Recent Replies

Recent Topics

Informatii interesante si utile

Home Forums Informatii utile, interesante Informatii interesante si utile

Viewing 12 posts - 205 through 216 (of 243 total)
  • Author
    NeluNelu
    Spectator
    bogdanbogdan
    Keymaster

VREMURI APUSE!

AU FOST CANDVA, DEMULT… .

NeluNelu
    Spectator

pai, cu astea traim!

NeluNelu
    Spectator

Am sa va prezit doua metode de calcul de cat fir monofilament de un anumit diametru intra de un tambur de mulineta.
    Sper sa va fie de folos!

Calcul monofilament pe tambur mulineta

diametru – sectiune
    0,2 – 0,0314
    0,25 – 0,0490625
    0,3 – 0,07065
    0,35 – 0,0961625
    0,4 – 0,1256
    0,45 – 0,1589625
    0,5 – 0,19625

Exemplu 1:
    Daca vreti sa calculati cat fir monofilament de 0,20 intra pe o mulineta pe care scrie ca intra 100 m de 0,50 procedezi astfel :

0,19625 * 100 /0,0314 = 626 m
    Exemplu 2
    Cat monofilament de 0,40 intra pe un tambur unde scrie ca monofilament de 0,30 intra 145m

0,07065*145/0,1256=81,5625m
    Formula este urmatoarea :
    S * L / s = T
    S= aria sectiunii firului din indicatiile tamburului
    L= lungimea aferenta indicata pe tambur
    s= aria sectiunii firului pe care dorim sa-l introducem pe tambur
    T= lungimea firului pe care vrem sa-l punem

Marja de eroare este destul de mica, asa ca ne putem face un calcul aproximativ al metrajului necesar!
    Alta formula:
    D * D * L / d * d = l
    D= diametrul firului din notatiile tamburului ( ex. 0,25 , 0,30 … )
    L= lungimea aferenta lui “D” din aceleasi notatii
    d= diametrul firului pe care vrem sa il punem pe tambur
    l= lungimea necesara.

Exemplu 1:
    0,30X0,30X600/0,25X0,25 = 0,09X600/0,25X0,25 = 54/0,25X0,25 = 54/0,0625 = 864m

Exemplu 2:
    0,30*0,30*145/0,40*0,40=81,5625m

CatalinCatalin
    Keymaster

Pai ce facem cu cei care au fost certati cu matematica? Sau pentru pescarii care nu stiu nici sa se iscaleasca?

Eu am invatat din experienta mea ceva mai simplu, am mulineta de 1000, imi iau 100 metri de monofilament de 0,1, am de 2000 pun 100 metri de 0,2 si tot asa

Nu stiu cati imi vor da dreptate dar eu stiu ca mulineta nu va fi supra sau sub solicitata.

Daca nu ma insel ceea ce am spus eu a stat si la baza sistemului de numerotare al mulinetelor.

Daca ma insel si are cineva ceva de comentat il rog sa isi calculeze si sa isi puna pe o mulineta de 1000 un fir de 1 milimetru si sa dea cu el apoi pe una de 12000 sa puna un fir de 0,06 ( probabil vreo 600 kilometri ) si la fel sa dea cu el.

NeluNelu
    Spectator

Tu ai luat extremele Cataline, sunt situatii cand pe tamburul mulinetei sunt date cateva repere, exemplu eu am o mulineta unde pe tambur sunt date cati metri de monofilament incap pentru diametrele de 0,25, 0,30, si 0,35.Dar eu vreu sa o echipez cu un monofilament de 0,40 sau 0,20, in acest caz formula este folositoare(a doua varianta este extrem de simpla, nu ai nevoie decat de cunostine elementare de aritmetica), mie unul mi-a ajutat, cei care sut mai comozi pot incerca practic, fara nici un calcul, si la final constata daca le-a ajuns firul sau nu!

Formula este folositoare pentru pescarii de stationar(crapisti, cei ce dau la somn sau cei ce planteaza cu barcuta), pentru pescarii de rapitor mai putin conteaza ca si asa mai mult de 25-30m nu arunca!

De-aia probabil ai facut comentariu acid!

CatalinCatalin
    Keymaster

Daca nu as fi acid atunci nu as mai fi eu! As fi un cutu-cutu si nu un dulau de rasa.

M-as numi Georgica Georgicuta ( nu fac nicio aluzie la numeni cu numele asta, mai ales ca pe tata il cheama George ).

Sunt rau si dur cateodata dar ce este in adancul sufletului meu doar eu si foarte putini oameni stiu… Hmmm

CatalinCatalin
    Keymaster

Se spune că numele frumoasei comune de pe malul drept al braţului Sfântu Gheorghe îşi are originea într-o tristă poveste de dragoste, petrecută în urmă cu sute de ani. Localnicii povestesc că un tânăr turc pe nume Mahmud se iubea în secret cu o frumoasă româncă pe nume Lia. Când idila a fost aflată de semenii lor, părinţii de religii diferite s-au opus căsătoriei dintre cei doi. Tinerii au luat atunci hotărârea să îşi pună capăt zilelor şi s-au înecat în apele învolburate ale Dunării. De atunci, se spune că localnicii şi-au numit aşezarea Mahmudia, în amintirea tânărului îndrăgostit şi al iubitei sale românce. Dincolo de tradiţia orală, mai există o variantă a proveninenţei denumirii (absolut logică), iar aceasta este legată de sultanul Mahmud al II-lea. După războiul ruso-turc din 1828, localitatea capătase o importanţă strategică deosebită, întrucât braţul Sfântu Gheorghe devenise graniţă între cele două mari puteri ale lumii. Sultanul Mahmud II a adus în 1832 în localitate sute de familii de tătari, care în cinstea binefăcătorului lor, au schimbat numele aşezării cunoscută până atunci sub numele de Moldovan. Mahmud a ridicat localitatea la rangul de oraş, care devenea astfel capitala unui întreg district ce număra în jur de 20.000 de locuitori. Din acel moment, aşezarea se numea Mahmudieh. Chiar dacă uneori par exagerate, miturile sunt însă cele care dau sarea şi piperul locurilor dobrogene. Astfel, o altă poveste ne spune că numele comunei vine din momentul în care sultanul a intrat în localitate, fluturând în semn de salut şi de pace o ie românească. Copiii strânşi pe marginea drumului pentru a-l vedea pe oaspete au început atunci să strige cuvintele Mahmud şi Ie, unindu-le şi formând numele modern…

NeluNelu
    Spectator

da. interesant! numele orasului Focsani vine de la faptul ca, intr-o perioada, orasul lua foc in fiecare an!

totusi numele localitatilor Baicoi si Urlati nu prea stiu de unde provin….

sau localitatea Ampula – Jud. Alba, Futac – Mures, Maciuca – Valcea, Spermezeu – Bistrita Nasaud, Madulari – Valcea

ce sa mai vorbesc de Trebuci – langa Bucuresti, daca te intreaba unul de unde esti si tu sa spui “din Trebuci”, parca nu suna frumos…..

NeluNelu
    Spectator

magazin cu preturi mici din china(printre care si articole de pescuit):
    http://www.aliexpress.com/category/100005444/fishing.html?site=glo&shipCountry=RO&similar_style=n&isFreeShip=y&tag=

si aici modul simplu cum platesti(e bine sa alegeti din produsele cu transport gratuit):
    http://cumsacumparpenet.blogspot.ro/2014/01/cum-sa-cumperi-de-pe-aliexpress.html

NeluNelu
    Spectator

cum traiesc cosmonautii in spatiu

NeluNelu
    Spectator

BlaBlaCar – un serviciu de navetă care a ajuns și în România
    Sunt în mașina unui curier și merg spre Sibiu. Cum l-am găsit? Am dat o căutare pe BlaBlaCar. Este un serviciu prin care poți călători mai ieftin, indiferent că ești pasager sau șofer.
    Cum funcționează? De exemplu, dacă ești șofer și trebuie să mergi de la Iași la București singur, de ce să nu mai iei încă 3 sau 4 pasageri cu care să împarți costurile călătoriei? Așa toată lumea va plăti mai puțin. Așa am ajuns eu să plătesc jumătate din cât aș fi dat pe o cursă Iași – Sibiu și să ajung în jumătate din timpul pe car el-aș fi petrecut în tren.
    De asemenea, serviciul îți dă posibilitatea să creezi o alertă. Astfel, dacă în data de 12 decembrie vrei să mergi de la Sibiu la București, poți adăuga o alertă și când un șofer va adăuga o cursă care să corespundă coordonatelor tale, vei primi un e-mail de la BlaBlaCar.
    Dacă vă mai zic și că îți poți face noi prieteni cred că v-am convins că serviciul ăsta merită să fie promovat și să crească.
    P.S. există aplicație pentru Android și iOS.

https://www.blablacar.ro/

Viewing 12 posts - 205 through 216 (of 243 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.