Recent Topics

Echipamente de pescuit si momeli

Home Forums Pescuit in marile si oceanele lumii Echipamente de pescuit si momeli

This topic contains 14 replies, has 4 voices, and was last updated by Catalin Catalin 2 months, 3 weeks ago.

Viewing 3 posts - 13 through 15 (of 15 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Taparine cu muste dar si alte naluci. Atunci cand bancul cu pesti este in zona momeala nu prea mai conteaza. E suficient sa fii acolo si sa ii atragi pestelui cumva atentia. Am capturat pe cei mai multi la un pilker handmade, o bucata de plumb cu o ancora. Am capturat si cu taparina dar fiind multi pesti si neavand ce face cu ei am renuntat la acest stil. 

Pescuitul macroului este unul spectaculos dar la indemana oricui, pescar, copil, femeie…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Codul este din belsug pe toata intinderea coastelor tarilor nordice si prin golfuri si fiorduri. Am prins pe taparine si cate 10 odata. Daca te joci cu taparina pe langa mal usor sus/jos ca la pescuitul bibanului ai sanse sa o umpli foarte repede. Pestii nu sunt mari, undeva la doua palme dar distractia e garantata, la fel si o prajeala rapida daca vrei. Daca insa arunci mai departe sau o lasi mai jos atunci apar si pestii mai rasariti.

Codul este raspandit bine in apele nordice si de ce te apropii mai mult de apele reci din nord ai si sanse mai mari la capturi. Am vazut cod de 10-12 kilograme prins in apele din Norvegia.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dupa cativa ani in care am ocolit litoralul romanesc iata-ma anul asta pentru cateva zile la 2 Mai. Printre alte activitati specifice bineinteles ca am iesit cateva dimineti si seri la pescuit pe dig. In afara de cativa guvizi foarte mici si cativa crabi nimic. Foarte saraca Marea Neagra. Pescarii se bucurau de ceva albitura de dimensiunile obletilor si chiar erau multi care practicau sportul asta. Am testat scoici care erau si ele foarte mici si pe cale de disparitie, piept de pui si alte carnuri plus naluci. Ca si activitati extra, am concluzionat ca: apa si plaja au fost cat de cat ok, mancarea prin localitate de o calitate medie iar drumul prin Ostrov foarte lejer si liber.

Viewing 3 posts - 13 through 15 (of 15 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.