Recent Replies

Recent Topics

Fiare, plastice, fulgi sau momeala naturala?

Home Forums Pescuit la rapitor Fiare, plastice, fulgi sau momeala naturala?

Viewing 7 posts - 25 through 31 (of 31 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Ne pregatim sa incheiem un an de pescuit foarte prost, poate cel mai sarat in rezultate din cate cunosc. Iarna trecuta nu au inghetat canalele Deltei in care pestele ierna si isi gasea linistea si oamenii au profitat din plin si au scos tot ce se putea scoate. Apoi primavara a venit fara debite mari si fara viitura ceea cea insemnat ca pestii nu au mai putut urca pe rauri si nici locurile pentru depunere nu au mai fost asa cum trebuiau sa fie. In ritmul asta cred ca 2021 va arata si mai rau asa ca oricat de optimist as vrea sa fiu nu prea gasesc motive…

CatalinCatalin
    Keymaster

Salutari dragilor! Ma tot gandesc de ceva vreme sa reformez cumva pagina asta. Am mai multe idei, una din ele va marturisesc ca este si sa o inchid… Interesul pescarilor, al oamenilor in general se muta pe diverse platforme dupa cum bate vantul schimbarilor si al vizualizarilor. Daca le analizezi cu atentie observi ca momentan YouTube capteaza intreaga atentie in ce priveste filmarea, Facebook e lider la noutati, mici povestiri si imagine dar ca si arhiva de informatie cred ca inca raman paginile vechi, blogurile… In fine, mi-e greu sa fac o selectie cu ce sa pastrez daca e sa mai pastrez ceva plus ca pierd mult timp cu treburile zilnice personale, cu FB ul si cu pescuitul si filmarile pe Youtube si mai si imbatranesc… Oricum ar fi incerc sa las o urma de informatie pe unde trec si daca o saptamana nu scriu aici o sa ma gasiti pe Youtube sau FB

Participant

S.ar zice ca a cam trecut epoca forumurilor. Nici revistele nu mai subzista, iar providerii de TV cablu au inceput sa ceara mai mult ca sa difuzeze programele posturilor de specialitate.
    Intr.adevar lumea se muta pe FB cu o mare putere de penetrare si unde nu verifica nimeni ce spui. Sunt deja notorii intrebarile idioate despre anumite naluci sau alte echipamente.
    Youtube a polarizat tinerii pentru ca nu e de citit si ei evita din ce in ce mai mult sa citeasca si sa scrie. Exprimarea telegrafica cu multe prescurtari e ultima moda. Nu puteam insa sa ne punem de.a curmezisul, noi astia mai batrani.
    Totusi forumul asta putea fi salvat si mentinut in viata daca erau mai multi care sa dea pase. Sa intri in 2-3 pe teren si sa joci cu o echipa fantoma poate fi distractiv un timp, dar iata ca pana la urma clachezi.
    Faci cum poti Cataline. Efortul pe care il faci ca sa impartasesti pe youtube niste informatii e suficient daca il pui in balanta cu efortul altora care sunt intetesati strict de bunastarea lor.

CatalinCatalin
    Keymaster

In ultima saptamana am umblat pe raurile din jurul casei incercand sa prind pesti rapitori cu naluci artificiale. Nu prea am avut rezultate dar cateva concluzii tot am tras. Apa s-a cam racit si pestii stau pe fundul apei ascunsi in gropi adanci sau structuri si isi cam conserva energia. Stratul de grasime acumulat in timpul toamnei ar trebui sa le ajunga pentru a le produce energia minima pentru a trece iarna. Noi sau natura ii putem doar scoate din aceasta stare de hibernare fie enervandu-i cu nalucile noastre fie speriindu-i cumva asa incat sa ii facem sa se puna in miscare si sa isi consume ceva energie. Asa vom spera ca vor incerca sa isi umple camara golita cu ceva mancare si sa ne atace nalucile. Chiar si asa avand metabolismul schimbat si functiile vitale trecute pe viteza foarte mica trebuie sa ii cautam cu naluci mici si miscari cat mai lente ca sa ii ademenim sa faca un efort minim. Asta facem si noi, incercam sa ii gasim cu gume mici jucate pe fundul apelor, recuperate in salturi mici si cu opriri dese. Chiar daca inca nu ne-au iesit prea multe, in tara si strainatate alti pescari mai norocosi prind si cleni si avati, stiuci, salai sau somni. Poate ghinion sa fi avut sau poate o zona mai saraca in peste si in zone de iernare dar iarna e lunga si rabdarea noastra fara limite…

CatalinCatalin
    Keymaster

De vreo 2-3 saptamani de cand raurile si Dunarea au debite mari si in crestere pestii au inceput sa urce si sa isi caute locuri pentru depunerea icrelor. Pare devreme dar naura are legile ei pe care noi de multe ori nu le intelegem. Banuiesc ca nefiind viitura de primavara anul trecut si deci nici conditii pentru depunerea icrelor pestii in virtutea instinctului de conservare au profitat de apele mari ca sa isi salveze speciile in eventualitatea in care in aprilie-mai nu vor mai fi conditii prielnice. Asa am profitat si noi pescarii ca sa pescuim si sa ne mai bucuram de cate o captura. Primul rapitor care s-a aratat a fost salaul iar nalucile castigatoare in sudul capitalei au fost gumele. Culori diverse, greutati diferite, viteze mici de recuperare si multa rabdare, asta a fos reteta de succes.

CatalinCatalin
    Keymaster

Ieri si azi am cautat avatii pe Arges cu streamere si nu i-am gasit. Am vazut insa prins si alte atacuri la gume recuperate usor pe fundul raului. E aproape sa iasa la atac dar inca se mai gandeste… Pe Dunare aud ca a inceput

CatalinCatalin
    Keymaster

Au crescut apele prin sud si sansele sa mai incerc ceva cu mustele scad. Am mai incercat la oblete dar nu am avut niciun atac chiar daca erau activi

Viewing 7 posts - 25 through 31 (of 31 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.