Recent Topics

Informatii interesante si utile

Home Forums Informatii utile, interesante Informatii interesante si utile

Viewing 12 posts - 193 through 204 (of 243 total)
  • Author
    NeluNelu
    Spectator

Clasificarea vanturilor dupa scara Beaufort.
    Scara Beaufort este o masura empirica de descriere a intensitatii vantului bazata pe observatiile efectului provocat de vant. Viteza vantului pe scara Beaufort poate fi exprimata prin formula:
    v = 0.837 B3/2 m/s
    unde v este viteza vantului si B este gradul Beaufort.

Attachments:
    NeluNelu
    Spectator

Astazi Dunarea a ajuns la Galati la cota de 89 cm

https://www.youtube.com/watch?v=v3dMlqeLkFA

NeluNelu
    Spectator

Pat-cort, interesant si util

Cantareste 12kg si suporta o greutate de 170kg!

Poti dormi la 0,5m de lansete!

Costa 200$

http://www.amazon.com/Kamp-Rite-DTC443-Oversize-Tent-Cot/dp/B000I641UQ

CatalinCatalin
    Keymaster

Il am eu din 2005, versiunea de la Decathlon. E bunicel, atunci cand combini pescuitul cu trandavitul. Eu l-am pus in cui prin 2008, si nu ca nu ar fi bun, pur si simplu nu vreau sa mai car bagajerie aiurea precum un magar din Tibet ( nici nu stiu daca aia au magari dar nu conteaza ).

http://www.decathlon.ro/cort-bedbox-ii-id_8239238.html

Atentie, pretul este fara patul de crapar care… costa cam dublu…

NeluNelu
    Spectator

da, nu e rau, si mai bun la pret!

CatalinCatalin
    Keymaster

Si mai este o smecherie, ARBDD interzice camparea in Delta. Campare = amplasarea cortului ! Orice alta forma de asezare in care putem dormi si nu echivaleaza cu o amplasare de cort nu poate fi amendata sau poate fi contestata cu succes in instanta. Patul de crapar e legal, acoperirea lui la fel…

NeluNelu
    Spectator

Inseamna ca baldachinul meu ar avea succes!

Nu au ce sa zica, ma apara ziua de tantari(noaptea se poate dormi in interior, cu conditia sa fie cald afara!

Am gasit ceva interesant, la pret mic, umbrela cu diam. de 2m, 70% din laturi se poate atasa paravan, iar in partea din fata perdea.Cu mici modificari se poate face cum vrei tu.

Se poate folosi drept cort si pe vreme rece sau ploaie.

Nimeni nu se poate lua de tine pentru ca nu este cort!

http://www.tatanitu.ro/forum/modules/kshop/product_details.php?id=106

Attachments:
    CatalinCatalin
    Keymaster

Corect, si bun!

bogdanbogdan
    Keymaster

No hai sa lamurim cumva ce inseamna capmarea!

Daca ai o umbrela/baldachin sau orice altceva care te apara de ploaie, soare sau insecte si nu are decat un bat infipt in pamant nu cred ca se poate numi campare. Chiar daca faci gratare, trafic cu arme sau de carne vie sub el toto timpul anului.

Daca ai un cortulet mic in care doar dormi noaptea,iar dimineata il strangi ca mergi in alt loc se numeste campare, conform definitiei.

Ce am gasit eu in dictionare, campare inseamna faptul de a instala corturi. Turistice sau militare.

Cei care au facut legea nu au definit exact ce inseamna termenul campare in Delta Dunarii. Dar ei saracii de unda sa stie daca nu si-au deplasat fundurile lor grase si tabacite din birouri pana in ” perla turismului romanesc ” .

Si, dupa cum zicea si Catalin, este de neconceput sa nu poti pune un cort in Delta. OK, sa platesti o taxa de cort sau ceva, dar nu amenda ca si cum ai fi un infractor! Majoritatea covarsitoare a vizitatorilor Deltei sint pentru a sta in natura langa canale si balti, nu ingramaditi undeva in locurile amenajate ( 2 sau 3 ), posibil si pe bani.

NeluNelu
    Spectator

Nu e vorba de “funduri tabacite” este interes financiar, cativa “smecheri” sus pusi au dat aceasta lege pentru ei, zonele in care ai voie sunt tocmai locatiile lor turistice!

bogdanbogdan
    Keymaster

Da, din pacate sint obligat sa-ti dau dreptate Nelu. Nu vad care-i logica constructiva in legea asta cu camparea. Presupunand prin absurd ca ar fi o logica, atunci ar fi trebuit sa fie interzisa instalarea corturilor in toata tara. Poate doar in apartament, daca primesti permis de la nevasta… .

NeluNelu
    Spectator

Viewing 12 posts - 193 through 204 (of 243 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.