Recent Topics

Noutati musca.ro in galerii, forum, youtube, facebook

Home Forums Dimineata la cafeluta Noutati musca.ro in galerii, forum, youtube, facebook

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 118 total)
  • Author
    golden fishgolden fish
    Spectator

Am urmarit galeriile cu imagini si sincer pret de cateva minute am evadat din cotidian si m-am transpus in locurile in care ati fost.Cu ocazia asta am descoperit ca ati fost in locuri in care am ajuns si noi.Daca e vreun moment sa regret ca m-am nascut fata ,ei bine asta e unul din ele ,ca din cauza ca erm fata am fost privata de toate plecarile lui taica-miu in delta(plecau si ei pe sontea,sf gheorghe,sulina,etc..)Mi-a facut sincer o mare placere vizionarea lor,bravo baieti, profitati de toate frumusetile astea naturale atata timp cat le mai avem.

golden fishgolden fish
    Spectator

Dupa ce am admirat pozele voastre si am stat in starea aia nostalgica vreo jumate de zi,mi-am dat seama ca voi nu sunteti doar mari impatimiti ai muscaritului ci si mari pescari la crap iar in cazul asta avem ceva mai mult in comun .Ia spunet-mi si mie voi cu ce anume dati la crap cand mergeti in delta?ca din ce am vazut in poze aveati niste piese frumoase.Si mie imi place pescuitul la crap si la somn de fapt noi doar la speciile astea dam.Tocmai genul asta de pescuit ma determinat sa ma apuc de avati deoarece stateam o zi intreaga pe malul apei si avatii imi sareau printre fire invitindu-ma parca sa-i prind.

CatalinCatalin
    Keymaster

Eu personal am testam mai toate stilurile de pescuit. Am trecut repede pe langa tot ce tine de fite si am pastrat esenta. In Delta trebuieste pescuit asa cum o faceau batranii, adica 2-3 lansete obisnuite cu fire normale cu clopotei si cu momeli naturale adica rama rosie, rama neagra, mamaliga, porumb, scoica sau pestisor viu. Astea sunt secretele Deltei, modestia si bunul simt in armonie cu natura.
    Cum fac eu, imi aleg locurile si perioadele in functie de rezultatele din anii trecuti ( am facut chiar si un calendar al pescarului MuscaPunctRo cu cele mai bune perioade si locuri). Aleg locul de campare apoi montez partea de stationar. Monturile le fac clasice si simple de Dunare adica 1, 2 sau 3 carlige in functie de cate agataturi stiu ca sunt in zona, carlige pe care le leg normal pe un fir de 1-1,5 metri astfel, carlig-plumb fix sau mai rar culisant-carlig-carlig. Deci la 30-40 cm unul de altul iar sus am o agrafa pe care o atasez rapid la firul lansetei. Ziua montez 1, 2, 3 lansete stationare iar seara o pun si pe cea de spinning. O lanseta o pun pe rama rosie, una pe porumb si una pe pestisor, asta ca regula de inceput apoi merg pe cele cu rezultate. Nu stau sa le pazesc, iau mustele si plec la vanatoare, mai intai prin apropiere ca sa aud daca trage la stationar apoi daca vad ca e liniste maresc aria. Seara si ori de cate ori am timp verific lansetele si schimb momelile.
    Pentru cei care pleaca in Delta cu TTX, BENZAR MIX, feeder, sheffield, bologneza, saci cu peleti, peleti solubili, pop-upuri, arome, saci cu boilesuri si alte chestii din astea, am doar un cuvant sa le transmit, MILĂ.
    Mi-e milă de ei dar din pacate nu putem fi toti la fel.
    In gentuta de spinning am mereu o cutiuta cu carlige de diferite monturi, cateva plute, cateva alice de plumb, o rola cu fir si leg oricand o montura simpla pentru lanseta de spinning, cu pluta sau fara, depinde de situatie.

CatalinCatalin
    Keymaster

Profit de linistea Pastelui si mai adaug cate un videoclip in lista noastra de youtube. Nu le pierdeti, s-ar putea sa va fie de folos!

Spectator

Paste Fericit alaturu de cei dragi, urez tuturor celor de pe acest site !

Spectator

Sa ma iertati pentru mica mea greseala de ortografie, pe care nu stiu cum s-o indrept.

CatalinCatalin
    Keymaster

Sarbatori fericite si tie si celor dragi! Lasa ortografia pentru profesori, la noi continutul conteaza.

Si acum pozele promise cu Niscovul

Si baltoca din spatele casei mele.

CatalinCatalin
    Keymaster

Hai ca mi-ai facut pofta de un clean. Poate imi fac timp saptamana viitoare sa vin pe acolo si facem o iesire de agrement pe Niscov. Macar sa ii filmam si sa mai facem putin sport.

Te astept cu urzicile pregatite

CatalinCatalin
    Keymaster

Am postat in galeria cu imagini cateva din fotografiile realizate din caiac pe raul Neajlov, Canalul Plantelor si Dunare.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 118 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.