Recent Replies

Recent Topics

Cu ce ne mai laudam ( singuri )

Home Forums Pasiunea mea, munca mea Cu ce ne mai laudam ( singuri )

This topic contains 30 replies, has 6 voices, and was last updated by Catalin Catalin 2 months, 3 weeks ago.

Viewing 7 posts - 25 through 31 (of 31 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am revenit pe forum dupa o mica pauza cauzata de evenimentele politico-sociale din tara. Am decis sa ma feresc a scrie aici toate gandurile si sentimentele traite in aceste zile…

Si cu toate aceste framantari, timpul si-a continuat parcursul zilnic, unul care ne apropie cu pasi mari catre prima iesire la pescuit din noul an, Delta Dunarii 25 martie 2017.

Pregatirile le-am inceput in urma cu o saptamana, primele au fost mulinetele care au trecut printr-o revizie generala. Am ales pentru anul asta sa folosesc 3  bucati, un 1000 pentru obleti si un 2000 si un 3000 pentru avati. Toate sunt din anul trecut.

Mustele si streamerele raman pe carlige barbless si incepand cu saptamana viitoare ma voi apuca sa le leg

AMR 49 zile!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Nu sunt fan bucatareala, mananc de cele mai multe ori in 5 minute, calculand si scosul alimentelor din frigider precum si punerea lor la loc ( asta e facultativa ).

In Delta sunt si mai disperat, mai nou mancam in barca in timpul marsului pe Dunare sau canale mai lungi.

Cu toate astea mai am si scapari, mai merg in Delta cu baieti care iubesc bucataria si cu care relationez foarte bine.

Anul trecut chiar am reusit sa fac un pas in directia gatitului de subzistenta din Delta iar anul asta sunt hotarat sa trec la o urmatorul nivel. Lucruri simple si pe cat posibil cu materii prime locale.

Un pas important ramane si adunarea unor retete bune, chiar daca sunt mai complicate si nu se preteaza anul asta, nu se stie…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

MALASOLCA – cel mai simplu preparat din peste

Se poate face dintr-un peste mai mare sau se pun 5-6 bucati de peste mare( somn, stiuca, crap sau caras care se sareaza bine si se lasa cateva ore. Se clateste pestele si se fierbe in apa cu cartofi taiati rondele.Cartofii pot fi pusi inaintea pestelui pentru ca pestele sa nu se rasfiarba.
    Se scoate pestele pe un platou si intre timp se piseaza cartofii si se freaca cu usturoi putin ulei si sare
    Se serveste pestele cu piureul de cartofi si mujdei de usturoi cu patrunjel verde sau leustean.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Inspectoratul de Jandarmi Judetean Bacau
    La sfârșitul săptămânii trecute, în urma unor acțiuni specifice desfășurate în zonele împădurite din județul Bacău (localitățile Buhoci, Bibiresti, Horgești) au fost depistate și sancționate mai multe persoane, întrucât acestea au recoltat 24 KG de trufe fără a avea documente legale.

Ups! Parca va spuneam asta cu ceva timp in urma…

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Nu stiam ca pentru trufe ( niste ciuperci si ele ) ca sa le culegi din padure este nevoie de ceva permise sau adeverinte sau ceva acte. bine ca n-am gasit pe unde am umblat eu ca eram bun de plata. oare ca sa strangi niste castane cazute pe jos trebuie sa dai vre-un examen si sa obti permis?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Trec peste faptul ca nu stiu cine esti. Ai mai scris pe aici?
    Dragutule, ai voie sa mergi pe unde vrei si sa culegi ce vrei tu atata timp cat le folosesti ca papica pentru burtica ta. Astia culegeau pentru vanzare, profit…
    Doar Romsilva are drept din cate stiu eu sa culeaga roadele padurilor statului, si sa faca profit din asta. Tu poti culege fructe de padure sau trufe si sa le predai lor contra cost, tarife stabilite de ei, atat.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Desi mare sarbatoare planetara si motiv romanesc de petreceri si plimbari, pe mine ziua de azi m-a gasit la munca. Nu pot sa zic ca am dat cu sapa dar daca tot a fost sa imi petrec timpul la birou m-am gandit sa il mai umplu si cu ceva muscareala. Am lucrat asadar la un proiect care mi-a venit in minte in primavara si pe care sper sa il termin pana la finele anului. Bineinteles ca odata terminat o sa revin cu detalii si imagini

Viewing 7 posts - 25 through 31 (of 31 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.