Recent Replies

Recent Topics

Informatii interesante si utile

Acasă Forumuri Informatii utile, interesante Informatii interesante si utile

Acest subiect conține 238 de răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 2 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 239 în total)
  • Autor
    Nelu
    Nelu
    Participant

Cum se elimină ţânţarii în mod natural?

Pentru a vă debarasa pe timp îndelungat de ţânţari, iată o capcană ecologică ce poate elimina mulţi dintre ei.
    Pentru asta aveţi nevoie de:
    – 200 ml de apă
    – 50 grame de zahăr brun,
    – 1 gram de drojdie de bere, ce se găseşte în orice supermarket,
    – o sticla de 2 litri din plastic (flacon, PET).
    Asta e tot !

Iată etapele : 1. Se taie flaconul la mijloc (obţineţi un “pahar” şi o “pâlnie”).

2. Se încălzeşte apa, se dizolvă în apă zahărul. Se răceşte amestecul şi se toarnă în “pahar”.

3. Se presară drojdia. Nu este nevoie să se amestece.

4.Introduceţi “pâlnia” în “pahar”
    5. Înveliţi-l pe lateral cu hârtie neagră şi plasaţi-l într-un colţ al casei.

În două săptămâni veţi descoperi un mare număr de ţânţari morţi în interiorul buteliei!

Ţânţarii, atraşi de mirosul gazului degajat de fermentarea zahărului, rămân capturaţi în flacon.
    În afară de locuinţele individuale, această metodă se poate aplica şi în localuri publice, precum: creşe, şcoli, birouri, spitale, cămine de bătrâni etc.
    Metoda este de asemenea eficientă contra ţânţarului-tigru, ajuns din păcate din Asia şi în
    Europa, foarte periculos, purtător, printre altele, al virusului febrei Denga, febrei galbene şi febrei hemoragice.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Si totusi gazul format nu ii omoara in final? Ii tine doar captivi?

Nelu
    Nelu
    Participant

bineinteles ca in cele din urma o sa moara, tot in chinuri cum ne fac si noua!

Nelu
    Nelu
    Participant

Cum sa iti construiesti un frigider ecologic fara curent electric
    este bun in excursii, la pescuit, la tara, etc.
    poti sa-l faci si din alte materiale gasite la fata locului.

http://www.girlshare.ro/33692695.3

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Sint convins ca este reala chestia cu tinutul la rece a alimentelor in acest fel.

Mai stiu o metoda de a raci berea destul de rapid, dar e nevoie de putina munca. Inainte de a pregati locul pentru focul de gratar sau altceva, se mai sapa in pamant atata loc cat e necesar pentru ce trebuie racit. Se aseaza frumusel berile, sau ce se doreste a fi racit, se pune deasupra o tabla perforata iar deasupra se face focul. Binenteles trebuie lasat loc pe undeva pentru a putea scoate obiectele racite.

Cu siguranta cineva va dori sa ma intrebe de ce am dat berea ca si exemplu, asa ca raspund dinainte ca sa nu se mai chinuie cu tastatura: Pentru ca e mai buna rece. Ceea ce e valabil si pentru unele neveste, soacre, sefe, etc… .

Nelu
    Nelu
    Participant

În cât timp apune soarele?
    Simplu, util si interesant, cititi mai jos:
    Soarele “se rotește” pe cer făcând un ciclu de 360 de grade. Dacă țin mâna întinsă și pun pumnul în față cu partea de jos aliniată cu orizontul, unghiul cu vârful în ochiul meu și cu laturile trecând una pe sub pumn și cealaltă peste pumn, va avea 15 grade. Daca impartim 360 la 15, obținem 24 (24 de ore cât durează rotația pământului în jurul propriei axe). Adică un pumn reprezintă o oră.
    (pacat ca nu pot atasa o poza)
    Daca de expl. intinzi mana cu pumnul strans spre soare, si partea de jos a pumnului este exact pe linia orizontului(ce desparte cerul de pamant)si sa zicem ca soarele se afla la jumatatea pumnului, inseamna ca mai avem cca.30-40min. pana se va intuneca.
    Aceasta metoda nu este exacta, este aproximativa, dar poate fi utila sa ne intoarcem de undeva la tabara pana cand nu da intunericul peste noi! 😉

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Nu se poate atasa poza? Da vreo e eroare?

golden fish
    golden fish
    Participant

Bogdan ,super ideea cu capcana ptr tantari cred ca luni o pun in practica ca aici cu atatea ape de jur imprejur m-au mancat tantarii si nu mai stiu cu ce sa-i starpesc.Apropos de venirea voastra la Galati ,am vorbit cu cineva si mi-a dat o idee geniala ptr locul de campare ,si anume pe INSULA,chiar la gura de varsare a Prutului in Dunare se afla o insula foarte frumoasa si izolata asa ca nu ne deranjeje nimeni,daca nu vreti pe insula se poate campa si pe mal.Mai ramane sa primesc niste informatii despre ce tipuri de pesti sunt prin zona (ca somnii aia mari sunt mai incolo)si mai ales unde sunt gropile.Daca o sa va uitati pe Google Maps o sa vedeti ca de pe insula poti sa dai aprope pe senalul navigabil,ceea ce poate fi considerat un avantaj.

Nelu
    Nelu
    Participant

Catalin, nu gasesc obtiunea pentru atasat poza!

Nelu
    Nelu
    Participant

Cristina, vezi ca in seara asta am gasit un articol despre planta catusnica popular iarba pisicii care este de 10 ori mai eficienta decat orice spray!

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Nelu, ai in partea stanga jos, putin sub spatiul in care scri textul, un chenar alb in care scrie ” ALEGETI FISIERUL”. Mai departe cred ca te descurci.

Nelu
    Nelu
    Participant

a, da, nu vazusem, multumesc!

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 239 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.