Recent Replies

Recent Topics

Despre tari si popoare

Home Forums Social, politic si administrativ Despre tari si popoare

Viewing 6 posts - 13 through 18 (of 18 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Raman uimit cum dupa atatea luni de cand a izbucnit isteria asta cu familia Bodnariu, inca mai apar idioti care sustin tot felul de bazaconii.

Si eu sunt sensibil la drama familiei dar nu pot sa nu vad adevarul asa cum este el. Nu pot sa pun in balanta politica unuia dintre cele mai dezvoltate state ale planetei cu cerintele unor maimutoi. 

Te-ai dus acolo singur, de bunavoie, a trebuit sa cunosti sa respecti legile, nevasta-ta e bastinasa… ce dracu tot mai aruncati cu noroi in protectia copilului de acolo cand voi veniti dintr-o tara semi-bananiera in ceea ce priveste protectia copiilor.

Invatati mai oameni buni sa va mai si asumati consecintele faptelor voastre si mai incetati sa aruncati vina pe altii ca prea picati in penibil!

CatalinCatalin
    Keymaster

Primesc aproape zilnic diverse petitii pentru semnat sau cauze la care sa ader, situatii dureroase prin care trece tara sau o parte a populatiei si cred ca bine ar fi sa ne implicam fiecare acolo unde putem si unde ne pricepem. Unde nu, e mai bine sa stam in banca noastra.

Astazi mi-a sosit o filmare in care se cere oprirea taierilor de paduri din Romania. Sunt acolo cativa munti golasi, cateva gatere, masini de tonaj carand lemn, altele prin padure la taiat…

Din cate stiu eu in toata lumea se taie copaci. Si tot in toata lumea exista gatere sau utilaje de taiere si transport. 

Din cate banuiesc, Romania, cu statutul ei de tara bananiera, a fost si va ramane dependenta de acest combustibil inca 5 milioane de ani.

Si acum concluziile:

-daca este ceva care sa ne deranjeze legat de taierea padurilor din tara, apai acest ceva se numeste hotia, furtul lemnului. Se fura cu spinarea sau caruta si se fura cu hectarele si versantul. Cu totii suntem suparati si totusi cu totii luam parte la acest furt de milenii. Spune tu Iulica daca tu nu ai furat (ciordit) niciodata un bratic de lemne… Eu am facut-o in copilarie de multe ori. Daca inmultim cu 22 milioane, apoi cu nu stiu cate zile iese ceva urat. Desigur Iulica o sa spuna ca el ia un brat de uscaturi si ca firma austriaca a defrisat 10 munti si ca el e amarat si aia au conturile pline de euro. Personal cred ca orice furt trebuie tratat cu aceeasi masura si ca atata timp cat eu nu sunt corect nu prea pot cere altcuiva sa fie. Aaa, ca mi-e mie ciuda ca ala a furat mai mult si are case si masini, da, asta e treaba romaneasca, dar cum spuneam mai devreme tot furt se numeste.

-problema mea este insa alta, nu cred ca taierile sunt problema la noi ci lipsa reimpaduririlor. Lemnul este o resursa regenerabila si inepuizabila. Extragem petrol si gaze si distrugem solul si marea dar nu putem taia un copac. Suntem atat de idioti incat nu putem pastra echilibrul dintre taieri si plantari. Din contra as sustine producerea de masa lemnoasa pentru consum si export fiindca avem conditii din belsug sa o facem. Stam si ne vaitam ca niste babe proaste ca s-au taiat padurile. Ok, au furat unii, prinde-ti-i, bagati-i la parnaie, recuperati pagubele, dar intre timp scoateti toate leprele asistate la plantat! Putem produce masa lemnoasa si oxigen pentru toata Europa si cu un efort minim dar suntem prea prosti ca sa observam asta!

E acelasi tip de problema ca si cea cu gunoiul aruncat pe jos. Bocim ca romanul e nesimtit si arunca mizeriile pe unde apuca. Ok, asa este si asa va ramane pana la sfarsitul lumii, romanul, un nesimtit! Dar cine te opreste sa faci curat, tu primar al localitatii, de ce nu ai grija de curatenia localitatii tale? De ce intretii zeci de betivi ordinari din banii comunitatii si nu ii pui la munca?  

Astea sunt problemele pentru care trebuie sa luptam, sa facem ceva util pentru noi si nu sa plangem faptele consumate.

CatalinCatalin
    Keymaster

Situatia politica si sociala din lume incepe sa se agite tot mai rau. Nu e de bine!

Turcia a luat-o razna, oamenii ies in strada impotriva armatei, si apara un presedinte si un regim care desi e ales chipurile democratic, numai democratic nu e. Urmeaza arestari si probabil ucideri.

Cel mai rau este ca, decat sa alegi o anarhie si un haos generat de o lovitura de stat sau revolutie mai bine preferi o oarecare stabilitate cu un dictator. Turcia e prea importanta si pentru UE si pentru NATO si chiar si pentru Rusia. Si mai sunt turcii astia ca si grecii si un popor pus mereu pe harta si nu stii cand ii superi si ori iti intorc spatele ori mai rau vin peste tine. Mai depindem si de petrolul lor si mai rau si de comert in general. Ce sa nu mai spui ca daca inchid ochii, asa la misto vreo cateva zile, toti refugiatii aia ar putea ajunge iarasi sa sufoce Europa.

Pe de alta parte francezii sufera de pe urma atentatelor. Personal ii invinovatesc pentru usurinta cu care au grija de ei si de viata lor. Au respirat usurati ca au iesit nesifonati dupa europeanul de fotbal si au lasat garda joj. Nu de tot, putin mai jos. Nu e posibil ca un ditamai camionul sa intre pe o pietonala iar tu doar sa il intrebi ce cara si sa ii dai drumul. Dura cateva secunde sa ii deschizi usile si sa constati ca nu are inghetata. OK, se putea intampla si altfel, sa intre cu Dacia si sa faca acelasi lucru dar totusi asta cu camionul putea fi prins.

Noi romanii am invatat sa vedem pericolul, sa ne ferim, sa ne luam masuri, cum vedem o fata dubioasa imediat mana la geanta si ochii mari. Suntem caliti. Ei nu, ei sunt visatori, plutesc, happy. Nu stiu daca e mai bine ca ei sau ca noi, in general, dar in particular s-a vazut ca un politist francez nu poate deosebi un nene bland care vinde inghetata copiilor de un drogat agitat care vrea sa omoare cateva sute de nevinovati. Fler, psihologie, antrenament, rutina, ceva noroc?

bogdanbogdan
    Keymaster

Nu e bine, dar marile puteri care au colonizat secole de-a randul continente intregi si si-au insusit resursele popoarelor asuprite incep sa plateasca pentru asta. Intr-adevar unele platesc intr-un mod brutal si din pacate mor oameni nevinovati, care nu au beneficiat ei in mod direct de acele resurse. Marile puteri actuale au ajuns mari in mare parte si de pe urma cuceririlor pe care le-au facut in trecut. EU cred ca asta s-ar fi intamplat si daca nu exista incurajarea si ajutorul acestui stat islamic radical, ingust si inapoiat la minte. Sa faci rau si sa omori oameni nevinovati, care nu se feresc de dusmani pentru ca ei stiu ca nu au facut rau nimanui, este foarte usor.

Cat despre Turcia si presedintele lor, treaba este complicata rau de tot datorita puterii militare si pozitiei geostrategice pe care o au. Nu se poate ignora asa ceva nici de catre NATO si nici de catre UE.

A fost ales preseninte in 2014 dupa un ce a fost premier din 2003, timp in care a prosperat economia, a reusit sa scoata binisor biserica din sfera politica, si parea a fi un om corect. In ultima vreme se pare ca a inceput sa-i placa sa fie ” REGE “. A inceput sa-i alunge pe cei care aveau vreo opinie diferita si sa-i bage in functii importante pe cei care-l lingeau sau ii erau neamuri.  E posibil ca acum sa fie atins de o paranoia sau ceva asemanator. Ramane de vazut, Turcia are un popor mai greu de inteles pentru noi europenii crestini.

CatalinCatalin
    Keymaster

Ironia sortii, la cate am patimit noi de-a lungul istoriei din partea acestor turcaleti, ar trebui sa le dorim sa putrezeasca in iad de la mic la mare. Cred ca adunati toti anii in care ne-au furat, violat, ucis, cu siguranta ca nu i-ar depasi la capitolul atrocitati nicio alta natie care a trecut peste noi. Si cu toate astea istoria ne mai da o palma, am ajuns sa ne ingrijoreze soarta lor, sa ne rugam sa le fie bine, sa aibe pace si stabilitate in tara.

Mama lor de otomani nenorociti!

CatalinCatalin
    Keymaster

O campanie electorala ciudata se apropie.

USR il doreste pe Ciolos ca premier in cazul victoriei desi omul nu este inscris in partid si nici nu vrea sa o faca.

PNL merge pe aceeasi idee, sustine pe tehnocrat in caz de victorie sau coalitie de putere

O mutare de sah-mat ar fi ca si PSD sa isi arate simpatia fata de Ciolos. Ce ziceti? Ce ar iesi???

Viewing 6 posts - 13 through 18 (of 18 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.