Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj

Viewing 12 posts - 37 through 48 (of 203 total)
  • Author
    bogdanbogdan
    Keymaster

Ai dreptate Catalin. Cu siguranta daca traia Lapusneanu in zilele noastre ar fi spus ” Micii braconieri sunt mici, dar multi! ” ( mi-am adus aminte din postarea lui Nelu )

Eu sint convins ca si in alte tari, cosiderate supercivilizate, daca organele de control si-ar fi facut datoria ca in Romania in ultimi zeci de ani, situatia ar fi la fel de dramatica. Oamenii de acolo au devenit mai ” constienti ” datorita faptului ca daca sint prinsi cu ilegalitati platesc din greu, fara mila din partea autoritailor. La noi organele de control nu-si fac datoria din mai multe motive. Principalul motiv este interesul sau dezinteresul, depinde din ce parte privesti lucrurile, dar rezultatul este acelasi, adica prost.

Dovada de constiinta dau triburile de bastinasi care au mai ramas prin unele zone ale Pamantului, ei retin doar cat au nevoie si cand au nevoie. Din pacate pentru ei, lumea ” civilizata ” si supertehnologizata le subtiaza sursa de existenta in cateva zile, cu o cantitate cat lor le-ar fi fost suficient sa traiasca bine cativa ani. Aici se incadreaza si bastinasii din delta Dunarii, cei care au mai ramas.

Stiu ca este cam egal cu zero ca si rezultate ceea ce incercam noi sa promovam, dar cel putin eu ma simt satisfacut cand eliberez capturile, ce nu de putine ori depasesc limitele legale in fata asa zisilor pescari care retin toti pestii prinsi indiferent de numarul si dimensiunea lor.

Deci, in concluzie, o natie de oameni nu devine civilizata de la sine. Este nevoie de reguli, si regulile trebuiesc respectate. Din pacate in natia noastra exista multe persoane care nu respecta regulile, iar cei care le-ar respecta se iau dupa ei conform axiomei ” daca il eliberez eu, il culege ala de mai incolo cu plasa ”

Si, Catalin, sa sti ca pe Aries, la Albac, acolo in zona in care ti-ai facut debutul se baga curent. Stalpii de joasa si medie tensiune sint pe malul apei.

CatalinCatalin
    Keymaster

Vezi, principiul asta cu ce face altul e falimentar. Deci eu vreau sa eliberez dar imi dau seama ca mai jos e unul cu plasa care il prinde pe pestele meu, il vinde si eu in final il cumpar din piata cu bani in loc sa il opresc gratuit. Asa gandeste si electricianul si hatasul si politistul corupt, lasa ca mai jos e unul care ia tot. Hai sa lasam vorbaria si sa ne vedem doar de fapte. Sa ne impartim in oameni mai buni si oameni mai rai, care vrem sa eliberam un peste sau o mie sa o facem, care nu… sa fie sanatosi. Fiecare va fi judecat candva dupa faptele lui, poate chiar de catre copilul sau nepotul lui…

bogdanbogdan
    Keymaster

Scusza-ma, dar eu nu cred ca vom ajunge vreodata niste personaja atat de importante incat sa fim judecati. O sa avem cateva coroane de flori ( de obicei din cele mai ieftine ), cativa oameni si babe platite sa boceasca, si apoi GATA!.

Important este ca in viata asta pe care o traim impreuba, sa ao sfarsim cu cat mai putine remuscari. Iar este relativ, dar fiecare dintre noi ar trebui sa incercam sa facem putin mai bine decat am fost invatati de catre parinti sau alti ” discipoli “. Aici iar intervine relativitatea, ce inseamna bine sau rau, etc… .

golden fishgolden fish
    Participant

Aveti amandoi dreptate absoluta ,toti suntem de vina si noi pescarii amatori si cei cu barcile,curentul,prostovoalele,pripoanele,stanoagele( plasele de adancime),japcarii ,etc.E un tot ce a contribuit cu” succes” la aparitia acestui fenomen,dar cel mai important dupa mine si banuiesc principalul vinovat ce a generat tot acest cosmar e pretul exorbitant al pestelui.Ai intrebat tu Bogdan in cati ani se va reface fondul piscicol distrus,eu cred si nu doar cred sunt ferm convinsa ca daca pestele nostru autohton s- ar ieftini in masura in care fiecare om sa -si permita sa cumpere fara sa faca niste efoturi financiare ,ei atunci pestele ar avea o perioada de respiro si ar putea sa se refaca.Stiti cat e salaul mai mare de 1 kil la Galati 30ron kg,somnul mare 20- 25ron,stiuca mai mare 18 ron pana si carasul mare la 1 kg e 10 ron kg iar tot pestele din pescarii e fie din balti proprii ori din braconaj( facut la noi sau in Delta).Cum sa nu influenteze preturile astea care sunt de- a dreptul prohibite la unele specii,cum sa nu retina lumea din pestii prinsi sau cum sa nu fie motivati ” prietenii” mei cu barcile si curentul sa faca ceea ce fac?.Daca s- ar reface marile amenajari piscicole care au fost in tara si care acum sunt ori ruine ori transformate in teren arabil ,ar exista pe piata marfa ieftina iar lumea nu ar mai fi tentata sa ia ,sa distruga ci s- ar duce doar din placerea de a pescui,de a simti un drill si de a iesi in natura pana atunci corelat si cu ignoranta- complicitatea autoritatilor genANPA,POL FRONTIERA,POLITIE,JANDARMERIE,RBDD,vom asista incapabili si neajutorati.Asta este umila mea parere .

CatalinCatalin
    Keymaster

Si daca s-ar face controale la sange atunci s-ar putea popula masiv apele si in 2-3 ani ar incepe iarasi sa fie pline.

golden fishgolden fish
    Participant

CORECT!!!!SI APROPOS DE CEI CEI CARE TREBUIE SA CONTROLEZE,STII CUM SE FACEA PE TIMPUL LUI CEAUSESCU,CEL CARE ISI PRINDEA COLEGUL CA IA SPAGA SAU CA INLESNESTE CUMVA BRACONAJUL,LUA O PRIMA GRASA SI ASTFEL INCEPEA VANATOAREA INTRE EI ,LUCRU CARE LE CAM INGREUNA OARECUM COLABORARILE CU BRACONIERII.CREZI CA AZI NU SE POATE FACE LA FEL?

golden fishgolden fish
    Participant

Si inca ceva,daca s-ar dori cu adevarat eradicarea braconajului ,educarea pescarului amator in raport cu pastrarea curateniei si retinerea pestilor ,cu siguranta ca s- ar gasi suficiente instrumente legislative ( cele mai sigur si cu randament maxim fiind amenzile mari)si garantat ca in cel putin 2 ani de la punerea in aplicare situatia ar fi cu totul alta,cum crezi ca s- au civilizat toate celelalte tari ,cu amenzi.Si ar mai fi ca sursa de inspiratie legislatia tuturor tarilor riverane cu Dunarea care e foarte complexa si pusa la punct.Dar numai sa se vrea.

CatalinCatalin
    Keymaster

Afara nu politia face treaba ci spiritul civic! Braconezi, scuipi pe strada sau treci pe rosu, imediat un cetatean suna la politie! Nu e o rusine sa suni, bagi un prost la puscarie dar salvezi zece oameni nevinovati. Noi nu stim sa gandim in favoarea oamenilor buni. Poate invatam.

NeluNelu
    Spectator

V-am urmarit postarile, si fara suparare, inca o data totul este teorie, dar daca…. si daca….
    Nu micsorarea pretului este eficienta, masurile legale de combatere sunt mai mult pe hartie, deci eficienta sub 20%, consider ca numai atunci cand vom avea o economie puternica care ar duce la un nivel de trai ridicat(sau cel putin decent pentru toata lumea)si am iesii din categoria “lumea a treia”, toata populatia sa aiba un loc de munca, braconajul ar scadea foarte mult si arealul s-ar reface in cativa ani!

CatalinCatalin
    Keymaster

Pai daca a castigat neamtul probabil ca toate astea se vor intampla curand. 😆

CatalinCatalin
    Keymaster

Pe 18 noiembrie 2014, adica ieri, un bărbat din Râmnicu Valcea s-a ales cu un dosar penal pentru braconaj piscicol. Asta după ce poliţişti din cadrul postului de poliţie Dăeşti l-au identificat pe Vasile T., din municipiul Rm. Vâlcea, judeţul Vâlcea, în timp ce pescuia cu unelte interzise, respectiv plasă monofilament tip paraşută, în apele râului Olt.

Usosr, usor multi mici-braconieri vor renunta la proastele naravuri iar cei mari vor fi mai usor de vazut si urmarit.

NeluNelu
    Spectator

ha,ha, ma faci sa zambesc….!

Viewing 12 posts - 37 through 48 (of 203 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.