Pescari, pescarite, pescuit

Home Forums Off Topic Pescari, pescarite, pescuit

Viewing 10 posts - 13 through 22 (of 22 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Lasa visele si fa bagajele pentru Cernavoda, am informatii ca se prinde salau si stiuca…

CatalinCatalin
    Keymaster

Iata de ce am ales eu pescuitul mai dinamic, pentru a nu ajunge precum cei din imagine.

Nu am nimic cu stationarii si nici cu cei care mai depasesc greutatea normala, fiecare isi duce viata pe care o doreste.

NeluNelu
    Spectator

eu cred ca sunt carpista!

NeluNelu
    Spectator

da, dar asta trebuia facut inca de la inceputuri, cand pampalaul de Adam a lasat-o pe Eva sa intre in apa, unde, din pacatate un biet pestisor i-a intrat acolo…(stiti voi unde!) si de atunci s-a pus intrebarea: care de la care a luat mirosul! 😆

CatalinCatalin
    Keymaster

Doamne iarta-ma! Citesc scrierile unui pescar profi si ma cutremur. Imi dau seama ca nu voi putea sa ajung la nivelul lui niciodata. Probabil nici nu voi mai putea pescui vreodata fiindca nu sunt capabil sa memorez atatea date esentiale:

Cel mai mare biban de anul acesta a masurat 52 cm si a fost prins cu o lanseta Special Force Spin 220 Spro, mulineta Shimano Rarenium 2500 FA, multifilament PowerPro 12 lb, jig 10 grame, soft Fish Arrow Flash-J Shad 4″ Green Pumpkin Silver. 
    Participant

Daca nu memorezi astea nu prinzi nici peste. Sufera mult saracu.

bogdanbogdan
    Keymaster

Cu siguranta bibanul ala cunostea toate denumirile si preturile, ca nu se lasa el prins de orisice combo cu o naluca ordinara care-i trecea prin fata gurii cand ii era foame.

Recunosc, sculele sint foarte ok ( dupa ce am cautat prin google am vazut despre ce e vorba ), dar cred ca altul a fost motivul reusitei, nu modelul mulinetei sau al multifilamentului. Sculele, probabil au facut mai usor/placut drillul, in rest a fost sansa.

Oricum felicitari pescarului pentru remarcabila captura, dar mai ales pentru ca este binevoitor si dezvaluie secretul cu ajutorul caruia putem sa prindem toata lumea bibani de 52 cm!

CatalinCatalin
    Keymaster

As putea sa zugravesc dupa imaginile de mai jos portretul romanului plecat la munca afara si care s-a intalnit cu succesul la pescuit.

Tinerel, burtos, cu burta la vedere, tatuat pana in gat, slapi ( crocsi ).

Desigur mai exista si varianta black, cu pestii plini de sange, agatati prin copaci.

Ma intreb daca as fi un bastinas italian sau spaniol si as zari un asemenea exemplar pe raul din spatele casei unde traiesc de 40 ani si unde ma plimb seara cu iubita mea, ce as gandi? Ce mi-ar inspira?

CatalinCatalin
    Keymaster

Poveste de toamna,

Un pescar fericit posteaza o poza 

Un carcotas il apostrofeaza ca are prea multe scule

Pescarul ii raspunde ca erau doi pescari, deci respectau regulamentul…

Voua ce va spune imaginea, erau doi sau era doar unul mai lacom?

CatalinCatalin
    Keymaster

O combinatie hazlie dar cred ca si utila la o anumita varsta, aduci pe roti bagajelul apoi ai si un rod pod multifunctional.

La noi mai ramane sa imbatranim inainte de a muri prematur, sa avem cu ce sa ne intretinem, sa ne ramana si bani pentru pescuit, drumuri pe care sa ajungem pe malul apelor, ape curate si pline cu pesti…

Viewing 10 posts - 13 through 22 (of 22 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.