Recent Topics

Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 203 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

In Pitesti de ceva timp au luat amploare actiunile impotriva braconierilor. Vorbeam ieri cu Gabi si imi spunea ca exista un birou langa politia TF unde daca suni, politistii in civili se prezinta imediat la locul indicat. S-ar numi politia pescuitului dupa spusele lui Gabi, umbla doar in civil si ar fi cam bagat spaima in braconieri.

bogdanbogdan
    Keymaster

In sfarsit se mai face ceva ordine si pe-acolo. Nu sint prea increzator in ceea ce priveste eliminarea totala a braconajului in acea zona avand in vedere numarul mare de locuri prilenice braconajului, numarul mare de braconieri, si in primul rand al inventivitatii romanului in a pacali legea.

Le doresc celor de la politia pescuitului cat mai multe reusite si viata lunga!

Daca as fi in masura sa ii pot stimula, le-as plati comision din amenzi pe langa salar. Sint convins ca au un salar suficient de mic incat sa poata fi usor mituiti. Dar e un inceput bun, s-ar putea sa mai rareasca din braconierii care colcaie, nu numai pe langa Pitesti.

NeluNelu
    Spectator

Asta este un fel de “curaj gaina ca te tai” nu este la scara nationala si in mod categoric le va trece”elanul patriotic” si tare ma tem sa nu se banalizeze treaba si sa dea la pace cu braconierii!

golden fishgolden fish
    Participant

Ar fi bine sa existe ceva de genul asta si la Galati dar ma tem ca ar fi depasiti numeric de braconieri si ar sfarsi si ei prin a deveni braconieri.Chestia asta e buna asa ca si concept dar nu cred ca are viata lungaca fenomenul e dus pana la cele mai inalte foruri.

CatalinCatalin
    Keymaster

Inca o lovitura pe care au dat-o jandarmii pe raul Arges in zona Darasti de Ilfov, au iesit noaptea la panda intr-un loc stiut ca este frecventat de braconieri si au actionat. Au venit cu masina civila si s-au ascuns prin boscheti pana cand si-au facut aparitia braconierii. I-au lasat sa isi puna plasele si i-au saltat ca din oala, cu filmare, catuse si dus la sectie. Suna bine. 😆

golden fishgolden fish
    Participant

La Galati politia dispare odata cu terminarea prohibitiei,poti sa cauti pana mori unul ca nu- i mai vezi.Felicitari celor din Ilfov.

CatalinCatalin
    Keymaster

Vineri dimineata, pe la ora 8 eram pe Dunare, mergeam catre Calarasi cand ne-a abordat o salupa a politiei de frontiera. Permise, avize de granita, totul ok. Pana spre seara cand am reusit sa gasim locatia pentru campare ne-am trezit cu o a doua salupa a politiei, de data asta de la transporturi, care a verificat permisele pescuit, barca, motor toate cele. Ne-au intrebat daca am vazut plasari, cu ce fel de barci… Nu stiu daca oamenii isi faceau treaba ori ba, cert este ca sunt acolo si poate chiar mai descurajeaza din infractori.
    Imaginile calatoriei se afla deja in galerie.

NeluNelu
    Spectator

placuta excursie!

CatalinCatalin
    Keymaster

Exista in Romania si oameni care isi fac treaba pentru care sunt platiti si o fac bine. Nu vreau sa dezvalui locul unde s-au facut aceste controale saptamana trecuta, e mai bine ca toti cei ce prind peste ilegal sa se gandeasca de doua ori daca se merita sa braconeze fiindca intr-o zi vor da nas in nas cu oamenii legii.

golden fishgolden fish
    Participant

Azi dupa amiaza fara sa vreau am dat pe DIGI 24 plus si tocmai ce era o stirs conform careia in ZONA GALATI CU TOT CE INSEAMNA EA ADICA DUNARE ,SIRET ,PRUT NU MAI ESTE PESTE!!!!!!!!!.Deci este oficial ceea ce noi am descoperit de vreo 2 ani incoace cand le spune- am la toti ca nu mai este ei spuneu ca nu e adevarat.Acum s- au trezit si autoritatile si mai ales ” GENIILE” de la ANPA ca s- a cam gatit si sunt asa de surprinsi de parca e prima oara cand aud.In fiecare an cand ma duc la vizat permisul mereu le spun desteptilor alora ca in curand nu vor mai exista ca instituie ca nu vor mai avea obiectul muncii dar nu avea nimeni urechi sa auda ,ei acum spre marea mea disperare incepe sa se adevereasca si nu mi- as fi dorit.In reportaj i- a luat interviu si unui prieten mai in varsta specializat mai ales pe somn care confirma lipsa pestelui,insa ce ma intrigrat cel mai tare a fost ca nimeni nu vine cu nici o solutie.Nimeni nu vrea sa termine cu braconajul,curentul si mai ales cu nenorocitii aia care strecoara cu plasele Dunarea toata ziua si care chipurile au acte.Se plang toti ca in pescarii la noi sunt pesti doar din crescatorii sau din Delta si nimic salbatec,sincer prefer pestii in apele salbatice iar pe tarabe din acvacultura.Cand am spus eu ca ne v- om bucura daca prindem si obletiam stiut ce spun.Tot ce sper e sa vina o iarna bogata in precipitatii care sa inunde tot in primavara( si asa Dunarea e foarte mare ptr vremea asta)si sa rupa toate digurile si sa- si rei tre in drepturile avute odinioara inainte de indiguiri si cu ocazia asta poate mai matura in drumul ei si niste crescatorii asa ca bonus.Si asa ca o concluzie nu imi pare rau ca n- am prins noi pezte anul asta si poats si la anul ci mi se rupe sufletul de toate apele astea,de toata natura asta ca le distrugem fara mila fara ca ele sa ne greseasca cu ceva.E PACAT,MARE PACAT SI CINE TREBUIE SA IA MASURI NU VEDE SI NU AUDE.

bogdanbogdan
    Keymaster

Am vazut si eu tot intamplator reportajul pe digi24. Era un fel de rai al pescarilor, atat sportivi cat si comerciali. Daca in cativa anisori s-a distrus fondul piscicol, sint curios sa stiu cam in cati timp s-ar putea reface la nivelul de acum 10 ani, cand se pescuia comercial cam 1000 de tone/an, prin anii 2000.

Link-ul Declinul peştelui la Galaţi Declinul peştelui la Galaţi

Si o statistica pentru anii 2008-2012 2.2.2 Capturile de peşte înregistrate în apele interioare http://www.madr.ro/docs/fep/programare-2014-2020/Strategia-Nationala-a-Sectorului-Pescaresc-2014-2020-update-dec2013.pdf

CatalinCatalin
    Keymaster

Mai copii, nu mai loviti doar in stanga si dreapta, loviti in toti factorii responsabili de dezastru. Pescarul care iese zi de zi, sacosarul e cel mai mare dusman al pestelui. Pana nu intelegem cu totii ca pescuit sportiv=NONPROFIT, si ca pescarul recreativ trebuie sa aibe permis, sa iasa in natura doar de placere si nu ca sa umple matul sau frigiderul, NIMIC NU SE POATE REZOLVA!
    Hai sa va mai dau cateva teme la care sa va ganditi. Toate baltile private din Romania au sistem C&R! Cei care chipurile nu au, te lasa sa iei fie 5 kg fie oricat dar contra cost. DE CE? Fiindca toate care au lasat pescuitul liber cu retinere au falimentat in doua saptamani. Asta e ritmul in care o apa prost gestionata falimenteaza iar STATUL, se stie ca este cel mai prost administrator pe planeta. Nu se baga plase sau curent pe raurile de munte unde ar trebui sa fie pastravi de un metru. Pescarul de zi cu zi le distruge fiindca legea e proasta si nu e nici aplicata. De ce in toate tarile civilizate pescarii recreativi sunt putini? Fiindca taxele sunt mari si nu acopera cheltuielile deci cei ce ies la pescuit ies doar foarte rar ca sa se distreze. Cati pescari ati vazut voi sa elibereze pe Dunare sau Siret un mare reproducator, crap, somn, stiuca? ZERO! Revolutia incepe cu noi, cei de jos! E usor sa zicem ca aia fac si dreg dar noi, noi de ce nu facem nimic, fara sa asteptam vreo recompensa sau ceva. Daca maine toate apele libere s-ar umple cu peste, cat timp credeti ca ar rezista?

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 203 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.