Recent Replies

Recent Topics

Echipament de spinning

Acasă Forumuri Pescuit la rapitor Echipament de spinning

Etichetat: 

Acest subiect conține 39 de răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 an, 10 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 40 în total)
  • Autor

Bogdi
    Participant

Salut,vreau sa imi cumpar un bat de spinning cat decat bun avand in vedere ca sunt nou si nu vreau sa dau mult pe el.Eu am gasit o lanseta http://www.pescuitromania.ro/lanseta-devil-902m-270m-1540gr-p-4440.html Vreau sa pescuiesc la salau,stiuca,somn (nu din barca).Daca aveti alta idee, va rog sa imi spuneti.Si sa imi recomandati si o mulineta (pret pana in 130 lei) pentru acest bat.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Salut Bogdi, bine ai venit printre noi!
    Primul sfat este sa nu te grabasti sa-ti acumperi ceva, stiu e destul de greu cand te roade microbul.

Ne-ai scris ce pesti vrei sa prinzi, ar fi util sa ne spui si pe ce ape vrei sa pescuiesti ( nu pentru mine pentru ca eu te cunosc, dar mai sint si altii pe forum care nu stiu in ce zone si pe ce ape vrei sa dai si te-ar putea sfatui mai bine decat mine ).

Vei primi niste raspusuri mai mult decat satisfacatoare.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Deci, o mulineta foarte buna pentru ceea ce doresti tu este asta: http://www.fishline.ro/joomla/index.php/e-SHOP/Ryobi/Oferta-de-Sezon/Mulinete/Ryobi-Ecusima-4000VI.html sau modelul 3000 care este identic, doar tamburul mai mic, si cu 10 ron mai ieftina. Iti recomand si un tambur de aluminiu de rezerva ( pe care pui un alt fel de fir, pe care-l gasesti la 30 RON ).
    Ca si lanseta, ce ai gasit tu nu prea imi spune nimic, decat brandul. De multe ori dai bani aiurea pe brand, se gasesc lansete de spinning satisfacatoare si sub 100 RON. Satisfacator inseamna ca nu vei fi niciodata 100% multumit, ca vei avea mici neplaceri cu inelele, dar sub 100 RON nu prea exista ceva de care sa fi foarte satisfacut.
    Mai degraba iti recomand o mulineta robusta si versatila, pe care o poti folosi si la alt fel de pescuit daca e nevoie, decat o lanseta despre care se zice ca e buna la toate si nu vei fi multumit de ea la nici un stil de pescuit.

Acum, ceea ce vrei tu ( somn, salau, stiuca ) e greu de prins cu aceeasi lanseta. Se pescuieste diferit la fiecare specie pe care o doresti. La noi in zona exista ceva mai mult avat si clean pe care poti sa-i prinzi la spinning. Salau mai exista, dar se pescuieste intr-un mod diferit. La fel si somnul. Eu zic sa te orientezi inspre avat ( are atacuri mai brutale decat stiuca, deci adrenalina mai multa ) si mai usor de gasit. Stiuca pe Mures e destul de rar capturata, deoarece este rara.
    No, vezi si tu Bogdi, nu vei putea sa prinzi toate specile de pesti cu un singur bat.

Eu cu cel mai mare drag iti recomand specia tinta ca fiind avatul. Inca mai este ceva pe Mures, e palpitant de pescuit, ca si captura inseamna un trofeu bun ( mai putin ca si calitate economica ), si se prinde frumos cu mustele pe cere le vei primi de la mine. Tu doar sa pescuirsti si sa faci poze si mici filmari.
    in curand iti trimit link si cu lanseta care ti-o recomand.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Am gsit si un bat care se potriveste pescuitului pe Mures si e aproape si de pescuitul la salau. Ai link aici: http://www.energofish.ro/product.php/Lanseta-EnergoTeam-Rubin-Spin/5148/

Daca nu ai toti banii acum, mai bine mai astepti 2-3 saptamani si iti iei ce ti-am recomandat ( daca nu cumva vor veni colegii de forum cu idei mai bune ).
    In total iesi undeva la 300 ron. Gandeste ca eu am incercat sa-mi iau ceva special pentru avat, si am iesit pe la 1000 ron, dar avatii au preferat sculele mai ieftine. In ultima mea expeditie pe Dunare, la Balteni, nu am prins nimic. Camarazii mei prindeau cam 1 buc/3 minute. Pe mine m-au ocolit. Si tot ei se vaitau ca ce-au mai scapat… .

Hai Bogdi, vacanta trece repede. Ia o decizie si hai la spinning pana mai exista ceva rapitor pe Mures. Nu uita aparatul de fotografiat.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Salut domnilor, ati inceput sa acaparati forumul voi astia cu Deva voastra.
    Merg pe mana lui Bogdan pentru lanseta. Amandoua imi par bune si oricum la banii astia e cam maxim. Si eu am bat energoteam si am facut treaba cu el. Bogdane daca esti invidios ca am prins noi mai mult la Balteni, uite fac un efort si iti dau lanseta mea si tu imi dai spanul tau. Ce zici ? Imi mai dai tu cand ai si diferenta, 2,300 ron, ne intelegem noi.
    Oricum bun venit printre noi Bogdi si vezi sa inveti de la noi doar lucrurile bune…

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Nu—mi place sa raman dator,asa ca nu pot sa fac schimbul pana cand am si banii.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Salut Bogdi,

Uite ce iti recomand ca si lanseta:

http://www.fishline.ro/joomla/index.php/e-SHOP/Baracuda/Lansete-crapmatchspinning/Spinning/Baracuda/Lanseta-fibra-de-carbon-Boogy-2702.html

Actiune buna, materiale de calitate si foarte usoara. Cred ca se impaca foarte bine cu ecussima.
    Exista si varianta de 2,40 m, dar s-ar putea sa fie insuficienta pentru Mures si alte rauri mari unde ai nevoie de lanseuri mai lungi.

Bogdi
    Participant

La ecusima http://www.fishline.ro/joomla/index.php/e-SHOP/Ryobi/Oferta-de-Sezon/Mulinete/Ryobi-Ecusima-4000VI.html zice ca imi da si un tambur de rezerva din grafit. Cred ca ii ok. Nu?

dani popa
    dani popa
    Participant

Buna, daca ai nevoie de un bat universal e f greu, pt ca… La salau ai nevoie de un bat cu actiune intre5-20 maxim 25 gr, si 2,20-2,40 m,(un ambart ar fi cea mai buna si ieftina alegere pt salau) iar daca vrei unul mai greu, pt avat , stiuca si somn, eu fol un rapture de 2,4 m ,10-30gr, extrasenzitive, ff bun!,,succes.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Salut Dani, asa e, e greu sa alegi mai ales ca piata e plina de echipamente. Si preturile dar si calitatea sunt de multe ori inselatoare dar din experienta am observat ca un bat mai sensibil iti provoaca senzatii mai tari. Eu folosesc la avat un 20-40 dar am si un 0-9 cu care arunc greutati de 30-40 grame fara probleme si cu care ma distrez de minune. Pestii mari sunt tot mai rari si intotdeauna distractia o faci cu cei mai mici. Obletii de exemplu cu lanseta de 0-9 au niste trasaturi de zici ca iti zboara mana din umar.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Bine ai venit Dani!

Ai dreptate, nu exista lanseta universala. Exista doar compromisuri, si atata timp cat nu este mult timp si bani de irosit cu pescuitul incercam sa gasim cel mai versatil compromis. Intre timp Bogdi si-a achizitionat un echipament undeva la 400 ron, de care este multumit deocamdata. Nu uita ca este foarte tanar si incepator. E primul sezon in care pescuieste la spinning, cu muste sau alte naluci.

Te asteptam si cu alte pareri, propuneri, povesti, etc … .

Apropos, unde ai reusit capturile? Pe Mures?

dani popa
    dani popa
    Participant

Buna seara tuturor!!! Da pestii au fost prinsi pe mures in aceasta luna dar imi pare rau ca nu am toate capturile imortalizate pe calculator sa le pot publica. Acum incepe distractia si speram sa putem prezenta noilor membrii noile tehnici ,si dece nu si capturile,

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 40 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.