Informatii interesante si utile

Home Forums Informatii utile, interesante Informatii interesante si utile

Viewing 12 posts - 181 through 192 (of 243 total)
  • Author
    NeluNelu
    Spectator

ai rabdare sa vina caldura si o sa-l gasim noi…!

NeluNelu
    Spectator

Cum să prelungeşti durata de viaţă a bateriei pentru telefoane, laptopuri şi tablete

Unul dintre aspectele cheie este modul în care încarci acumulatorul, iar cel mai important sfat este să eviţi descărcarea completă a gadgetului. Motivul? Dacă laşi bateria să se descarce complet, există riscul ca aceasta să nu se mai poată încărca la capacitate maximă, iar acest lucru este valabil mai ales în cazul acumulatorilor Li-Po. Astfel, este de preferat să încarci acumulatorul când acesta mai mare 20-30% din autonomie.
    De asemenea, nu contează dacă bateria se încarcă la capacitate maximă sau dacă o scoţi din priză înainte de a indica un nivel de 100%, întrucât acest lucru nu afectează în niciun fel performanţa acestuia.
    Un proces de încărcare-descărcare al bateriei poartă numele de ciclu. În general, producătorii stipulează că un acumulator are o durată de viaţă de 300-500 cicluri, însă numărul real al acestora este cu atât mai mare cu cât încarci acumulatorul mai des, conform tabelului de mai jos:
    Grad de descarcare Numar de cicluri
    100% – 500 cicluri
    50% – 1500 cicluri
    25% – 2500 cicluri
    10% – 4700 cicluri
    Sursa: Cadex Electronics, producător de echipamente pentru industria acumulatorilor
    În ultima perioadă, unii producători estimează durata de viaţă a acumulatorului în ani, însă această unitate de măsură nu este la fel de relevantă ca numărul de cicluri.
    Depozitare şi temperatură
    Numărul de cicluri nu este singurul care dictează durata de viaţă de acumulatorului. La fel de importante sunt şi modurile în care bateria este depozitată şi temperatura la care aceasta funcţionează.
    Astfel, dacă nu vei utiliza acumulatorul o lungă perioadă de timp (de exemplu, dacă nu foloseşti deloc un telefon sau dacă foloseşti laptopul doar acasă şi îl alimentezi direct de la priză), trebuie să-l încarci la aproximativ 40% din capacitate, să-l scoţi din gadget şi să-l depozitezi la o temperatură de cel mult 25 de grade Celsius. Îl poţi depozita inclusiv în frigider la o temperatură de 2-4 grade, însă nu şi în congelator, unde temperaturile sunt negative.
    Atenţie: dacă alimentezi laptopul direct de la priză şi păstrezi şi acumulatorul în el, acesta va rămâne mereu la capacitate 100% şi va suporta temperaturi foarte ridicate.
    Tabelul de mai jos evidenţiază pierderea capacităţii unui acumulator în funcţie de gradul de încărcare şi de temperatură:
    Temperatura——-Deteriorare la 40%*——–Deteriorare la 100%*
    __0 grade————-2% pe an———————6% pe an
    __25 grade————4% pe an———————20% pe an
    __40 grade————15% pe an——————–35% pe an
    __60 grade————25% pe an——————–40% in trei luni
    * Cu cât se deteriorează acumulatorul dacă este păstrat la un grad de încărcare de 40%, respectiv 100%.
    Sursa: Cadex Electronics, producător de echipamente pentru industria acumulatorilor

NeluNelu
    Spectator

Cel mai mancat PESTE din Romania este INFESTAT cu un PARAZIT MORTAL: „Iti GAURESTE stomacul in 6 ore”!

Cei mai mancati pesti din Romania par a fi infestati cu un parazit mortal, deosebit de periculos pentru om. Anisakiile sunt niste viermi care traiesc in cavitatea abdominala si in muschii pestilor de apa de mare ca heringul, morunul si macroul.

Contaminare si simptome

lngerata prin intermediul pestilor infestati, larva ajunge in stomac sau in intestin, apoi se cuibareste in peretele lor. Prezenta sa se manifesta printr-o durere abdominala uneori violenta si prin semne alergice (urticarie, prurit, edem etc.).

Cand boala nu este tratata, la cateva saptamani dupa infestare se declanseaza o ocluzie intestinala, provocata de formarea unei tumori care inglobeaza larva (granulom eozinofil al intestinului).

Tratament

Tratamentul anisakiazei consta in extragerea chirurgicala a larvei. Anisakiaza se previne asigurand congelarea pestelui oceanic in momentul pescuirii lui (el trebuie sa fie eviscerat si apoi congelat la -20 grade Celsius) si gatindu-l pe foc inainte de a-l consuma.

Anisakis este un vierme mic, alb laptos, lung de 3-4 cm. Ajuns in sistemul nostru digestiv, cand vine in contact cu acizii gastrici din stomac, elibereaza enzime atacand peretele abdominal. In 5-6 ore acesta poate provoca o gaura in intestin sau stomac.

NeluNelu
    Spectator

Google lansează “croaziera virtuală pe Dunăre”. Cum poţi vedea fluviul în cel mai spectaculos tur

http://www.antena3.ro/high-tech/google-lanseaza-croaziera-virtuala-pe-dunare-cum-poti-vedea-fluviul-in-cel-mai-spectaculos-tur-288884.html

CatalinCatalin
    Keymaster

Doua imagini placute ochiului, un dragon realizat din peturi stranse in Delta, la Sfantu Gheorghe pe plaja si cativa pesti mesteriti de taranii nemti din Bavaria.

NeluNelu
    Spectator

Deşi veţi putea face update gratuit la Windows 10 de la Windows 7 sau Windows 8.1, e bine să ştiţi şi ce trebuie să faceţi pentru a instala de la zero noul SO.
    S-a insistat destul de mult în ultimele săptămâni pe abilitatea de a face update gratuit la Windows 10 de la un sistem de operare Microsoft mai vechi cu licenţă. Indiferent dacă folosiţi Windows 7 sau o variantă de Windows 8/8.1 veţi putea face fără nici un fel de evenimente trecerea la noul sistem de operare. Singura restricţie este să vă angajaţi la acest upgrade în primele 12 luni de la lansarea SO-ului. Altfel, veţi fi nevoiţi să achitaţi costul integral al unei noi licenţe.
    În principiu, partea de upgrade nu este foarte complicată. Mulţi s-au întrebat însă ce trebuie să faceţi pentru a instala noul Windows 10 pe curat, de la zero, pe un hard disk formatat. Răspunsul la această întrebare a venit zilele trecute de la Microsoft prin intermediul unui comunicat de presă. Astfel am aflat că este suficient să treceţi o singură dată prin procedura de update de la un SO vechi la Windows 10, iar licenţa vă rămâne asociată sistemului vostru la nivel hardware. Ca urmare, după ce aţi făcut o dată upgrade, puteţi reinstala fără emoţii acelaşi nou Windows.

NeluNelu
    Spectator

O idee pentru matrita plumbi

golden fishgolden fish
    Participant

AMR -3 zile si se deschid portile mersului la pescuit 😛

<span style=”line-height: 1.5;”>Nelu sterge panzele de paianjeni si praful de pe lansete si pregateste-te temeinic ptr mult dorita iesire la pescuit. Oferta este valabila si ptr ceilalti membri ai forumului care sunt convinsa ca viseaza demult la clipa asta.</span>

HAI   LIBERAEEEEEE!!!!!!!!!!

CatalinCatalin
    Keymaster

Cristina, cred ca eu am scris pagini negre de istorie in 2015 legat de pescuitul local. Nu am ajuns nici macar pentru o secunda in locurile mele de baza, Arges la Darasti, Neajlov sau Arges la Falastoaca…

E bine ca trece prohibitia desi sperante mari nu am. Am iesit deja de 5-6 ori in Delta si am luat pulsul pescuitului acolo, este foarte slab.

Foarte putini pescari au motive de lauda.

Au inceput tantarii sa cam faca legea.

Cota Dunarii este cam mare, la Tulcea a ajuns iarasi la 300 cm, adica cumva dublu fata de o cota normala.

NeluNelu
    Spectator

Sa nu fim pesimisti!

Lansetele sunt pregatite, le-am “dezmortit” pe balta de la Seaca, astept START pentru Prut sau Siret sau Dunare, etc.

golden fishgolden fish
    Participant

Catalin fata de anii trecuti sunt foarte optimista si mai ales in legatura cu Dunarea. Chiar daca acum e mare  va scadea  intr-o luna si  avem destule locuri de batut,pesimista sunt legat de Siret  ca nu stiu ce se intampla cu apa asta ca este peste dar nu il prinzi.Am fost chiar ieri la Dunare  si am stat cateva ore si a fost ok chiar daca e apa cat vezi cu ochii.Sper ca sezonul asta sa fie unul mai bun.

CatalinCatalin
    Keymaster

Eee, si eu sper dar nu vreau sa ma imbat cu apa chioara. Vom vedea, vorba turcului, final important. Jumatate din an se apropie sa treaca cu pasi repezi, mai este o jumatate care calendaristic vorbind va fi mult mai plina si mai promitatoare. La iarna va astept aici cu bilanturile si atunci vom vedea ce si cum.

Pana atunci insa asa cum spuneti si voi, haideti sa ne pregatim si sa punem osul la treaba si sa vedem ce iese. Pentru Siret si eu am aceeasi dilema dar dileme am si cu alte rauri mari precum Argesul sau Oltul si asta ma duce iar cu gandul la braconaj, lucru despre care nu am chef sa vorbesc astazi.

Astazi vreau sa va urez si sa va doresc tuturor un sezon plin, sa va bucurati cat de mult puteti de natura, de capturi, de prieteni si de sanatate si sa ne vedem cu bine!

Va pup pe toti!

Viewing 12 posts - 181 through 192 (of 243 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.