Recent Replies

Recent Topics

Delta Dunarii

Acasă Forumuri Starea apelor Delta Dunarii

Acest subiect conține 23 de răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 zile, 4 ore.

Vizualizare 12 articole - 13 la 24 (din 24 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

In urma cu doi ani am deschis acest topic gandindu-ma la starea apelor mai mult ca si o analiza fizico-chimica, la niste informatii legate de limpezimea sau cotele la care am putea gasi un rau sau Dunarea si tot ceea ce formeaza ea in Delta. 

Intre timp dupa o serie de masuratori si analize de date am inceput sa constat tot mai des ca de fapt nu apa e de vina pentru slabele capturi ale pescarilor ci mai degraba lipsa pestilor si sarguinta noastra cu care de la o zi la alta ne incapatanam tot mai mult sa ii imputinam.

Anul trecut si anul asta am inceput pelerinajele in Delta, pe Dunare si raurile apropiate inca din februarie si am pastrat un ritm alert tocmai pentru a putea testa reactiile pestilor ( in general avati, obleti ) in conditii diferite. Totusi ca o concluzie generala dupa sute de kilometri de umblat in toate anotimpurile, as spune doar ca pestele s-a imputinat vizibil de la an la an si atat.

Am cautat sa pescuiesc in aceleasi locuri si timpuri, la aceleasi cote ca in anii in care aveam capturi numeroase dar am fost dezamagit. Lacomia tuturor adunata a facut ca mai toate speciile sa isi reduca efectivele simtitor. Asta nu o spun doar eu, o spun toti pescarii.

Ma uitam chiar ieri pe o pagina de profil a unor pescari de competitie sa vad cu ce se mai lauda… Aveau o filmare din Delta cu 5 avati ( mici ) intr-un colaj de 20 minute in care isi promovau niste voblere scumpe.

Aici s-a ajuns. Au ajuns cei ce vor sa isi laude sau sa isi promoveze un produs, sa se duca doar in incinte private desi nici acolo nu prea mai au ce sa prinda decat in anumite zile si oricum, la niste costuri pe care un recreativ nu si le poate permite ( multi nici nu merita sa ajunga acolo ).

Stateam si ma gandeam zilele trecute uitandu-ma pe grupurile de pescari Facebook si mi-au atras atentia cateva naravuri ale marii mase de pescari. Majoritatea dintre ei se lauda in continuare cu sculele si accesoriile lor costisitoare, incepand de la lansete, mulinete, nade, echipament… si pana la sonare si barci de mii de euro. Unii mai norocosi arata si ceva capturi din locatiile private, capturi pe care cu mare fast le filmeaza eliberarile in uralele pupincurenilor din listele de asa-zisi prieteni. Concursuri cu premii, cupe… cam atat.

Pe apele salbatice insa e mai greu si aici situatia se shimba dramatic. Cei care ajung sa le pescuiasca, se pozeaza cu capturile fie in ceaun, fie intr-un juvelnic, galeata sau acasa in bucatarie. Tot pestele din apele salbatice trebuie musai sa ia drumul tigailor. 

Daca ai sa te uiti atent la toti acesti pescari, multi fiind cei cu bani descrisi mai sus, ai sa observi ca in apele libere nu au saltele de primire, nu au minciogul cu plasa de cauciuc sau juvelnicele cele scumpe si sub nicio forma nu renunta la carligele cu contra sau ancorele multiple ale nalucilor. Ce ne spune asta? Pai ne spune clar ca niciunul nu are in intentie sa elibereze vreun peste si ca daca dintr-o eroare de moment o va face atunci pestele ala poate fi compromis fiindca grija pentru integritatea lui nu a existat.

Comportamentul asta barbar ne arata de fapt adevaratul profil al pescarului de ape salbatice. Un pescar care vine la apa pentru a-si etala arsenalul si pentru a lua acasa tot ce misca. In Delta eliberatul pestilor este o activitate foarte rara si va marturisesc ca am vazut foarte putini pescari cu adevarat sportivi. Ii numar pe degetele a doua maini!

Tot ca si o observatie pe care nu vreau sa o dezvolt aici dar care mi s-a confirmat si mie si colegilor cu care pescuiesc, pestii au inceput sa isi modifice comportamentul fata de noi si fata de locurile presupus-bune de pana acum. Isi schimba locurile de iernat sau depus icre, mananca la ore si locuri ciudate si probabil cauta in permanenta locuri cat mai ascunse si indepartate. Probabil ca doar marile intinderi de stuf reusesc sa ii mai apere de noi, ma refer la Delta, altfel barcile, sonarele, braconajul cu plase de adancime, curent sau gaz au reusit sa distruga toate habitatele lor traditionale.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am vorbit astazi cu un pescar din Tulcea si imi spunea ca apa este tulbure/mocirloasa. Estima ca inca vreo doua-trei saptamani mai dureaza aceasta stare si abia apoi sa fie ceva sperante de limpezime.

La fel ca si Nea Jigarov, mi-a confirmat ca pestele nu prea se arata.

Concluzii:

-milioanele de pescari care au dat buzna la pescuit in Delta au cam gresit-o

-desi sunt in Delta milioane de pescari, pe Facebook apar foarte putine postari, semn ca le este si lor rusine de rezultatele lor

-gogonatii care totusi pun cate o poza cu o captura grasa, fac mari eforturi sa gaseasca aceasta poza prin arhiva din telefon ( onedrive )

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Zilele trecute in Pardina am avut doua grupuri de prieteni pescari. Unii au prins ceva crapi, 2-8 kilograme la boilies cu aroma de scopex cumparate de la Decathlon. Ceilalti au prins salai pe canal 36, undeva catre Sireasa.

Apa este plina de vegetatie tocata de motoarele care viziteaza lacurile. Greu de pescuit la orice stil.

Pe drumul de coborare de pe pod catre Sireasa s-a pus lacat la bariera si nu se mai poate circula.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cotele Dunarii sunt in scadere de cateva zile si pestii simt asta. O simt si prietenii mei pescari care sunt pe bratul Chilia de aproape o saptamana.

Saptamana trecuta au prins foarte bine avati, si doar mari, sariti de 3 kilograme, culminand cu cateva bucati de 6 kilograme. Au dat mai mult cu cikade de 15-20 grame deoarece au urmarit si salai si somni doar ca cel care a raspuns mai bine a fost avatul. Nu s-au prins deloc pesti mici, lucru destul de curios.

Baietii stau acolo pana pe 10 iunie, sunt pregatiti cu toate cele, au si afumatoare si au afumat pestele retinut. 

De ieri insa avatul a cam disparut dar a inceput crapul sa mearga si s-au capturat si exemplare de 10 kilograme.

Canalul 36 face legea momentan la crap

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ape scazute in Delta

Pestii au cam iesit pe bratele Dunarii si se prinde binisor. Multa marlita care trage cam la orice

Controale ARBDD dese pe Chilia. Vizeaza in special dimensiunile pestilor si curatenia

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Multa lume prin Delta zilele astea.

Multi pescari, multi turisti si multi cocalari. Mai nou pe pontoanele plutitoare se practica ceva gen karaoke. Muzica pe fundal si toti prostii la microfon. Scherlaie crezandu-se cine stie ce cantareti, dau dedicatii si alte tampenii de genul asta. Se auzea un astfel de handicapat pe Sontea, in conditiile in care erau acolo 5-6 pontoane cu fel de fel de oameni care trebuiau sa il asculte pe asta…

“Pentru baros, special!, Sa se scoale domnul baros, de la nasu pentru nasa”

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Saptamana trecuta era mare forfota in Delta in zona Pardina. Caras la greu si bucati pe alese 500-1000grame. Au prins unii si cate 60 kilgrame, banuiesc ca ar zice ei ca legal. Sireasa, Sonea sau 36 toate merg. Si pe Dunare mergea salaul si crapul. Carasul se vindea cu 5 lei iar salaul aproape ca nu se vindea de atata abundenta. Traim in Romania…

marriuss017
    Participant

Salut! Saptamana viitoare ajung si eu din Baia Mare in zona Chilia Veche, pe Ostrov speram sa gasim loc. Vom pescui la crap, somn si eu am sa incerc si la feeder, spinning si cu muste pentru avat (de la voi am preluat ideea). Unde am putea gasi ceva peste de cumparat la intoarcere, mai este cherhana in Pardina? Eventual unele sfaturi?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Salut Marius. Daca intentionezi sa pescuiesti pe langa Chilia Veche banuiesc ca stii de concesiunea lui Raduta de acolo. Unii zic ca ar fi cam expirat contractul luna asta dar nu e foarte clar. Oricum ar fi eu iti pot da cateva informatii de pe bratul Chilia din zona Pardina pe care le am de vreo doua saptamani. Afla deci ca s-a prins peste binisor, mult salau si ciortan pe brat dar si caras mare pe canalele 36, Sontea si Sireasa. Pe Sireasa nu iti dau voie cu auto ce care lucreaza pamantul acolo si deci poti ajunge doar cu barca. Carasul a fost foarte mult si mare si s-a vandut cu 5 lei kilogramul in conditiile in care la cherhanale e 10 lei. Salaul la fel s-a dat pe mai nimic fiindca toti au prins. La pod la Pardina e un nene rulotist, Nea Nicu Boanta, el traieste din pescuit si vanzarea pestelui. La el se poate gasi ceva peste daca la cherhanale nu e. Nici nu stiu spre rusinea mea unde ar fi in Pardina sau Chilia cherhana… Temperatura apei a scazut cu 5 grade in ultimile zile si apa creste. Teoretic ar fi exact perioada in care toti pestii ar manca sa isi faca provizii pentru iarna. Cred ca avatul va manca bine pe tot bratul.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

AMR Delta 3 zile! Informatiile care mi-au sosit de acolo nu sunt incurajatoare, se prinde putin peste si marunt. Sunt sigur ca de un bors gasim si noi 5-6 babusti pe zi. Ma bucur ca o sa prindem luna plina si poate o sa facem si vreo partida de stationar de noapte. Plus o sedinta foto cu sacali as vrea

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dunarea ramane in continuare la cote mici. La Tulcea se mentine la 30-40 centimetri si se vaita lumea ca Delta s-a transformat intr-o mlastina. Totusi pescarii merg la pescuit si am vazut si capturi frumoase de biban, stiuca si avat. Trebuie doar sa stii pe unde sa cauti sau sa ai un pic de noroc. Carasul si ciortanul se prind si ei bine pe canalele de iernare. In ce ma priveste nu cred ca ma mai aventurez anul asta pe acolo dar nu se stie

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ieri mi s-a intors un prieten stiucar din Delta si imi povestea ca a prins foarte bine stiuca. Vorbeste lumea ca in zona Isac s-a prins stiuca multa si mare asa cum nu s-a mai prins poate niciodata in Delta. Capturile ar fi depasit chiar si pe cele din incintele private. An bun, poate cotele mici, poate masura de eliberare de anul asta…

Vizualizare 12 articole - 13 la 24 (din 24 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.