca barcile si mai ales sa mii arate pe aia ca infunda puscariile.Altfel nu mai cred nimic,e doar nisip aruncat in ochii lumii.Si vis-a-vis de acest subiect am sa povestesc o gramada de faze de care m-am lovit personal.

golden fishgolden fish
    Spectator

Uite,ca tot v-am spus ca as avea foarte multe de povestit in legatura cu cei care ar trebui sa pazeasca si nu sa distruga.Acum vreo trei ani pescuiam undeva intre Galati si Braila si in fiecare dimineata pe la ora 5(cand abia se lumina)fiind luna august,veneau niste nemernici cu barca si curentau in dreptul unei insule,undeva in fata noastra.N-am mai rezistat si am dat telefon la 112sa reclam,mi-a raspuns Galatiul si mi-a zis ca nu raspund ei de zona sa sun Braila ,am sunat si stiti ce mi-au zis ca nu au motorina sa vina cu salupa sa-i prinda pe aia si citez”lasati doamna ca are balta peste”.Am inchis ,am tras aer in piept si mi-am dat seama ca ma agit degeaba.Cu toate ca erau vreo20 de pescari pe mal nici macar pe unu nu l-am auzit sa zica ceva sau sa i-a masuri,si stiti de ce le este frica de braconieri ca vin cu barca la mal si pot sa-i si bata.Si atunci ma intreb si eu asa ,in sinea mea,unde trebuie sa merg sau la cine sa se ia odata masuri.Sau nu mai deparete acum vreo 2 ani am trecut cu bacul dincolo la un gratar ,malul era plin de pescari (era in prohibitie)care dadeau la caras iar pe dunare erau vreo 5 barci cu plase si ce sa vezi apare salupa pol de frontiera,la care eu ma gandeam gata au dat astia toti de dracul,dar nu ei venisera sa-si ia sacii de peste de la baietii cu plasele.Si exemplele pot continua asa la nesfarsit.

CatalinCatalin
    Keymaster

Cazurile astea de nesimtire crasa alterneaza cu cele in care suntem mirati de operativitatea autoritatilor si asta e bine. Cum mai spuneam odata romanii sunt lasi si daca vad ca se dau amenzi sau se fac dosare multi renunta la ilegalitati. Asta e castigul. Raman cativa care in cardasie fie cu politia fie cu alte autoritati reusesc sa mai faca prostii, altii doar merg la risc mereu dar repet controalele mai dese vor descuraja marea masa a micilor infractori. Una e sa fure 100 persoane si alta un milion. Niciun fenomen nociv nu poate fi eradicat peste noapte dar anumiti pasi chiar mici trebuie facuti si sunt buni.

golden fishgolden fish
    Spectator

Si ptr ca tot vorbeam de braconaj si de cate face politia ptr eradicarea fenomenului,am sa va mai o dovada ca de fapt se face mult prea putin si doar de ochii lumii.Duminica de Pasti am fost la un picnic pe malul dunarii ,ne-am instalat in scaune sa admiram peisajul superb ce ne inconjura cand toata linistea ne-a fost spulberata de motoarele barcilor ce treceau pe malul celalalt ,al Tulcei,si care bineinteles ca dadeau la plase intr-o mare veselie,si nu era doar una erau vreo 5 barci care urcau la deal si se lasau la vale ptr toana.Si atunci,te intrebi ,unde este politia si ampa?eu una nu mai sun la politie ca m-am ars.

golden fishgolden fish
    Spectator

Ieri eram pe malul dunarii dimineata si am vazut ptr prima oara in prohibitia din anul asta ,patruland o salupa de la politia de frontiera.Sper sa nu fie asa doar o data la 3 zile ca sa-i linisteasca pe braconieri.Ah,si ptr ca tot veni vorba de braconieri,legea asta a prohibitiei este cea mai nenorocita lege si anume ,astia care dau toane pe dunare cu plase au voie sa pescuiasca scrumbie (adica sa iasa pe dunare)dar cica nu au voie sa retina daca prind speciile care sunt prohibite,da cine dracu-i controleaza sa vada ce au in plase ca asa pot avea si moruni?Nu siu cine a facut legile astea si cum a ajuns la concluzia ca asa trebuie dar pun pariu ca n-avea nici o treaba cu subiectul.Mai pe scurt pacat de tara asta ca-i condusa de toti sceleratii.

CatalinCatalin
    Keymaster

Cativa prieteni au fost de Pasti plecati pe litoral iar la intoarcere au zabovit cu ganduri necurate pe la Fetesti-Cernavoda. Adica oamenii ar fi vrut sa pape si ei un pestisor proaspat, un crap sau o scrumbie ceva dar surpriza, NIMENI nu a vrut sa le vanda nici macar un oblete. Barcile cu jandarmi patrulau non-stop pe Dunare. Ceva ciudat, nu?

golden fishgolden fish
    Spectator

Prietenii tai Catalin trebuiau sa vina la Galati si le spuneam eu cateva locuri de unde sa cumpere peste,ca la noi nu prea le este frica ci abia asteapta clientii.Daca acolo jandarmeria patruleaza non-stop inseamna ca fenomenul (braconajul)a depasit orice limita si e mai mult decat alarmant.Sper ca exemplu asta sa fie luat si de autoritatile din Galati,ca nu prea se implica.

golden fishgolden fish
    Spectator

Am fost ieri la Dunare,pe langa faptul ca erau multi pescari care dadeau la caras erau si kilometri de plase si barci de ziceai ca e concurs,la un moment dat si-a facut aparitia o salupa a politiei de frontiera care a trecut usor pe langa toti si nu a oprit,as fi fost curioasa daca ar fi oprit si s-ar fi luat de oameni ce ar fi facut cu reteaua aia de plase si cu barcile,dar au trecut mai departe.Iar braconierii vindeau la bac numai somotel de la 1kg la 3 kg.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 203 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.