Recent Replies

Recent Topics

Cu barca prin Delta

Home Forums Pescuit si agrement in Delta Dunarii Cu barca prin Delta

Viewing 12 posts - 37 through 48 (of 71 total)
  • Author
    golden fishgolden fish
    Spectator

Multumim Bogdan ptr urari si acelasi lucru ti-l doresc si tie cand vei pleca in sfarsit si tu la pescuit,iar asa ca idee Nelu mai are o ora si  ne vom intalni la mine unde vom pune la punct planul de atac ptr maine.

Din niste surse am aflat ca ar merge treaba asa ca maine sper ca Nelu sa aibe o zi de neuitat si cu ocazia asta vom avea si material de postat pe forum  ptr “cei ce stau acasa si viseaza, ,.

bogdanbogdan
    Keymaster
    bogdanbogdan
    Keymaster

Se pare ca am avut noroc cu dezlegarea la peste, va prezint un crap oglinda de ocean prins la streamer

CatalinCatalin
    Keymaster

Nu a tras pestele nici astazi. Am si umblat mult. Am ajuns la Sfantu Gheorghe si am incercat putin la scrumbie dar fara succes. Marea cam agitata si frig cat cuprinde. Maine e o noua zi, o luam de la capat. Am cumparat 4 scrumbii sa le mancam maine. Am dat 10 lei pe ele. Nu erau pe tot bratul Sf. Gheorghe decat doua grupuri de pescari. Apa e rece si nu merge nimic. Doar pe canalul Sondei la crap la tremurat in barca.

NeluNelu
    Spectator

Dorinta este mare, vremea potrivnica!

NeluNelu
    Spectator

Din experienta mea, din luna Mai incepe sa se pescuiasca lejer, insa suntem in prohibitie!

Totusi pe la jumatatea lunii Mai voi pleca pentru cateva zile la Jurilovca, pe o balta privata, unde sunt toate speciile de peste, crap, caras, rapitor, si bineinteles avat!

CatalinCatalin
    Keymaster

Si astazi am umblat mult. Am aflat ca pestele nu a iesit de la iernat asa ca efortul nostru ar parea zadarnic. Am stat prin Sulina unde am pescuit si am gratarit niste scrumbii.

NeluNelu
    Spectator

amintiri din Delta

Attachments:
    bogdanbogdan
    Keymaster

Tipul ala neras, care seamana cu Rambo ( SILVESTRU STANDALLONE ) dupa ce s-a tuns, nu cumva e Catalin de la Adunatii Copaceni? Bunaciunea din stanga lui pare sa fie Mari, din cauza asta am banuieli ca personajul nebarbierit ar fi Catalin.

Daca nu era Mari acolo, as fi bagat o mana ( de-a lui Ponta ) in foc ca e Rambo!

CatalinCatalin
    Keymaster

Cam seamana. Dar sa il vedeti anul asta cu ce barba va veni din Delta.

CatalinCatalin
    Keymaster

Am incheiat dragilor prima etapa a unei minunate calatorii in Delta Dunarii, calatorie pe care am facut-o in compania unor baieti extraordinari, Andrei si Geo (Joe). 

Nu ma pot lauda cu prea multe realizari tehnice sau fizice deoarece tineretea si pricepera lor s-au ridicat cu mult peste ceea ce eu singur sau cu un partener de doi lei as fi putut face.

Cele cinci zile s-au scurs repede dar in ele am reusit sa strang suficiente momente care sa imi faca grea despartirea de cei doi tovarasi de drum. Poate ca nu va fi si ultima.

Organizarea a fost de nota zece si bagajele luate cu noi au fost necesare si suficiente acestei iesiri. S-au gatit fel de fel de bunataturi. La ceaun au intrat cartofii in crusta, carnati, pastrama dar si urzici frecate cu malai, peste sau mamaliga. Borsul de la malul marii a fost bonusul. Pe jar a sfarait din belsug scrumbia si slana. Nu s-au consumat bauturi tari sau tigari, o biata jumatate de visinata ne-a indulcit arareori gurile. 

S-au strabatut trasee care au insumat peste 300 kilometri de brate ale Dunarii, canale si lacuri ale Deltei. Peste 600 de fotografii dintre care unele de-a dreptul artistice. Focuri de seara cu povesti. Nopti dormite in corturi in seri cu temperaturi care se apropiau vertiginos de zero grade, cu braconieri care alergau toata noaptea in jurul nostru dupa prada, cu ape care aproape ca ne atingeau asternuturile pe insulele mici pe care gaseam cu greu un petec de pamant, cu ploi sau zapezi care ne-au amenintat din cand in cand si cu un nelipsit vant de iarna.

Foarte multi prieteni si cunoscuti m-au intrebat daca am prins peste si am incercat sa evit cumva acest subiect delicat. Trebuie sa fii nebun sa crezi ca te duci in Delta la o temperatura a apei de 6 grade si ca vei pescui legal gramezi cu pesti, iar noi trei nu suntem. Am stiut unde plecam si ce urma sa ne astepte si nu am luat cu noi decat speranta. Delta ne-a oferit tot ce are ea mai de pret, peisaje superbe, ape, hrana si locuri pentru odihna. Am avut la masa peste aproape zilnic si ne-a ramas un picut si pentru cei de acasa. Ce si-ar mai putea dori un calator de bun simt? 

Am strabatut locuri noi, locuri in care stim bine ca ne vom intoarce poate doar pentru pescuit dar si altele in care vom reveni pentru frumusetea lor si a oamenilor.

Imi propusesem pentru anul in curs sa fac deschiderea de sezon in Sfantu Gheorghe si iata ca am reusit. Sulina fusese cucerita anul trecut si am lasat-o acum pe mana ageamiilor mutandu-ma mai catre sud. Aveam nevoie de noi provocari! Stiam ca la Sfantu urca scrumbia si ca trebuie sa dau de ea. Ei bine, am gasit-o! Totusi scopul calatoriei la Sfantu a fost descoperirea acestui taram si pana la urma a fost si cel mai important eveniment.

O asezare care pare sa imbine trecutul cu prezentul, cu case vechi din paianta si acareturi saracacioase, intercalate printre constructii noi, case, pensiuni si cateva blocuri. Oameni harnici pe care i-am vazut tragand la plase dupa scrumbie, asteptandu-si linistiti randul la toana in port pierzand vremea la pregatirea plaselor. Un debarcader modernizat de vreo trei ani, cu locuri inchiriate sau cumparate pentru barci, cu iluminat public, prize pe pontoane si alte minunatii. Punctele pentru prima vanzare isi fac si ele treaba, oamenii par constiinciosi in ceea ce fac. Cateva magazine, un bancomat si o carciuma unde am baut si noi o bere, sunt lucrurile de care ai nevoie si pe care le gasesti la Sfantu. Am lasat barca in port doua zile cu o parte din bagaje in ea, motor, carburant si altele, si nu s-a atins nimeni de nimic.

Plaja este salbatica, daca vrei salbaticie adevarata aici o gasesti. Ti se ofera doar nisip si apa, restul, mancare si bautura iti aduci la pachetel, dar poate ca asta face si diferenta. Pentru puturosi se va gasi cu siguranta o caruta care sa ii transporte la tarm si inapoi dar cu siguranta cei 2-3 kilometri de drum de tara nu ar trebui sa sperie pe nimeni. Spre deosebire de Sulina, la Sfantu marea si Dunarea isi unesc apele la vedere, aproape de ochii curiosi ai turistului iar linistea asezarii e asigurata intreaga zi prin lipsa traficului naval…

CatalinCatalin
    Keymaster

Cateva imagini cu pestele intalnit prin Delta pentru cei care cred ca doar asta conteaza.

Viewing 12 posts - 37 through 48 (of 71 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.