Recent Replies

Recent Topics

Cu barca prin Delta

Home Forums Pescuit si agrement in Delta Dunarii Cu barca prin Delta

This topic contains 67 replies, has 6 voices, and was last updated by Catalin Catalin 2 months, 2 weeks ago.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 68 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Energizante, ceva pentru fortificare cu continut ridicat de calorii, ceva naturale, bio pe baza de hamei si malt.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Deocamdata am stabilit ca plecarea in Delta sa o facem undeva spre sfarsitul lunii martie dar depindem de mai multi factori. Prohibitia incepe pe 1 aprilie si vrem sa prindem cateva zile in care sa putem incerca si ceva crap la stationar dar asta in conditiile in care Dunarea va fi prietenoasa cu noi. Speram ca pana atunci nivelul apei sa se incadreze in valorile normale iar pestii sa vina linistiti catre mal pentru depunerea icrelor. Sper iarasi sa nu prindem viitura care sa aduca gunoaie si sa ne incurce firele.
    Statisticile temperaturilor medii multianuale arata cam asa:

Ianuarie – 1,5 grade
    Februarie + 0,3 grade
    Martie + 5,4 grade
    Aprilie +11,6 grade

Deci in momentul de fata depindem de temperatura aerului si de situatia Dunarii ca sa putem alege data dar si modul in care ne vom petrece timpul adica daca putem merge cu barca si campa la cort sau daca stationam in jurul masinii.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Citeam cu nostalgie randurile de mai sus in care planuiam iesirea din martie. A fost greu dar si frumos, as da timpul inapoi oricand daca as putea si as mai pleca odata la Sulina…

De data asta am plecat pentru cateva zile intr-o expeditie care viza mai mult iesirea cu baietii la un gratar si o bere, si spun asta din cel putin doua motive, unul ar fi ca dintre toti patru care am fost, doar eu ma puteam numi pescar, si doi, toata Delta era inundata si apa tulbure si plina de gunoaie. Colac peste pupaza prietenii de la infopescuitul care stateau si ei vreo zece zile la Maliuc m-au informat ca nu se poate pescui pe nicaieri.
    La capitolul bagaje m-am luptat cel mai mult cu baietii sa ii conving sa le reducem la maxim pentru a nu ingreuna barca cu care urma sa ne deplasam dar a fost in zadar. In afara cazarmamentului usor, corturi, saci de dormit, saltele si haine eu am mai luat si echipament de pescuit adica pentru fiecare cate o lanseta si rucsacelul cu muste si naluci. Am mai cumparat din Tulcea si o rama si un vierme asa, sa fie. Ce au mai luat baietii? Baxuri cu – vin, sampanie, bere neagra, bere blonda , apa plata, apa minerala, apoi pastrame, ceaunuri, gratare, legume… ce sa mai, puteam lejer sa o punem de o nunta, chiar si un botez mic. In fine, barca ne-a suportat si pe noi si bagajele dar desigur ne-a taxat la capitolul consum insa am trecut peste asta si ne-am bucurat ca nu am dat nimic pentru inchirierea barcii.
    Mirosul meu fin si orientarea extraordinara care ma caracterizeaza ( ce bine suna ๐Ÿ™‚ ) m-au facut sa aleg un traseu de canale care sa ne trimita undeva spre un capat de canal. Am plecat cu barca din Dunavatul de Jos si am plecat pe canalul Lipovenilor apoi pe canalul Dunavat si ne-am indreptat spre lacul Dranov. Apa era foarte tulbure si abia cand ne-am apropiat de Dranov am inceput sa vedem ape mai placute la vedere. Am mers cam 40-50 kilometri pana cand am ajuns in capatul canalului pe care il stiam si care era exact asa cum banuiam adica cu apa crescuta, vegetatie submersa raruta, apa destul de limpede si linistita si LOC DE CAMPARE. Singuri intr-un paradis, intr-un loc plin de speranta. Am debarcat am asezat toate cele si am hotarat sa mancam ceva usor adica putina branza si niste vinete care se puteau strica peste noapte. Am omis sa va spun ca am luat si lazi termice cu gheata… In fine, am papat si ne-am pus pe baut si povesti, si am pregatit carnurile cu baituri si alte grozavii, urmand ca a doua zi sa ne ospatam pe cinste. Le-am asigurat pentru noapte in lazi si alte cutii si ne-am culcat linistiti.
    …dar dimineata s-a dovedit una urata cand am constatat ca o ceata de caini ne-a furat toata mancarea. Au daramat lazile frigorifice si am pierdut si gheata si carnea, au carat inclusiv cutii cu bere care probabil miroseau a carne sau pur si simplu le-a fost sete dupa pastrama din bait, au luat branza, rosiile, cornuletele, farfuriile de plastic… ce sa mai lungesc vorba, am ramas cu painea pe care am suit-o seara in copac, cinci rosii, cinci ardei grasi, trei iuti, ceva ceapa si usturoi, putin ulei, otet, cafea, zahar si bautura multa. Practic ajunsesem cu proviziile undeva unde dorisem eu adica la cota de supravietuire insa ma cam lua cu friguri cand ma gandeam ca trebuie sa prind singur peste pentru patru guri hraparete, trei mese pe zi, trei zile… si asta intr-o perioada in care mai toti se vaitau de lipsa lui…
    Dar norocul si perseverenta mea au dat roade si soarta noastra s-a schimbat iarasi in bine in scurt timp, am pus mustele la treaba, am folosit si un sfat proaspat de la un prieten pitestean si am trecut pe muste mici de 20 cu care am inceput sa scot bibanei si rosioare. I-am depistat repede pe pesti si am trecut la artileria grea adica naluci mai mari cu care sa ma misc repede si sa vizez doar exemplarele mai mari. Am prins astfel o gramada de bibani frumosi si stiuci grase cu care ne-am delectat din belsug. Am prins la rotative, voblere, twistere… Am facut pe gratar, fierte, salata, si am mancat pe saturate doar peste asortat cu putinele legume si am baut cat am putut apoi ne-am balacit in apa de 20 grade.
    Am prins peste frumos si dimineata si seara si la pranz dar pe zi ce trecea scadea si frecventa atacurilor dar si cantitatea si mi-am dat seama imediat ca din pricina cotelor in scadere pestele inghesuit in capatul canalului isi va lua repede talpasita. Asa a fost, iar in ultima seara am oprit doar 6 stiuci pentru dimineata si cu alea am ramas fiindca dimineata nu am mai prins decat doi bibani amarati.
    Asadar am ajuns cand trebuia si am plecat la fel, am mancat, am baut, am pescuit si ne-am simtit extraordinar de bine cu totii.
    Tantarii si taunii s-au simtit si ei extraordinar in compania noastra si s-au bucurat din plin de noi cu tot Autanul nostru. Am plecat ciuruiti, arsi de soare ca niste raci, plini de intepaturi si taieturi in maini si picioare dar totusi FERICITI!
    Mai devreme m-a sunat Cezar, cel mai casapit membru de catre tauni si stiti ce mi-a zis? ca ii e dor de tauni si de apa fiarta si ca deja e satul de agitatia si nebunia Bucurestiului…

Catalin
    Catalin
    Keymaster
    golden fish
    golden fish
    Participant

Va invidiez sincer ptr expeditia pe care a-ti facut-o ,este exact genul de haiduceasca (CUM IMI PLACE MIE SA-I SPUN)care imi place,nu as putea sa merg in Delta si stau la pensiune.Unde ar mai fi placerea aia de a sta tolanit in scaun cu o bere langa tine si sa admiri peisajul,unde ar mai fi placerea de a mirosi 3 zile a fum de la gatitul la ceaun sau la disc,cum ar fi sa nu te murdaresti pana peste urechi de mal si mai ales cum sa ratezi un asfintit sau un rasarit de soare acompaniat din plin de sariturile pestilor.Nimic nu se compara cu mersul la pescuit cu cortul.Abia astept sa scada apele si sa evadez si eu vreo 3 zile pe undeva ,sa nu mai vad oras,masini si agitatie.

Anonymous

Abia astept sa ies si eu la o asemenea aventura. Inca mai tanjesc dupa cele doua saptamani petrecute la Sulina si Maliuc. Oricum ma multumesc cu cleanul prins pe Niscov in seara asta de la prima aruncare. Foarte interesant este ca sunt multi tantari si la mine, cum ajungi pe malul apei te casapesc instantaneu. Sa nu mai spun de faptul ca trebuie sa stau pitit si sa fac cat mai putine miscฤƒri posibile.

Nelu
    Nelu
    Blocked

frumos!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Sunt iarasi in Delta si ma bucur de compania unei barci cu motor. Am avut parte de doua reprize de avat in curenti puternici, avati de peste 2 kg bucata. Nu pare real dar unul dintre ei mi-a rupt lanseta. In fine, ce sa mai zic, sarituri si trasaturi grave. Streamerele castigatoare au fost cele pe carlige 8 si 6 pe vulpe si gasca. Cele mari au somat apoi le-am pierdut. Dimineata la 4 sunt acolo, am planuri mari cu ei. Apoi caut niste bibani, asa la misto.

Nelu
    Nelu
    Blocked

poahh,ce noroc au unii! ๐Ÿ˜†

Nelu
    Nelu
    Blocked

Mai golden fish, tu esti o adevarata comoara la casa omului!

Nelu
    Nelu
    Blocked

un remediu cam “dur” dar sigur, testat de mine de multe ori, este sa te ungi cu lichid de frana de la masina!
    are o eficienta fantastica, tine cam 10 ore, cu conditia sa nu-l stergi.
    sunt si dezavantaje cum ar fi ca piele o simti unsuroasa, deasemeni trebuie sa eviti mucoasele(ochi, nas, rani, taieturi etc.)si sa nu dai pe o suprafata foarte mare a corpului deoarece poate deveni toxic(ei, daca dai o data nu se intampla nimic, dar daca te ungi zile in sir poti resimtii un disconfort)
    P.S. – dupa ce te-ai uns, trebuie sa te speli pe maini, in caz contrar daca pui mana pe momeala pesti or sa simta substanta si evita momeala.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Eu am reusit sa ma descurc bine cu tantarii dar cu pestii a fost mai greu. Am iesit pe apa la ora 5 si avatii deja aveau activitate. Am dat iama in ei si vreo doua ore nu am mai stiut nici cum ma cheama. Dar au fost si multe sarituri mari unde nu am facut nimic. La ora 7 ma dureau deja mainile si ma luase si foamea asa ca am tras la mal. Am dat-o pe stationar si am avut capturi frumoase, carasi de pana la kilogram la viermusi iar la buchet de rame rosii somotei la kil, kil-jumate. Piesa diminetii a fost o stiuca de cateva kilograme luata la carasel. Am iesit iar cu barca si am cautat bibanii dar nici urma de ei iar avatii au luat si ei pauza. Ma simt obosit. M-a si plouat un pic si am prins si vant si valuri pe Fortuna. Mananc si apoi iau o pauza ca sa fiu odihnit deseara la avat.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 68 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.