Recent Replies

Recent Topics

Cu barca prin Delta

Acasă Forumuri Pescuit si agrement in Delta Dunarii Cu barca prin Delta

Acest subiect conține 66 de răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 2 luni, 1 săptămână.

Vizualizare 7 articole - 61 la 67 (din 67 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Tot Delta e mama pescarului

Nelu
    Nelu
    Blocat

asta ma asteapta peste doua saptamani!

Attachments:
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

Pe caldurile astea in 2 saptamani o sa te astepte niste viermisori foarte grasi in locul acestor bucati de peste!

Nelu
    Nelu
    Blocat

te inseli, o sa fie cava spartan(dupa cum se exprima Catalin), proaspat prins, curatat de viu, bors, saramura, gratar……

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Plimbarile cu barca prin Delta sunt o sursa inepuizabila de descoperire a frumusetilor. Cu cat parcurgi mai multi kilometri si cu cat te deplasezi cu viteza mai mica cu atat ai mai multe sanse sa observi mai multe lucruri interesante. Desigur ai nevoie si de ceva noroc…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Duminica noaptea m-am intors acasa dupa 9 zile pline de pescuit si hoinareala prin Delta alaturi de Bogdan. Se pusesera pariuri ca nu vom rezista mai mult de 5-6 zile dar uite ca am stat 9 si eram cat pe ce sa o mai lungim. Nu va spun acum daca ne-a fost frig sau foame, daca ne-am simtit obositi sau nespalati, va spun doar atat, in ultima zi a acestei iesiri am inceput pescuitul dimineata la 7 si l-am incheiat seara tarziu la lumina lanternei pe Dunare dupa vreo 50 kilometri de umblat cu barca. Si cu siguranta ca am fi mai stat daca nu am fi mai avut si alte treburi pe acasa. Pe scurt a fost putin, a fost frumos si s-a prins peste.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iesirea de saptamana trecuta din Delta a fost una reusita in mare parte. Am sa incerc sa trag cateva concluzii si sa prezint filmul celor 9 zile asa cum l-am vazut eu.

In primul rand vremea a fost ca si anul trecut schimbatoare, cu soare arzator uneori si cu frig patrunzator alteori. Vant cu rafale puternice, ploi noaptea si nopti friguroase. Pestele a fost si el mofturos uneori si darnic alteori. Cotele scazute au fost si ele si bune si rele.

In primele doua zile am mers catre Sfantu si am campat acolo. Avatii au fost putini si mici pe traseu iar in mare doar mici chiar daca uneori multi. Stationarul si el slab. 

Traseul catre Sulina a fost placut, vantul si curentul canalului ce leaga cele doua localitati ne-au ajutat sa pescuim mult si bine. Multe stiuci, unele la 1,5 kilograme cantarite. Bibani sau rosioare accidental sau deloc.

Sulina slabuta si ea. Doua zile de pescuit si testat locurile consacrate fara mari rezultate. Cativa avati mai rasariti pe la Mila 2 si altii rataciti in rest. La stationar slabut, ceva somotei dar rari. Nici pe traseul catre Mila 23 nu am avut mai mult noroc.

La Mila am mai spalat rusinea cu niste avati si obleti. 

Au urmat apoi zilele mai productive pe Olguta, Baclanesti, Sontea, Fortuna… Multi bibani mari, rosioare mari de aproape 400 grame cantarite si stiuci. Am testat multe naluci si in privinta asta sunt foarte multumit. Am aflat cam ce imi mai lipseste de prin truse… Am testat si mustele, culori, marimi si forme si am mai tras ceva concluzii si in privinta lor. 

Si drumul de intoarcere a fost frumos si cu capturi, avati la 1,5-2 kilograme si pe Sulina si pe Sfantu in locuri care la cote normale nu valorau mare lucru. Avati pe Cranjala. Descoperire de locuri noi datorita cotelor mici, de tinut minte… Cam asta cred ca a fost ultima iesire cu barca pe 2018. Urmeaza Pardina dupa stiuci si aati cu masina.

Vizualizare 7 articole - 61 la 67 (din 67 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.