Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 203 total)
  • Author
    golden fishgolden fish
    Participant

Am intrat zilele astea pe site- ul http://www.miscareanationalaantibraconaj.ro si am vazut o chestie foarte bine gandita apropos de braconieri si anume ca daca mergi undeva la pescuit fie balta fie rauri si vezi plase chiar daca nu vezi si braconierii langa,poti suna la politie si face o sesizare iar ei cica au obligatia sa vina si scoata plasele dupa care sa le distruga.
    Ideea in sine e foarte buna dar chiar se deplaseaza astia cand ii chemi pe cine stie ce coclauri ca pot sa- ti spuna cum mi- au zis mie acum cativa ani ca nu au combustibil sa o faca si te- au linistit,asa ca trebuie sa ne documentam foarte bine in iarna asta despre rolul pe care il au politia,politia de frontiera si jandarmii in eradicarea fenomenului numit braconaj si mai ales cum putem noi muritorii de rand sa ne aducem aportul in descurajarea celor care nenorocesc toata fauna piscicola intr- un dispret total fata de ceilalti pescari si mai ales fata de natura.De la anul sunt foarte hotarata sa nu mai tac si sa nu mai spun ca suntem prea mici sa putem schimba ceva si voi deveni ” paracioasa ” sefa .
    M- am saturat ca peste tot pe unde merg gasesc numai plase de toate felurile,pripoane si tot felul de inventii nenorocite si mai ales m- am saturat de atitudinea asta de perdanti din start pe care o au majoritatea pescarilor,pe unde merg si ma gasesc cu diversi pescari toti se plang de astia cu plasele dar nimeni nu ia masuri .Stiu ca e aproape imposibil ce mi- am propus si ca o floare nu face primavara dar e totusi un inceput.
    Cel mai greu cred ca v- a fi lupta cu autoritatile ,si anume cum sa- i aduci in locul respectiv si sa- i determini sa ia masuri cu atat mai mult cu cat in prohibitie cand v- or iesi astia cu barcile pe Dunare si Siret trebuie sa vina cu salupele ca sa- i prinda in fapt lucru pe care si cer nu stiu cum am sa- l fac mai ales ca in cele mai multe cazuri politia e protectoarea braconierilor.
    De aceea dragii mei colegi pescari hai ca in perioada asta de inactivitate sa ne interesam ce parghii legale avem sa atragem autoritatile de partea noastra si sa ne unim toti fortele sa diminuam pe cat posibil acest fenomen ca daca nu facem nimic si doar ne jelim unii la altii prefacandu- ne ca nu- i vedem s- ar putea ca in cativa ani si nu foarte multi sa nu mai avem ce prinde.

CatalinCatalin
    Keymaster

Asta zic si eu mereu, sa facem fiecare tot ce putem legal fara sa ne pese de atitudinea altora. Politia vine daca suni si nu toti politistii sunt corupti. O sa vedeti ca multi braconieri vor renunta repede cand vor afla ca se fac dosare penale. Trebuie luptat si cu ei dar si cu noi. Sa fim mai buni, sa mai dam o sansa pestilor, sa eliberam si sa dam altora exemple ca se poate. Sunt multe cai legale prin care putem lupta.

bogdanbogdan
    Keymaster

Sint in asentiment cu voi, chiar daca pe unde pescuiesc eu nu prea se pun plase, dar se mai practicta un braconaj mai mic ( intr-adevar tot mai rar am vazut si asemenea practici ).

Nu stiu ce s-a intamplat anul acesta la Mintia pe canalul de apa calda, deoarece am fost doar de 3-4 ori. La ultimele 2 iesiri nu am mai vazut hatasi, taparine cu mai mult de 2 muste/streamere, maxim 2 bete la fiecare pescar ( marea majoritate erau cu un singur bat ), insa capturile retinute nu erau nici pe departe apropiate de dimensiunile legale. Sa zicem ca e un pacat care se iarta deocamdata.

Totusi ceva spre bine s-a intamplat. Probabil ca politia, jandarmeria sau alte organe de control si-au aparitia mai des si mai dur. Cu siguranta nu s-a schimbat constiinta celor ce pescuiau si pescuiesc in continuare datorita faptului ca a fost an electoral, si gata, de acum devenim corecti. Sint convins ca cineva a actionat cu legea in mana si zambetul pe buze asupra portofelelor celor care pescuiau mai putin sportiv.

Imi amintesc ca la penultima iesire aveam 3 streamere, montura ramasese cea cu care pescuisem cu cateva luni inainte printre cei cu 6-7 streamere si faceau glume si radeau cum ca eu vreau sa devvin legal. Cu cateva luni inainte cand aveam 2 streamere, mi se spunea direct: ” BOGDANE, PLEACA DE AICI!!! TU ESTI LEGAL!” Si atunci, ca sa pot sa pescuiesc in acel loc, am mai legat un streamer. Astfel, devenind ilegal, am fost acceptat, oricum glumele rautacioase au continuat dar fara sa ma afecteze in vreun fel. Oricum nu s-a prins nimic nici cu 3 nici cu 7 muste.

Parghii legale nu cred ca sint multe, din cate stiu eu unei reclamatii cu motive temeince facute catre politie, aceasta trebuie sa cerceteze si sa intervina, apoi sa dea un raspuns. Nu stiu daca e suficienta o reclamatie facuta prin telefon, dar e posibil ca acea reclamatie telefonica sa fie inregistrata pe numarul de abonat ( se gasesc toate datele personale ale apelantului dupa numarul de telefon cu abonament ) si atunci politia va fi obligata sa cerceteze fapta ilegala reclamata. Si sa raspunda celui care a facut reclamatia.

OK. Se pare ca se misca ceva inspre bine, pana la rezultate cantitative si calitative mai avem de asteptat. Fondul piscicol nu se poate reface datorita catorva amenzi si plase distruse.

Cred ca s-a inceput ceva bun in acest sens, sper sa continue!

golden fishgolden fish
    Participant

Tocmai de asta am abordat subiectul ca pana in primavara sa incercam sa cercetam partea cu ce pot autoritatile in speta politia si mai e ceva ,apelul la 112 e un apel inregistrat si sunt obligati sa cerceteze ptr ca ptr acel apel depun un raport cu rezultatele finale
    Eu personal am sunat direct la sediul mare a pol din Galati intr- o problema si mi- a facut legatura la jandarmerie iar apoi s- a rezolvat .Iar apropos de jandarmerie cred sincer ca aici ar trebui sa facem noi sapaturi mai adanci deoarece in prohibitie sunt cei mai prezenti atunci cand se fac controale terestre pe cand cele pe apa sunt facute de pil de frontiera.Eu am sa dau telefoane si la Jandarmerie si la pol de frontiera si am sa intreb ce si cum trebuie facut in astfel de cazuri ptr ca majoritatea apelurilor vor fi facute de undeva din afara orasului .

CatalinCatalin
    Keymaster

Trebuie intrebat si la ANPA cine raspunde de controalele din teren fiindca cu 112 este o problema, asta este numarul pentru URGENTE adica foc, apa, moarte nicidecum un oblete prajit.
    Iarna abia bate la usa asa ca timp ar fi destul.

CatalinCatalin
    Keymaster

Si iata si o veste placuta, braconieri prinsi si cu dosar penal.

“Doi bărbaţi s-au ales cu dosare penale după ce au fost prinşi braconând în apele râului Olt. Acest lucru s-a întâmplat în timpul unei acţiuni a Poliţiei Vâlcea, razie organizată în baza proiectului „STOP BRACONAJULUI -2014″. Astfel, poliţiştii din cadrul Poliţiei Oraşului Călimăneşti i-au depistat, în flagrant, pe Gheorghe O., de 56 de ani şi Ion V., de 32 de ani, în timp ce pescuiau ilegal. Mai mult, oamenii legii au descoperit că, prin braconaj, cei doi vâlceni au prins şi extras cantitatea de 80 de kilograme de peşte specia scobar, pe care voiau să îl comercializeze. „Din primele verificări efectuate s-a stabilit că cei doi deţin permise de pescuit valabile, dar au încălcat dispoziţiile legale cu privire la ambarcaţiune care nu este înregistrată în evidenţele A.N.R., transport, numărul uneltelor de pescuit autorizate şi locurile de descărcare (debarcare)” – se arată într-un comunicat al IPJ Vâlcea. Dosarele penale înaintate pe numele celor doi vor fie înaintate Parchetului de pe lângă Judecătoria Brezoi.”

Pentru carcotasi postez si linkul cu articolol de AZI, asa, ca sa se vada ca cineva lupta si cu braconierii.

http://www.voceavalcii.ro/2014112925191/STOP-BRACONAJULUI-Doi-valceni-s-au-ales-cu-dosare-penale-pentru-pescuit-ilegal.html

golden fishgolden fish
    Participant

Catalin de ANPA mi-e cel mai tare sila ptr ca de cate ori am vorbit cu directorul de acolo despre problemele legate de braconaj nu a facut nimic decat sa fie ironic,plictisit si total dezinteresat de subiect de parca discutam de productia de grau la hectar nu de fondul piscicol iar apropos de controale eu nu am vazut in Galati ca la controalele facute in prohibitie de jandarmi sa fie si un rdprezentant ANPA ,dar vorba ta iarna e lunga si avem timp berechet sa dezbatem subiectul.

NeluNelu
    Spectator

Proiectul Miscarea Nationala Antibraconaj
    https://www.facebook.com/groups/163301607151145/?pnref=lhc

CatalinCatalin
    Keymaster

Am rezerve mari fata de miscarea asta si o sa va dau doar cateva motive. In primul rand, atunci cand s-au constituit ei si faceau recrutari de membri, am primit si eu o cerere la care le-am raspuns cu cateva intrebari simple, ce planuri au, cum vor sa combata braconajul, fonduri… Cu greu am primit niste raspunsuri idioate si care nu aveau legatura cu subiectul. Domnea un spirit de haita de nebuni care visau arme, bate si iesiri pe ape sau prin magazine unde sa casapeasca braconierii. Adica sa combat braconajul devenind criminal. Ca sa sun la 112 sau la jandarmerie nu am nevoie de o haita. Fondurile unor astfel de operatiuni ar deveni suspecte si folosirea lor ar deveni motiv de cearta. Alt aspect murdar este acela ca in miscarea asta sunt foarte multi oameni care nu au nimic comun cu pescuitul sportiv si care habar nu au despre legile si regulamentele care stau la baza acestui sport recreativ. Va las pe voi sa intrati pe paginile lor, sa luati cativa membri si sa urmariti activitatile lor si sa concluzionati. In ce ma priveste, pe mine nu ma reprezinta si nici nu am nevoie cumva de ajutorul lor. Prefer sa merg pe ideea de exemplu personal si daca e sa imi gasesc parteneri, acestia sa stiu sigur ca gandesc sanatos si ca impreuna putem fi mai puternici. Am prieteni pescari care au braconat sau care mai braconeaza din cand in cand, dar cu care am pescuit si i-am convins sa elibereze peste macar odata la nu stiu cat timp. Astea sunt rezultate si astea consider eu ca sunt metode de combatere si educatie si nu iesitul cu batele pe rauri.
    Deocamdata, in Romania, toate grupurile formate pe retelele de socializare au ca scop principal adunarea like-urilor si membrilor, si mai putin promovarea unor idei clare, dar e loc de mai bine si speranta.

CatalinCatalin
    Keymaster

Iata si solutia care salveaza apele din Romania intr-un timp scurt, POPULAREA. Bineinteles ca asta ar rebui facuta odata cu oprirea braconajului si al retinerii pestilor.
    Pentru mine ca individ care incerc de cativa ani sa cresc pesti intr-o amenajare privata, e foarte clar un lucru si anume:
    NU SE POATE SA PESCUIESTI CU 30 RON ( CARE II DA SI PE ASTIA ) UN AN INTREG SI SA RETII PESTI DE SUTE SI MII DE RONI.

Popularea este pe Crisul Alb si Mures tronson APC Arad&Fir Intins Arad.
    Popularea a fost facuta cu pesti din specia crap, somn, stiuca si caras. Participanti membrii Asociatia Pescarilor de Crap Arad si Fir Intins Arad

NeluNelu
    Spectator

ACŢIUNE ÎN DELTA DUNĂRII, PENTRU PREVENIREA
    BRACONAJULUI PISCICOL-25 – 28 noiembrie a.c.
    Peste 640 de kilograme de peşte, două ambarcaţiuni, şase motoare, un autoturism şi peste 12.500 de metri de setci monofilament au fost confiscate de poliţişti, în urma unei acţiuni desfăşurate în zona Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării.
    http://youtu.be/VPjkUwWL3-c

NeluNelu
    Spectator

actiunea a fost la Dunăvățu de Jos

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 203 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.