Recent Topics

Informatii interesante si utile

Home Forums Informatii utile, interesante Informatii interesante si utile

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 243 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Un film care m-a impresionat

[video]http://youtu.be/k9tvD0PRbso[/video]

bogdanbogdan
    Keymaster

Oare cei de la Ministerul Mediului sau Ministerul Marilor Investitii au vizionat filmul? Nu prea cred, au alte interese.

Banuiesc ca mai degraba joaca ” SOLITAIRE ” pe monitoarele HD de 24 de toli ( achizitionate din impozitele noastre ) pana le intra salarul pe card. Dupa ce-si iau salarul vin din nou la munca, continuind aceeasi prolifica activitate.

NeluNelu
    Spectator

filmul reda vechea poveste pe care o stim cu totii, multe vorbe si in filmul acesta ca si in altele, ca si pe multe site-uri, dar fapte aproape deloc!
    exact ca in politica, multe emisiuni care critica sau cum ar trebui sa fie in tara, toti vorbesc dar nimenu face nimic si o ducem din ce in ce mai rau, este exact ca si in fotbal, toti stiu cum ar trebui sa joace, dar tot in stadiul ala ramanem.
    si ca orice bun roman ajungem la concluzia ca asa e in Romania, nu ai cui sa-i ceri si ce sa-i ceri, si drep consolare spui:”ai vazut la nemti cum este?” si tare ne mai umflam in pene de constatarea noastra!
    ce nu mi-a placut in acest film este ca se propaga idea cum ca turismul ar dauna grav ecosistemului!
    fapt total neadevarat din punctul meu de vedere, Delta se distruge datorita ineficientei masurilor si regulilor luate de guvernanti!
    daca in tara mea nu pot sa merg in Delta sa o vizitez sau sa pescuiesc legal si sportiv si ar inchide accesul, atunci Delta nu ar mai avea nici un interes sau o atractie si putin ti-ar pasa ce ar putea modifica ei pe acolo!
    cea mai mare prostie si tampenie este concesionarea multor zone din Delta unor persoane fizice!!!ca si cum l-ar fi facut ma-sa cu Delta, este a lui si poate sa impuna ce reguli vrea el!
    pana la urma si acesta constatare sau discutiile noastre pe acest subiect vor ramane in arhiva acestui site, si atat…..!

golden fishgolden fish
    Participant

Vorba lui Nelu,multa vorbarie si mai ales prezentarea unei realitati arhicunoscute si pe care nimeni nu vrea sa o schimbe iar cei care vor sa o poata schimba nu au puterea sa o faca.Dupa umila mea parere daca se vrea starpirea braconajului se poate rezolva dar cu masuri drastice chiar poate extreme.Nu localnicii din delta fac ravagii ci cei care-s mana-n- mana cu pescariile din Tulcea,Galati si Braila.Stiti ce e mai tragic ca institutii ptr apararea deltei sunt o gramada dar le e mai usor sa zica ca ei nu pot sa faca nimic ,ca au mainile legate si sa asiste din comfortul fotoliilor din piele din birouri ca nu-i asa e mult mai comod.Eu m-am certat acum 3 ani cu cei de la ARBDD ca au extins zona de biosfera pana aproape de Galati mai exact pana la Cotul Pisiciisi am intrebat ce masuri i-au acum si cum protejeaza Dunarea de nenorocitii care o curenteaza si care o braconeaza si stiti ce mi-au raspuns, ca cine sunt eu sa-i trag pe ei de urechi ce m-am trezit eu asa mai revolutionara.Am prins Delta de cand ma duceam cu ai mei de prin’85 cand mergeam in fiecare toamna si stateam cam 5 zile si mergeam cu pasagerul .Atunci din ce-mi aduc eu aminte nu vedea mizerie lasata de pescari ,totul se derula intr-o liniste desavarsita ca nu auzeai decat vietuitoarele deltei ,oamenii erau altfel si peste numai zic.dar nu dupa peste mergeam neaparat ci dupa oaza aia de liniste.Am fost acum vreo 5 ani la Gorgova dupa o pauza de vreo 10 ani si am ramas atat de dezamagita de cum mai arata acum toata zona incat am jurat ca nu ma mai intorc acolo niciodata.Erau o gramada de pensiuni in constructii cara mai de care mai stupide ca si arhitectura,pe mal o gramada de masini de prin toata tara fiecare cu muzica preferata,ptr ca ne-am dus pe Sulina ne-au innebunit barcile.vapoarele si salupele ,ce mai o imagine de cosmar.Abia cand am plecat de acolo si am ajuns la Ilganii de Jos am descoperit o zona retrasa undeva pe o varsatura a Dunarii si ne-am continuat acolo concediul plus ca am revenit si cu alti prieteni 4 weekenduri la rand .Ca si o concluzie la cele vazute si traite personal Delta v-a muri incet si-n chinuri si-n tot acest timp tot se vor mai gasi o gramada de nemernici care sa-si bata joc in continuare de .Pacat, mare pacat ca ne-a oferit atatea si n-a cerut in schimb nimic.

golden fishgolden fish
    Participant

Catalin am vazut o chestie interesanta pe Fishing-Hunting tv,au demarat o campanie in toata tara,prin care se pot inscrie toti acei pescari care detin un stil sau o tehnica de pescuit mai diferita de cele clasice .Campania se cheama Fishingstar iar o caravana v-a merge prin toata tara sa promoveze alta stiluri de pescuit,asa ca m-am gandit ca nu ar fi rau sa va inscrieti cu echipa si sa promovati pescuitul la musca cu atat mai mult cu cat se v-a da la televizor si ar fi o ocazie unica de a va face cunoscuti in toata tara si mai ales de a va castiga adepti.Ce zice-ti e buna ideea?

CatalinCatalin
    Keymaster

Aveti multa dreptate, e foarte posibil ca nimeni sa nu faca nimic si noi sa vorbim degeaba. Intr-o emisiune pe TVR1 de acum un an, doi, l-am vazut pe Mihaiu vorbind despre tragedia celor de la Ceatalchioi de cand cu inundatiile din 2011 cred. Oamenii ii cereau un drun asfaltat si alte chestii care nu sunt compatibile cu o rezervatie de calibrul Deltei.
    Printre altele el spunea ca anual Delta primeste cam 100 mii de turisti, ceea ce depaseste capacitatea ei de a primi si a ramane in parametrii normali. Eu cred ca marea problema a Deltei in privinta turismului este tipul de turist care o viziteaza, fiindca am vazut de multe ori indivizi veniti in grupuri care se comporta precum barbarii, multe lansete, peste luat acasa cat cuprinde, mizerii lasate in urma lor, taie copaci, ard tot ce ia foc, betii, urlete… Bastinasi care la fel nu tin cont de nimic, constructii aiurea, barci cu sute de cai… Sunt convins ca daca rezervatia si-ar selecta turistii atunci ar putea primi si un milion anual si faceam eu mai de mult o analogie intre orasul Tokio si Delta ca suprafata si ca polpulatie. Delta are nevoie de turisti civilizati si discreti, acestia aduc si bani cu care se pot face multe, asta desigur daca are cine sa dirijeze treburile intr-o directie buna.

Cu concursul nu stiu ce sa zic Cristina, eu de fel nu merg la concursuri, am fost cu caiacul pentru ca nu am participat la premiere, am pescuit liber si am umblat, nu am stat legat pe stand crispat ca sa iau premiu sau medalie. Mi-am propus ca in restul vietii ce mi-a ramas sa concurez doar cu propriile recorduri tocmai pentru a face din pescuit o placere totala. Aveam candva un prieten, un prost ca prieten nu imi era, care de cate ori mergeam cu el la pescuit incepea, ai vazut Boss, asta al meu e mai mare, cred ca are kilul…. chestii care strica atmosfera si care te fac sa nu iti mai doresti astfel de companie. Ai dreptate cu promovarea, ar fi un prilej bun, poate ca daca as avea langa mine un partener pe masura… E o tema de meditat.

golden fishgolden fish
    Participant

Catalin din ce am vazut eu aseara la tv nu e un concurs ci gasirea prin tara si a altor metode de pescuit si mediatizarea lor.Am sa ma mai uit o data si am sa revin cu informatii.

NeluNelu
    Spectator

Catalin, despre film am comentat ce am avut de spus, cat despre concursuri esti ca si mine!
    Nu ma intereseaza ce cantitate de peste prind, de obicei concursurile se desfasoara pe o suprafata de apa bine populata sau protejata!
    Noi suntem “PESCARI HOINARI” sa-i zic asa, mergem in natura acolo unde concurenta este apriga: braconieri, prescari de week-end, localnici,etc.
    Acolo iti poti da seama de adevaratul potential de pescuit al locului respectiv!
    Cat despre tovarasii de pescuit poate fi compabililate sau nu!
    Cei care au ceva in comun se intanlesc din când in când la o partida de pescuit! 😉

NeluNelu
    Spectator

AI PLASĂ DE ŢÂNŢARI ACASĂ ?

Este aceasta un ţânţar …?
    NU!
    Aceasta este o “DRONE SPY INSECT” deja in productie.
    Aceasta poate fi controlata de la mare distanta si este echipata cu un aparat de fotogra-fiat, microfon si poate ateriza pe tine, poate folosi acul pentru a lua o mostra de ADN, durerea simtita fiind cea a unei intepaturi de tantar.
    Sau poate injecta un micro-dispozitiv de urmarire RFID sub piele.
    Sau poate ateriza pe tine iar tu il vei lua in casa ta sau poate zbura printr-o fereastra. New York Times ”Microdronele” reprezinta cea mai importanta inovatie din domeniul militar realizata in ultimii ani.

Aceasta … a fost odata science fiction.

Attachments:
    NeluNelu
    Spectator
    bogdanbogdan
    Keymaster

Arata bine tantarul, cu siguranta ar face ravagii printre obleti. Ce marimi or fi disponibile?

CatalinCatalin
    Keymaster

Bine ca nu suntem niste persoane atat de importante, sau mai stii, poate se va gandi cineva sa ne trimita vreunul ca sa ne afle secretele mustelor prinzatoare.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 243 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.