Recent Replies

Recent Topics

Informatii interesante si utile

Acasă Forumuri Informatii utile, interesante Informatii interesante si utile

Acest subiect conține 238 de răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 lună, 4 săptămâni.

Vizualizare 12 articole - 25 la 36 (din 239 în total)
  • Autor
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

Imi cumpar si eu unul. Ar avea multe intrebuintari. Spionaj, coduri si parole, il poti seta sa omoare ceilalti tantari, merge bine la oblete, si cred ca nici nu consuma mult.

Nelu
    Nelu
    Participant

Sulina

Nelu
    Nelu
    Participant

Dunarea, de la Padurea Neagra la Marea Neagra
    http://www.youtube.com/watch?v=BzRGPNh0imc#t=374

Nelu
    Nelu
    Participant

Zeci de minidocumentare despre egrete, stârci purpurii, țestoase, vipere, moruni, stufărișuri și alte specii și locuri din Delta Dunarii pot fi văzute online începând de astăzi, anunță Asociația Salvați Dunărea și Delta.

Cele 65 de filme se găsesc online pe canalul Youtube al campaniei „Delta Dunarii – Paradisul aproape pierdut!”.

Timp de un an de zile, specialiștii în filmarea vieții sălbatice au urmărit cu grijă specii de pe întreaga suprafață a Deltei Dunării și au stat de vorbă cu experți de la Societatea Ornitologică Română și Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Delta Dunării.

“Au pus în imagini și discuție viețile broaștelor țestoase, cele mai longevive animale din Delta Dunării. Au investigat specii de pești, păsări și plante care ne impresionează prin complexitatea, măreția, eleganța și atitudinea lor”, se arată într-un comunicat de presă al asociației.

„Animalele se lasă greu filmate în România”

Animalele nu au fost ușor de filmat. „În primul rând, e nevoie de o ascunzătoare care să se integreze perfect în peisaj, iar cel mai important este să cunoști comportamentul animalelor pe care urmează să le filmezi. Toate animalele se lasă greu filmate în România pentru că sunt agresate în diferite feluri: invazia habitatului, braconajul, nerespectarea interdicțiilor în zonele strict protejate”, spune Cristian Ilea, unul dintre realizatorii minidocumentarelor.

Este pentru prima dată în România când majoritatea speciilor protejate din Delta Dunarii sunt filmate și pot fi urmărite online, potrivit ASDD. Această documentare, realizata în premieră pentru marele public, susține nevoia Rezervației Deltei Dunării de a fi tratată și explorată diferit, punând mai mult preț pe bogăția ei unică. Asociația îi invită pe iubitorii naturii să se bucure de bogăția Deltei fără să o perturbe.
    Cele 65 de minidocumentare au fost realizate în cadrul proiectului „Delta Dunării – paradisul aproape pierdut! Campanie de informare şi conştientizare cu privire la protejarea biodiversității Rezervației Biosferei Delta Dunării – Delta Semper”, care a fost implementat de Asociația Salvați Dunărea și Delta în perioada 2011 – 2012.
    Proiectul este cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional Sectorial Mediu (POS Mediu) – Axa prioritară 4.
    http://www.youtube.com/user/DeltaSemper/videos?sort=dd&view=0&shelf_id=1

Nelu
    Nelu
    Participant
    Nelu
    Nelu
    Participant

Dunarea veche, prin 1920

Nelu
    Nelu
    Participant

Postez din nou Dunarea veche pentru ca nu s-a preluat link-ul
    https://www.youtube.com/watch?v=7g_2r76R2Rg

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Par vremuri frumoase acum cand te uiti dar cu siguranta pentru oamenii din imagini a fost greu. De ce sunt oamenii nostalgici???

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cristina, daca ai inceput perioada de concediu (fortat) iti dau doua teme de aprofundat aici pe forum dar tu cu siguranta ca poti gasi mai multe.
    Spune prietenilor nostrii cum faci tu mujdeiul cand esti pe Dunare, ce tehnica folosesti si mai spune-le tehnica lui Adi cu care taie (taia inainte de operatie) lemnele, sau le rupea mai bine zis. Mie mi s-a parut interesant.

Nelu
    Nelu
    Participant

M-ai facut curios, ne spui si noua Cristina?

golden fish
    golden fish
    Participant

Voi vreti cu tot posibilul sa ma tine-ti ocupata din cate vad eu.Dar cred cu siguranta ca multi dintre prietenii nostri deja le cunosc,dar ca fata buna ce sunt am sa le dezvalui si lor din micile noastre trucuri.

Nelu
    Nelu
    Participant

Cristina, nu vrei sami dai si mie reteta mujdeiului de usturoi, si cum sa rup crengi?
    Poate este o noutate si pentru mine 🙄

Vizualizare 12 articole - 25 la 36 (din 239 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.