Recent Replies

Recent Topics

Concursuri cu si fara premii

Acasă Forumuri Expeditii, Concursuri, Evenimente Concursuri cu si fara premii

Acest subiect conține 25 de răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de  Iulian acum 2 ani, 7 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 26 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am inceput un nou an si ar trebui sa ne gandim si la ceva concursuri si premii. Poate va ganditi si veniti cu ceva idei. Eu incep sa leg premiile.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ma gandesc, dar vreau sa va ganditi si voi, daca ar fi o idee buna sa premiem cel mai bun articol ( non copy-paste ) al fiecarei luni. La inceputul fiecarei luni sa votam fiecare un om si un articol si sa castige cel mai votat om.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

As propune si categoria ” ACTIUNI ANTIBRACONAJ “, cu toate ca stiu deja cine va castiga premiile la aceasta categorie. De fapt stiu si cine va castiga premiile la ” CEL MAI BUN ARTICOL “.

Ca sa am si eu ceva sanse de castig, la oricare din categorii, va trebui sa blochez toate celelalte conturi pe forum 😈

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Fotografia sau filmarea lunii?

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Dar ceva la care sa am si eu sanse sa castig nu gasim???

Ceva de genul ” Cele mai multe beri ” sau alte concursuri tot la fel de nobile.

Nelu
    Nelu
    Participant

Astazi este Duminica…..zi de iarna…..insa vremea nu este chiar asa de cruda cu noi, temperaturile sunt pozitive.
    Sambata spre Duminica a plouat putin si apoi pamantul s-a pregatit de culcare, asternandu-si o plapuma subtire(1-2 cm) de omat.
    Raul Ramnic fiind dezghetat si destul de limpede, iar dorinta de a merge la pescuit fiind mai mare decat instinctul de conservare de a ramane acasa la caldura, mi-am propus sa fac o incursiune spre varsare, unde, poate prind cativa cleni vioi.Parca incepuse sa-mi fie dor de cateva intepaturi de tantari, numai sa simt atmosfera partidelor de pescuit….
    Asa ca, astazi(Duminica) m-am trezit pe la 06.00, m-am echipat in liniste sa nu deranjez familia, mi-am luat Baracuda de spinning echipata cu o mulineta sensibila Shimano, un vobler galben cu alb si dungi rosii de vreo 5cm, si bineinteles mustele prinzatoare de la Catalin.
    Deh, politia e cu noi! adica nevasta-mea, care a aparut in pragul usii, si, putin incruntata si nedumerita ma intreaba:
    -Unde pleci cu noapea-n cap si pe vremea asta? Te mananca talpile cumva?
    -Nu draga, dau o fuga pe garla sa mai iau putin aer…..!
    -Mai baiete, asteapta macar pana se lumineaza, ca ai timp destul de pescuit(cuvantul “pescuit” l-a spus cu o usoara ironie…)
    -Asa ca nu am mai iesit pe usa, m-am dus la bucatarie unde am mancat un sandwich si am baut o ceasca de ciocolata fierbinte.
    Timpul a trecut repede, deja imi imaginam zonele pe unde o sa ma duc, fara sa-mi fac griji ca nu o sa pot intra pe acolo.
    Pe la 07.30 am plecat, pe drum m-am delectat cu muzica lipoveneasca din fundalul emisiunii “Pescar Hoinar” si parca simteam deja mirosul apei, mirosul Deltei, mirosul Dunarii….
    Am ajuns la locul dorit, fara sa am probleme cu drumul, am sarit din masina, mi-am armat lanseta cu voblerul sus amintit si treci la treaba Nelule!
    Lanseta usoara, firul de 0,16 si mulineta fina ma faceau sa ma simt contopit cu unealta mea, parca era o prelungire a trupului meu.
    Am lansat odata, de doua ori, si nimic, instantaneu mi-am adus aminte de vorbele lui Marin Moraru din filmul Operatiunea Monstru….”Am gasit un loc la umbra unei salcii pe malul apei, “un loc stiut numai de mine” si mi-am intins lanseta. Lansez, “milimetric la gura stufului, milimetric”. Si astept, “numar pana la doisprezece”. Si deodata firul se misca. Mulinez destul de puternic si reusesc sa aduc la mal o …….”
    Schimb locul si schimb voblerul cu taparina cu mustele prinzatoare.
    Locul era superb, destul de lat, cu apa linistita si un mal care tinea adapost, pozitie buna de aruncat!
    Arunc, mulinez cu varful lansetei aproape de nivelul apei, nu prea rapid ca apa e inca rece si pestii nu sunt prea vioi!
    Nimic…repet si iar repet miscarea….din nou imi trece prin cap o replica memorabila a regretatului Toma Caragiu ” ”și Delta asta se repetă… cel mai plăcut lucru sunt pregătirile, visurile, iluziile… și pe urmă, rutina… mai pățești și figura că un ageamiu vine și…”
    Visul dispare si sangele fierbe in mine la o muscatura violenta, il am, savurez momentul si scot la mal un clean gras de vreo 25cm!
    Il pup si eliberez vigurosul peste!
    Bucurie imensa, acum timpul mi se pare frumos si simt ca parca o caldura placuta imi inunda intreg corpul…
    Arunc, mulinez inceeet, din nou mustele isi fac datoria, inca un clean frumos se zbate furios la capatul firului, probabil nemultumit ca l-am deranjat degeaba din hibernarea lui.
    Repet operatiunea, arunc mai departe, mulinez, mulinez, cand simt o lovitura in umarul drept si nevasta-mea imi spune:
    -Hei, ai inceput sa dai din maini in somn, ce ai visat?
    -Si de ce esti asa rosu la fata, ori ti-e rau?
    -Nu n-am nimic….ii spun, si visul s-a spulberat, parca a fost real, deh, cred ca a fost “visul unei nopti de iarna” a fiecarui pescar!…………

Attachments:
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Concurs de eliberari in apele libere

Deschid oficial seria de concursuri cu premii constand in muste artificiale si propun sa premiem lunar cea mai frumoasa eliberare a unui peste in apele libere. Ideea este ca pe filmare sa apara si un mic tur al locului pentru identificarea lui iar coloana sonora originala sa contina numele locului si data filmarii. Stiu ca fiecare dintre noi am eliberat si eliberam pesti dar as vrea sa promovam filmarea lor pentru a ne folosi de puterea exemplului personal in educarea celor care considera ca tot ce misca trebuie sa ajunga in tigaia lor.
    Daca aveti ceva pareri cu privire la reguli, astept, daca nu, se accepta astea scrise de mine si gata. Sa vina primavara!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cineva a fost foarte cuminte luna trecuta si un pliculet cu cateva muste ii bate deja la usa. Maine sunt sigur ca ii vom afla numele si poate si ceva detalii despre micutul premiu.

golden fish
    golden fish
    Participant

Suspans total:-) 🙂 🙂 🙂 🙂

bogdan
    bogdan
    Keymaster

S-a redeschis sezonul de pescuit 2015, sint convins ca stiati acest lucru si sper ca ati si profitat deja.

Propun un concurs, daca are succes poate il facem periodic.

Pana acum concursurile noastre nu s-au dovedit foarte antrenante, asa ca nu am mari sperante.

Se premiaza fotografie cu primul peste prins si eliberat indiferent de dimensiune ( acesta ar fi locul 2 ),  fotografie cu primul peste avand dimensiuni peste cele minime legale de retinere, prins si eliberat ( acesta fiind locul 1 ).

Ma gandeam si la un premiu 3, ca fiind prima iesire la pescuit de minim 2 ore in care s-a reusit performanta de a nu prinde nimic. Dar nu stiu cum am putea fotografia acel nimic. Poate ca fotografia sa o inlocuim cu o povestire, dar deja efortul de a scrie povestea ar merita un premiu mai consistent decat premiul 1. Pe langa timpul irosit cu editarea povestii te mai si faci de ras ca n-ai prins nimic. Poate gasim o solutie convenabila si pentru locul 3. Sau renuntam la el.

Cat despre substantialitatea premilor va trebui sa decida Catalin ( daca se va accepta aceasta propunere de concurs ), el fiind sponsorul si producatorul premilor.

Aveti mare grija locul 3 nu veti reusi sa mi-l luati usor! Dar nu cred ca voi avea dreptul sa particip la concurs, asa ca aveti cale deschisa sa va luptati si pentru locul 3.

Avand in vedere numarul forumistilor, premiile fiind mai numeroase decat ei ( eu si Catalin ne excludem ), oricare dintre participanti are dreptul sa castige toate cele 3 premii.

Va doresc succes tuturor!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iata si primul castigator, Marele Boss! Locurile 1, 2 si 3!

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Nu castigator te numesti. doar primul pretendent.

Oricum nu s-au stabilit normele metodologice de validare a fotografiilor. In al doilea rand nu ai dreptul sa participi la un concurs sponsorizat de tine. In al treilea rand, premiul 3 se acorda pentru o povestioara.

Deci daca vrei sa castigi si tu ceva, participa la concursuri organizate de alte site-uri decat ale tale.

Si ca sa te si laud putin, vad ca ai sanse mari la premiile 2 si 3. Cat despre locul 1… , numai daca pescuiesti la tine in balta.

Intr-adevar, am uitat sa mentionez ca acest concurs este valabil doar pentru ape salbatice. Adica nu in balti private.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 26 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.