Recent Replies

Recent Topics

Echipamente de pescuit si momeli

Acasă Forumuri Pescuit in marile si oceanele lumii Echipamente de pescuit si momeli

Acest subiect conține 13 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 7 luni, 1 săptămână.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 14 în total)
  • Autor
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

Dupa cum se stie, mediul salin corodeaza agresiv echipamentul pescarului si se folosesc materiale si ustensile putin mai special construite pentru a diminua efectul puternic coroziv al salinitatii.

Valentin, vreau sa te intreb cam ce imi recomanzi pentru un pescuit de cateva zile pe an la Marea Neagra. Ma intereseaza in mod special mulineta si lanseta. In sensul ca daca vin cu cele pe care le folosesc eu de obicei ( fara specificatii de recomandare pentru apa sarata, dar nu foarte ieftine ) risc sa le deteriorez prematur, sau pentru cateva zile mai bine cumpar ceva mai ieftin pentru care sa nu-mi para rau daca se va lasa cu pagube.

De carlige pentru taparine nu-mi bat capul, cea mai mare parte dintre ele le voi pierde si oricum nu vor apuca urmatoarea pescuiala pe mare.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Am uitat sa mentionez ca voi pescui in general doar cu taparine si naluci artificiale, adica cam spinning, si cat se poate de pe mal sau diguri, ceea ce presupun ca inseamna lansari lungi.

Eu la taparina folosesc o lanseta FL Excellent Top Surf 3,6m si mulineta HAKUYO HP860 860 . Este adevarat ca mediul salin afecteaza in timp echipamentul de pescuit insa eu pescuiesc cu aceasta mulineta de cativa ani si inca nu am avut probleme . Batul l am cumparat anul asta si sunt foarte multumit de el ( lucreaza bine , lansez la distanta iar greutatea lui redusa nu mi oboseste mana dupa ore de lansari repetate .

Daca pescuiesti doar cateva zile pe an la mare nu se merita sa dai bani pe un echipament scump . Ce am eu cost undeva la 180 de lei si daca se intampla ceva cu ele nu mi pare rau . In plus cu acest echipament pescuiesc fara probleme si la chefal de pe plaja.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Crezi ca betele de crap, de 3,60 sau 3,90 metri ar fi bune? Ca greutate sunt ok, adica am dat cu ele la macrou.

In principiu sunt bune dar daca sunt bete ceva mai scumpe nu recomand .Daca ai sa pescuiesti de pe stabilopozi exista riscul sa le lovesti de ei.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pescarii de la Marea Neagra sunt obisnuiti cu vremea urata.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ramele de mare reprezinta cea mai versatila momeala pentru pescuitul in Marea Neagra dar si in alte mari si oceane. Dupa cum stiti in ultimii ani ele au devenit o marfa tot mai rara si mai scumpa atat din cauza numarului tot mai mare de pescari dar si a distrugerii accelerate a habitatele lor.

Iata insa ca un antreprenor local s-a gandit sa vina in sprijinul pescarilor, sunati si va aduce marfa acasa sau direct la locul de pescuit. Ideea este buna si utila fiindca omul este zilnic si foarte informat in legatura cu locurile in care se prinde peste…

Dacă ești la pescuit în port și ai rămas fără râme de mare, sau dacă vrei să le cumperi și nu ai destul timp, sună-l pe Nelutzu Paraschiv
    0749 999.063.
    10 ron/ pachetul
    Transport Gratuit.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Taparine si mult cod la Constanta. Ce e drept, parca era mai mare in Norvegia dar merge si asa.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pe digul de nord, la ora 19, astazi

Mike2
    Mike2
    Participant

Buna ziua… am o intrebare… lansez cu plumb de 100g, fir 0,36 si inaintas textil… in forta lansarii inaintasul rezista dar forfacul se rupe… pierd plumbul si 1-2 carlige… la partida la care am incercat lanseta, neavand altceva la indemana am confectionat si forfacul tot din firul pentru inaintas… nu s-a mai rupt… dar e de culaore verde si in apa marii, pentru chefal nu cred ca este recomandata aceasta solutie… va rog dati-mi un sfat: din ce sa confectionez forfacul? … am nevoie de aruncari lungi care mereu vor forta inaintasul si forfacul… daca inaintas textil alb sau cvasi transparent exista ce ma fac cu forfacul care are legat plumbul 100-120g si carligele… multumesc anticipat…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Va salut,

Pare ciudata treaba. Daca folositi textil pentru inaintas inseamna ca plumbul care se pierde pleaca cu textilul adica se rupe si textilul. Cred ca nu inteleg exact montura dar eu de obicei cand dadeam la crap pe balti private nu foloseam inaintas. Aruncam destul de bine cu fire de 25-30 monofilament si greutati de 100-120 grame. Cred ca depinde si de forta aruncarii dar si de bat. Eu intotdeauna imi reglez frana mulinetei astfel incat daca imi trece prin cap sa pun plumbi mai mari sau sa arunc mai puternic decat imi permite firul, ea sa patineze. Astfel salvez montura si arunc mai aproape…

Deci cum este montura? Mono-textil-mono?

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 14 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.