Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj

Viewing 12 posts - 61 through 72 (of 203 total)
  • Author
    NeluNelu
    Spectator

….. intersecţia canalelor Dranov și Gâscova

CatalinCatalin
    Keymaster

Asta vroiam si eu sa public… e de citit tot articolul… foarte tare!

CatalinCatalin
    Keymaster

In data de 19 Noiembrie 2014, personalul cu drept de inspecție și control din cadrul Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultura, in baza informațiilor oferite de D.I.P.I., a desfașurat o acțiune in colaborare cu Garda de Coasta -Grup Nave Sulina, IPJ Tulcea si Poliția Oraș Sulina, in zona Farul Nou plaja, in urma careia au rezultat urmatoarele confiscari:
    – setci monofilament – 36 buc. sub forma de baloți abandonate pe mal;
    – setci scrumbie din fir textil – 49 buc. sub forma de baloți abandonate pe mal;
    – ave – 11 buc. sub forma de baloți abandonate pe mal;
    – ohane fir monofilament – 8 buc. sub forma de baloți abandonate pe mal;
    Lungimea totala a uneltelor de pescuit insumeaza circa 8.800m.
    Acțiunile vor continua in vederea descurajarii acțiunilor de pescuit ilegal.

CatalinCatalin
    Keymaster

Cateva imagini din judetul Bacau, cu braconieri prinsi pe lacul de la Racaciuni in iunie 2014.

golden fishgolden fish
    Participant

Catalin ,este laudabila actiunea si tocmai de asta trebuie sa ne intersam temeinic despre cum ne poate ajuta politia si jandarmeria si ce anume trebuie sa facem noi ca sa- i aducem pe malul apei si sacmai ia si masuri.

CatalinCatalin
    Keymaster

Sa incepem sa scormonim pe paginile lor, ANPA, jandarmerie, politie de frontiera, si sa gasim numere de telefon la care sa ii putem suna non-stop.

CatalinCatalin
    Keymaster
    golden fishgolden fish
    Participant

Din cauza cretinilor ca astia nu ne vrea nimeni prin preajma ca am reusit sa speriem tot mapamondul prin ceea ce fac.Si apropos de braconaj in Spania ,mi- a povestit un vecin de loc din Delta ca majoritatea lipovenilor si pescarilor romani ce traiesc in satele din Delta( tineretul in special) au plecat in Spania si braconeaza dupa care trimit pestele congelt cu dubitele in tara exact ca in materialul tau.Dar de ce crede- ti ca au plecat ? ptr ca au terminat pestele din Delta si acum nu mai au ce bracona.Cu atata prostie ,dezinteres cras si lipsa de respect fata de saraca natura ma mir ca ne mai tine pamantul asta.

CatalinCatalin
    Keymaster

Nici nu stii daca sa consideri plecarea lor ca fiind un lucru bun sau rau, la fel ca si cu plecarea marilor borfasi. E bine ca lucreaza baietii prin tari straine si ne lasa si pe noi sa mai respiram dar uite ca ni se duce vestea intregului popor ca am avea gena de hoti, de infractori asa cum spunea premierul britanic. Asa este, esticii se nasc infractori marea lor majoritate. O sa fim scosi din randul tarilor civilizate si vom cersi indurare si mila la portile Kremlinului. Asta ne va fi soarta daca nu reusim cumva sa ne trezim.

CatalinCatalin
    Keymaster

A aparut un nou curent printre pescari, crearea de asocieri, asociatii, pentru a combate braconajul. Poate ca gandul initial care a stat la baza lor e curat dar cred cu tarie ca forma aleasa nu este una inspirata. Exista deja zeci de asociatii judetene sau de pescari si cluburi, majoritatea lor avand obligativitatea de a lupta impotriva braconajului, de a popula periodic apele, de a mentine in jurul lor ordinea si curatenia. Cateva dintre ele chiar fac si treaba, marea lor majoritate insa nu. Asta este o dovada ca inca o asociatie sau doua, o miscare, o grupare de orice fel nu va face decat sa ingroase randurile acestor forme de asociere neproductive inca. Tineti cont ca pescarii sportivi-recreativi reprezinta oricum o categorie aparte de cetateni, deosebiti de ceilalti prin faptul ca detin permisul de pescuit. Din pacate multi posesori de permis recreativ nu isi respecta obligatiile legate de sportivitate sau curatenie si atunci va intreb eu, cum ati vrea sa luptati unii impotriva celorlalti? Pe ce temeiuri legale? Prin violenta? Daca tu, cel ce intri intr-o astfel de asociatie, iei acasa peste cu galeata si postezi pe facebook sa te vada toti prietenii ce tare esti, cum vrei sa il convingi pe altul sa nu o faca? Eu cred ca trebuie doar sa respectam legile, cu cat o facem mai repede si mai multi, cu atat mai bine va fi. Daca nu ne convine o lege sa ne zbatem sa o schimbam sau sa o modificam, dar de aplicarea ei are cine sa se ocupe.

NeluNelu
    Spectator

Nu stiu daca ati auzit de Lavinia Ghedan, face emisiuni la TV-Fishing&Hunting si este o apriga combatanta cu privire la poluarea apelor si a braconajului.
    Pe facebook o gasiti aici: https://www.facebook.com/ghedanlavinia
    Iata ce vrea sa faca fatuca, pentru cei ce sunt de acord i se pot alatura, mentionez ca la sfarsitul acestei veri a reusit sa sensibilizeze autoritatile sa aplice amenzi
    “Cred ca din aceasta saptamana ar trebui sa incepem organizarea filialelor regionale si judetene ale asociatiei de combatere a braconajului si poluarii, din februarie sa putem incepe munca, sa nu fim nevoiti cand vor fi gata actele asociatiei sa cautam personal. As vrea sa imi trimiteti pe adresa mea de email ghedanlavinia@gmail.com datele de contact si eventual CV-urile cei care doriti sa va implicati in organizarea acestor filiale locale, precum si a personalului propus pentru efectuarea de controale. Aceste informatii vor fi analizate si se va decide cine va face parte din aceste comisii de conducere. De asemenea recrutam personal doritor sa faca parte dintr-un serviciu special de filaj si inregistrare a actelor de braconaj si poluare. Va rog sa ma ajutati ca acest mesaj sa ajunga la cati mai multi pescari pentru a putea recruta personal din toate zonele tarii. Numele asociatiei si statutul nu pot sa le dezvalui pana nu vor primi ok-ul final din partea autoritatilor, dar cu siguranta o sa va placa.Va multumesc.Sloganul asociatiei va fi: IMPREUNA SUNTEM PUTERNICI!”

CatalinCatalin
    Keymaster

O cunoastem, eu cel putin am mai vazut-o. Am vazut insa foarte multe poze gogonate si reclame mincinoase cu ea si sincer nu imi inspira incredere . Sper sa imi intelegeti temerile si principiile… Nu e nimic personal.

Viewing 12 posts - 61 through 72 (of 203 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.