Recent Replies

Recent Topics

Cotele Dunării

Acasă Forumuri Dimineata la cafeluta Cotele Dunării

Acest subiect conține 33 de răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 luni, 2 săptămâni.

Vizualizare 10 articole - 25 la 34 (din 34 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am reusit sa verific functionalitatea arhivei cotelor si totul este ok, puteti sa le vizualizati sau copiati fara probleme.

Iulian
    Participant

Cateva poze proaspete cu cotele de la Sulina

Iulian
    Participant

Temperatura apei a crescut binisor in ultimele zile, daca o tine tot asa pana la 1 Martie cred ca o sa fiu in Delta.

Attachments:
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cota buna pe Dunare, undeva la 150 cm la Tulcea si o usoara crestere. Temperatura apei a scazut cu 2-3 grade in ultimile zile ceea ce a indemnat pestii sa manance mai mult. Pare sa fie o perioada buna de pescuit

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cota de la Tulcea se apropie de 100 cm. Nu e bine! Vor incepe pestii sa migreze catre Dunare, iar acolo ii vor astepta pradatorii, oamenii lacomi! 

Temperatura scade si ea, 23 grade si scade

Catalin
    Catalin
    Keymaster

De astazi vom intra in ultima etapa de pescuit a anului adica cea in care trecem de pe ape catre gura sobei.

Cotele sunt in crestere mare, apa este tulbure si se va raci accentuat din pricina gerului de afara.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Incep apele sa creasca si deci si Dunarea… Dunarea incepe usor de tot sa se si incalzeasca…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iarna asta temperatura Dunarii a fost undeva la plus cateva grade si Dunarea nu a mai inghetat ca in alti ani. Am sperat ca odata intrati in martie sa avem o crestere mai rapida a temperaturii apelor si sa incercam un pescuit de avat ceva mai devreme. In urma cu cativa ani am prins binisor avati si salai in Delta pe la jumatatea lui martie.

Din pacate insa a venit gerul siberian si a coborat temperatura apei pana aproape de zero si asa ca luand in calcul temperatura si perioada acum stam mai rau chiar decat in anii aceia in care Dunarea ingheta…

Nu mai zic ca vine si vremea topirii zapezilor ses/munte care va aduce o lunga perioada de timp ape reci si murdare. 

Teoretic planul meu ar fi sa ies in Delta pe la sfarsitul lunii acesteia dar e posibil ca vremea sa nu ma prea ajute.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cam asa aratau astazi cotele Dunarii si temperatura masurata in diverse puncte. In jur de 3 grade cu plus deci.

Anii trecut pe vremea asta aveam intre 6 si 9 grade …

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O vara atipica anul asta in Romania si deci si in Delta Dunarii. Temperaturile foarte scazute pentru perioada asta au facut ca temperatura Dunarii in Delta sa scada cu aproape 4 grade intr-o saptamana adica de la 27 la 23. Diferenta se simte in primul rand pentru cei ce isi doresc sa se balaceasca mai ales pe plajele salbatice de la Sulina sau Sfantu Gheorghe dar cu siguranta si pentru pescari. 

Ploile au adus ceva tulbureala saptamana trecuta si urmeaza zilele astea o viitura noua, mai mare si cu ape mult mai murdare. In aval de PF2 tocmai avem o crestere de 110 centimetri… Pescuitul sportiv se pregateste de o perioada de liniste. Poate pe canalele fara legatura cu Dunarea sau fara scurgere sa mai fie ceva loc de distractie pentru urmatoarele 2-3 saptamani

Vizualizare 10 articole - 25 la 34 (din 34 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.