Recent Replies

Recent Topics

Cu barca prin Delta

Home Forums Pescuit si agrement in Delta Dunarii Cu barca prin Delta

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 71 total)
  • Author
    bogdanbogdan
    Keymaster

Si cand ma gandesc ca puteam sa fiu si eu acolo acum …………. .

Dar e mai bine asa. Daca mergeam si eu, Catalin ar fi prins maxim jumatate din cat a prins singur. Nu ar mai fi avut asa partida memorabila. Acum ne va intretine forumul cu povesti pana la sfarsitul prohibitiei de anul viitor.

Las’ ca nu intra nici avatii nici zilele-n sac. Ai mei sint pusi deoparte! Sa se limpeseasca putin Muresul, ca si pe mine ma vor durea din nou bratele!

golden fishgolden fish
    Spectator

Catalin ,nu ai nevoie de cineva care sa-ti care bagajele,sa faca focul sa curete pestele sau sa-ti tina evidenta pestilor,ca eu pe bune ma ofer voluntara doar doar oi ajunge si eu prin locurile mirifice pe unde ajungi tu.Lasand gluma la o parte ma bucur sincer ptr tine ptr ca ai ocazia de a trai cele mai superbe drilluri si de a vedea cele mai frumoase locuri.Fir intins…

CatalinCatalin
    Keymaster

Of, parca ai stiut exact ce nu imi place sa fac… Probabil ca toti barbatii sunt la fel adica puturosi. Cand aveam un Koade si facea el toate astea prindeam triplu. E greu ca pescar sa fii singur iar daca esti in echipa e bine ca fiecare sa se priceapa la cate ceva si sa si faca. Sau sa ai un Koade care sa faca pentru toti.

CatalinCatalin
    Keymaster

Iar am iesit la 5.30 si am dat iama in avati. Am si ratat cativa mari dar sunt multumit.

CatalinCatalin
    Keymaster

Am ajuns acasa aseara pe la ora 22. A fost frumos dar si obositor. Simt din plin oboseala in toate oasele posibile si muschi. Am pescuit mult din barca, am mers mult si am stat mult pe pietre si toate astea au contribuit din plin la aceasta oboseala. Partea buna este ca am prins avat asa cum nu cred ca am mai facut-o vreodata in sensul ca am luat numai bucati de peste un kilogram, marea majoritate la doua kilograme. Am facut si cateva filmari frumoase pe care trebuie sa le aranjez si sa le pun pe youtube, pozele deja sunt in galeria CAPTURI. Am folosit muste pe carlige 8, 6 deci medii si mai mult am mizat pe cele din pana de gasca care au si dat rezultate. Am si scapat multi, banuiesc eu ca din cauza curentilor mari si a firului textil trasaturile erau violente si sustinute si ceva ceda, gura pestelui, firul… Dimineata devreme dar si seara tarziu apa fierbea de atacurile lor si astea erau perioadele maxime. Apa semi-tulbure.
    De mancat, am mancat doar preparate din peste si a fost nemaipomenit de bine. S-a baut bere si vin.
    Daca vreti sa ma intrebati ceva puteti sa o faceti dar, sa nu ma intrebati cat stau acasa ca nu stiu. Gandul mi-a ramas la malul ala in care sareau avatii…

CatalinCatalin
    Keymaster

Citeam articolul de deasupra astuia si incepuse sa imi ploua in gura. Vine ea si vara…
    Am gasit niste poze recente din Tulcea si Sulina si ma gandeam ca ar fi bine sa le postez ca sa va mai amarasc si pe voi. Ideea este ca Temperatura apei la Tulcea a trecut de 6 grade si incepand de astazi garantez personal pentru capturile de avat si salau la artificiale di Delta. Vine si o perioada de scadere a cotelor. Peste pasnic inca nu se prinde in Delta, rar cate un mincinos mai posteaza ceva dar nu il crede nimeni. Pentru zilele care urmeaza se anunta o scadere de temperatura, ceva ninsoare si putin vant. Joi sau vineri ar trebui sa plecam in Delta cu corturile, sunt oarecum putin ingandurat dar nu speriat. Sper doar ca organismul meu sa se ridice macar 5-10% la nivelul sufletului infierbantat de copil ce zace in mine.

NeluNelu
    Spectator

Verificat, inr-adevar temperatura Dunarii la Galati este de 6,3 grd., personal cosider ca de la 8 grd. putem avea rezultate multumitoare!

NeluNelu
    Spectator

mai este putin si o sa si pescuim,nu stiu cum sa spun, dar parca asteptarea asta din timpul iernii este placuta, visatoare, incitanta, iti faci planuri, regrete ca nu ai fost in vara trecuta in cutare loc…,apoi vine si caldura, astepti ca la “o suta de metri garduri” sa iei startul in forta dupa prohibitie, tragi tare pe pescuit, apoi vine canicula si stai la umbra!.
    abia astepti sa vina concediul sa te desfasori(ca bonus imparti si dorintele familiei cu ale tale) se termina repede concediul, mergi la servici si “tragi tare” sa intrii in ritm.
    vine toamna, alt imbold pentru pescuit, te bucuri, dar nu pentru mult timp pentru ca vin ploile si incepe si frigul, dar nu te lasi batut, fortezi pe ultima suta de metri!
    cu ce te alegi?(vorbesc ca salariat unde ai multe constrangeri)
    tragi linie si constati ca intr-un an de zile ai facut 15-20 iesiri la pescuit!

bogdanbogdan
    Keymaster

Catalin iar ne-a facut-o!

Mai are 50 km pana la TULCEA!!!

CatalinCatalin
    Keymaster

Da prietene,v-am facut-o !!!!!!!!!!!! Am plecat la Sulina unde voi ramane 10 zile cu cortul  :mrgreen:  😆 

bogdanbogdan
    Keymaster

In acest moment zice ca este pe la Sireasa. cica nu prea are semnal la telefon. Spre seara e posibil sa avem si dovada ( pozele ).

Eu deocamdata nu prea cred ca dragul nostru prietenul e acolo. Sper sa ma insel!

bogdanbogdan
    Keymaster

Tot de pe “surse” am aflat ca Nelu si Cristina ne-o vor face maine, de la prima ora.

De fapt, toti care mai scriu pe aici mi-o fac mie!!!! Toti merg sau sint deja la pescuit, eu butonez la tastatura…

Cred ca ar fi timpul sa mai las site-ul si forumul in pace, si sa ma reapuc de pescuit.

Oricum eu le doresc: MULT NOROC LA PESCUIT !!!

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 71 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.