Recent Replies

Recent Topics

Echipament de spinning

Home Forums Pescuit la rapitor Echipament de spinning

Tagged: 

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 40 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Multumesc Bebe! Ma bucur ca citesti si iti mai si place. Din pacate criza ne tine pe uscat, nu gasim suficiente fonduri ca sa mai umblam dupa peste, mai ales la Cernavoda unde se prinde bine. Oricum am multe filmari cu pesti prinsi anul asta si cu locuri frumoase pe unde am fost pe care trebuie sa le pun pe net iarna asta. Macar cu asta sa ne mai delectam daca nu putem pleca pe nicaieri. Oricum momentan frigul de afara ma face sa fiu si mai cuminte fiindca organismul meu inca nu il accepta, poate peste un timp sa ma acomodez si sa incep sa visez la vreo iesire…

CatalinCatalin
    Keymaster

Desi au fost zile frumusele cu soare ieri si cu soare si ploaie azi dar placute, am preferat sa stau acasa si sa mai asez cate ceva din lucrurile de pescuit. Printre altele m-am ocupat si de cele 3 mulinete de spinning care duc greul bataliilor din cursul anului si pot spune ca sunt oarecum multumit despre starea lor dar am si teme de gandire. Am folosit in 2014 doua mulinete noi, una 2000 si una 500 pe care le-am pus la treaba din martie si care au muncit din greu. Le-am mai revizionat odata sau de doua ori in cursul anului iar acum nu am facut decat sa sterg vaselina veche, sa mai pun putin ulei si vaselina unde trebuia si sa le mai verific integritatea. Cea de 2000 ET care a fost cea mai folosita are parca un joc mai pronuntat la balamalele pikupului si parca pikupul nu mai sta asa fix cand il ridic, are tendinta sa sara singur, lucru intamplat de multe ori in timpul lansarilor cu consecinte grave de rupere a monturii. Noroc ca am reusit sa mai achizitionez una pentru 2015, tot ET care am luat-o si la oferta cu reducere la jumatate si de care sunt multumit dupa ce am testat-o in doua partide de Delta. Problema este ca asta e 1000 si ca voi avea nevoie si de un 2000-2500 dar iarna e lunga. Pe Mos nu ma mai bazez ca e neserios. Deasemeni imi mai caut un bat deoarece am cam reusit anul asta sa mai rup doua iar la al treilea am cam tocit inelele. Ma rog, betele nu erau noi, aveau cativa ani.
    La capitolul fire textile am pus ochii pe ceva putin redus, la 50 ron rola cu care am mai lucrat si de care am fost multumit. Oricum, nu prea mi se intampla sa intru cu un textil in al doilea sezon, in primul rand ca se tot rupe din el prin agataturi si ajunge sa mai ramana 30 metri in final, fie case mai si decoloreaza sau scamoseaza. Pun jos linkuri cu ele.

Berkley Exceed
    Berkley-Nanofil-Fluo

CatalinCatalin
    Keymaster

Cu durere in suflet dar si cu bucurie nemarginita citeam zilele trecute despre unul din multele concursuri de stiuca organizate in zona Uzlina ( la Gaina cred ).
    La un moment dat pe prima pozitie se situa un echipaj format din doi profesionisti ai genului care aveau 4 stiuci.
    Scule pe ei cat cuprinde, numai baitcastinguri, cate 4-5 fiecare, naluci la fel numai firme, echipamente, barci… si doasr 4 stiuci la doi oameni. Intr-o incinta privata care are peste…
    Eu am luat ieri 4 stiuci singur pe Sireasa in vreo 3 ore si m-am simtit fericit fara sa concurez cu careva si fara scumpeturi si titluri nationale.
    Multa bafta domnilor in continuare va doresc si multe cupe!

CatalinCatalin
    Keymaster

Model ponton-pluta

CatalinCatalin
    Keymaster

Foarte multi pescari m-au intrebat de-a lungul anilor cu ce fel de echipament pescuiesc eu la rapitor. Bineinteles ca si daca as vrea sa tin secret acest lucru nu pot fiindca se vede de la o posta ce lanseta sau mulineta ai, apoi nici nu cred ca secretomania in arta pescuitului ar fi un lucru bun.

Pescuiesc de ani buni cu echipament usor si ultra-usor si de cele mai multe dati oamenii sunt surprinsi si suspiciosi. Prieteni apropiati ma privesc cu neincredere fiindca in mintea lor salasuiesc doar rapitori uriasi care in contact cu fineturile mele vor face ravagii.

In primul rand lansetele, mulinetele si firele vremurilor noastre sunt suficient de bine construite incat sa aibe o rezerva de putere suplimentara caracteristicilor inscrise pe ele. Pestele mare este adus pe mal datorita in primul rand maiestriei si rabdarii pescarului, si mai rar datorita sculelor. 

Eu reglez intotdeauna frana moale, atat cat sa imi permita aruncarea nalucilor de 30-40 grame fara sa patineze. Din cand in cand o mai testez si ajustez, practic trebuie sa pot trage de fir usor cu mana atunci cand am nevoie. Niciodata un peste mare nu mi-a rupt si nu m-a surprins prin puterea lui ci mai degraba prin prostia mea, surprindere sau plictiseala.

La rapitor trebuie sa fii conectat la maxim din prima si pana in ultima secunda, nu ai voie sa faci pauze cu batul in mana gandind ca nu vine pestele. Atunci cand oboseala pune stapanire pe tine e mai bine sa te opresti. Mi s-a intamplat de multe ori sa nu fiu atent la ultimii metri de recuperare sau in locuri nepromitatoare si de fiecare data am avut probleme, ori fire rupte, ori picat in apa…

Mulineta mea preferata este una care sa se potriveasca pe batul respectiv. Un echipament este de regula format din bat de 2,40-2,70 metri cu actiune 1-9, 3-15 sau maxim 5-20 grame si o mulineta serie 2000 dar folosesc si 500. 

Ca si fire prefer monofilamentul de 0,2 rosu-fluo sau portocaliu pe care il disting mai bine in lumina slaba si ca rezerva un textil tot rosu de 0.10-0.14 mm.

Cu o lanseta de actiune 0-9 am pescuit cativa ani buni si am folosit greutati si de 90 grame, daca stii sa arunci usor, din mana, e greu sa o rupi si la fel e si pe recuperare daca esti atent.

In ce priveste eficienta acestui tip de echipament vreau sa va spun ca foarte multi prieteni mi-au adus fel de fel de reprosuri, in principal cu privire la inteparea pestelui. Sunt convins si eu ca un echipament tandem bat-fir dur inseamna contact direct cu gura pestelui si probabil inteparea lui imediata dar in multe cazuri si ruperea gurii lui. Eu nu pescuiesc de foame si nici din disperare si de cele mai multe ori prefer sa scap pestele decat sa ma comport precum un disperat preistoric. Dar chiar si asa, nu stiu daca ala care da cu coada lopetii pe post de lanseta ma poate invinge intr-un meci de unu la unu in care eu folosesc UL.

Placerea pescuitului cu UL aduce insa multe satisfactii atunci cand fiecare peste mic sau mare iti induce senzatii de neuitat. 

Cat despre branduri, nu ma las atasat de vreunul anume, imi aleg echipamentele dupa ceva caracteristici minime, numar inele, materiale usoare, placute la atingere, mulinete usoare, ceva rulmenti, 5-6, rulment la galet obligatoriu, galet si sarma supra dimensionate…

Un echipament pe care il consider bun trebuie sa ma tina un an, un an in care ies de vreo zece ori numai in Delta si in care adun zeci de mii de ture de manivela. 

Tradus in lei asta ar insemna un bat intre 70 si 200 lei si o mulineta la fel 70-200.

Mai nou a aparut moda baietilor care posteaza cate o captura si la care adauga ca este desigur prinsa cu ultralight. Le transmit ca asta nu este o moda sau o fita asa cum parte dintre ei cred, este o realitate a unui pescuit de placere si de nevoie dintr-o tara saracita in populatie piscicola de ani de zile si este poate singura forma de placere pe care o putem avea la o partida in aceste ape.

bogdanbogdan
    Keymaster

Imi place povetirea/articolul. Sigur nu este copy/paste, este made by MB.

Nu stiu ce sa te mai intreb acum pe forum, noi am vorbit sute de ore despre pescuitul cu UL si am cam lamurit treburile.

Din cate am observat eu exista o oarecare tendinta de a trece la pescuit tot mai usor ( UL sau UUL ). Posibil si din cauza faptului ca tot mai multi pescari incep sa inteleaga pescuitul ca un sport, nu ca un mijloc de supravietuire. Ramane de vazut acest lucru.

CatalinCatalin
    Keymaster

Am comandat si primit de undeva din china probabil acest fir textil rosu. Mosor de 300 metri la sub 7 dolari si transport free. Grosime 0.12 mm si o rezistenta de 5-6 kg

Spectator

Pare bun firul la prima vedere dar rezultatul final il vedem in Martie.

CatalinCatalin
    Keymaster

Si cateva silicoane aduse tot de pe meleagurile chinezesti, ceva tot pentru avati.

Attachments:
    Spectator

Asa arata obletii chinezesti?  Las ca mai sunt cateva ore si trebuie sa vina curierul si la mine.

CatalinCatalin
    Keymaster

Pescuim rapitori si ne mandrim cu sculele si accesoriile noastre. Lumea pescuitului a tot evoluat la acest nivel si foarte multi pescari investesc in aceasta industrie. 

Am observat ca mare parte dintre aceste investitii sunt directionate catre “departamentul” de capturare al pestilor si mai putin catre cel al comfortului acestora.

Bete, mulinete si fire care sa asigure capturarea cat mai sigura a pestilor. E bine, asta e si scopul pescuitului, sau mai bine zis era, pescuim ca sa prindem peste si nu ca sa ne facem ca prindem dar oare cati dintre noi ne punem si problema suferintelor acelui peste prins cu orice chip. Un bat rigid, un fir rigid sau o frana stransa pot rani usor un peste rapitor violent, intepatura noastra necontrolata, la fel.

Nalucile ni le alegem dintre cela mai “prinzatoare” dar si aici uitam sa ne gandim la numarul ancorelor si impactul lor asupra pestilor. Despre ancore putine, debarbetate sau inlocuirea lor cu un carlig vorbesc foarte putini oameni.

Gripul, agrafele, juvelnicul sau minciogul pentru retinere sunt alte instrumente gandite sa ne ajuta la capturarea pestilor si mai putin la protectia lor.

Foarte multi pescari pastreaza intreaga zi in juvelnic sau pe agrafe pesti pe care chipurile la sfarsitul partidei ii elibereaza. Ce motiv ii conduce catre acest comportament? Merita sa chinui ore intregi niste vietati amarate, uneori subdimensionate doar pentru a face in final o poza cu cateva kilograme de peste cu care sa te lauzi la cunoscuti? Oare cunoscutii aia apreciaza gestul tau sau il dezaproba? Oare tu in final chiar eliberezi pestii aia dupa ce de buna voie i-ai chinuit o zi intreaga?

bogdanbogdan
    Keymaster

Cataline, ai scris niste lucruri pe care orice pescar sportiv ar trebui da le aibe formate in instinct inainte de a pleca la pescuit. Ma refer la grip, ancore, minciog etc… .

Si mie-mi place tehnologia, dar nu-mi permit sa-mi pierd timpul cu ultimul ragnet de mulineta 3D-super-uber-fantastico-magico-prinzatoare in detrimentul uneia care-si face treaba simpla si normala de 10-15 ani de cand a fost produsa.

Ai punctat foarte bine ce ai scris mai sus in doar cateva randuri. Un pescar sportiv nu are nevoie de juvelnic sau agrafe. Eu zic ca nici de grip si nici de aparat foto ca sa se laude la cunoscuti.

Am remarcat totusi la emisiunile TV tot felul de saltelute, pernute, biberoane, pansamente, tampoane, absorbante, solutii dezinfectante si chiar horoscoape adresate crapilor prinsi si reprinsi in balti private. Crapii prinsi pe ape neprivate sint aliniati rapid, direct in tigaie. Aruncati in uleiul incins cu dusmanie! Sau la pisica, daca este un amarat de 10 20 cm.! Mi-e greu de inteles acest comportament al pescarilor, care apoi tot ei revin cu nemultumirea ca nu mai este peste de prins in Romania.

Mi-e sila si vreau sa iau o pauza pana cand se vor respecta legile si la noi in tara. Sa ma trezesc candva in viitorul apropiat la pescuit printre niste oameni care isi arunca chistoacele de tigari in cutiute, servetelele de la sandwich le baga in buzunar, cutiile si peturile de bere in rucsac, nu mai vor manele chiar la maxim, pestii ii elibereaza inapoi ca pisicile lor au devenit vegetariene, oameni care pescuiesc doar pentru a face putina miscare in natura fara sa o deranjeze prea mult.

Cataline, blocheaza-ma!

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 40 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.