Recent Replies

Recent Topics

Informatii strict utile

Home Forums Informatii utile, interesante Informatii strict utile

Viewing 12 posts - 37 through 48 (of 86 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Programul (orarul) navelor NAVROMDELTA, nave pasager (clasice) si cataraman, in Delta Dunarii valabil 15 SEPTEMBRIE 2014 – 01 MAI 2015.

TULCEA-SULINA 13:30
    Tip nava Luni Marti Miercuri Joi Vineri Sambata Duminica
    Nava clasica Catamaran Nava clasica Catamaran Nava clasica – –

SULINA- TULCEA 07:00
    Tip nava Luni Marti Miercuri Joi Vineri Sambata Duminica
    – Nava clasica Catamaran Nava clasica Catamaran – Nava clasica

CatalinCatalin
    Keymaster

Simt o tulburare puternica a fortei, cred ca LORD VADER este foarte aproape de tabara noastra si va fi nevoie sa adunam toti cavalerii Jedi.
    Nu e gluma, simt cum forta intunecata a crescut foarte mult in ultimile ore…

bogdanbogdan
    Keymaster

MUSCA FIE CU TINE!

CatalinCatalin
    Keymaster

Cateva date adunate de mine si care pot fi de mare ajutor celor ce merg cu barca cu motor.

Consumul unui motor in 4 timpi, bine reglat, in regim de mers la maxim se poate calcula cu aproximatie astfel: 200-250 ml/CP/h
    In cazul meu, un Mercury 4CP consuma aproape 1 litru pe ora si parcurge 10-12km cu BIC245 care nu e chiar o barca de viteza.
    La motoarele in 2 timpi formula ar fi: 360-380 ml/CP/h
    Am mai facut niste teste si calcule cu o barca cu motor de 30 CP. Incarcata cu 4 oameni si mers glisat la maxim consuma undeva la 10 litri si atingea o viteza de 33-35 km/h. Aceeasi barca si greutate dar fara glisare la un mers de 9-10km/h a scazut consumul proportional si in final am parcurs ( in 3 ore si ceva ) acelasi numar de kilometri 30-35 cu cei 10 litri.

CatalinCatalin
    Keymaster

Accident naval pe Dunare la Partizani, intre pasagerul de la Sulina si o nava tanzaniana.

CatalinCatalin
    Keymaster

Automat pentru eliberarea permiselor de pescuit si acces in Delta !!!

Cu mandrie in suflet dar si cu o modestie care ma caracterizeaza ( 😆 ), vin astazi sa va povestesc despre un fapt revolutionar in pescuitul romanesc.

Firma ROPECO, firma la care lucreaza si domnul inginer Bogdan Calugar ( musca.ro ), prezent printre noi dar cu aparitii mai discrete, a realizat si implementat zilele trecute pentru ARBDD doua automate pentru eliberarea permiselor de acces si pescuit in Rezervatia Biosferei Delta Dunarii.

Tehnic aparatele, situate, unul la sediul ARBDD Tulcea si celalalt la Hotel Delta ( cel mare, situat in ultimul sens girator de pe bulevardul principal, Isaccei ), sunt o minunatie. 

Iata pe scurt ce pot face ele si ce nu pot face. Se duce omul cu actul de identitate, il pozitioneaza in dreptul locului de scanare dupa care aparatul incepe sa isi faca treaba. Scaneaza, imprima datele pe cartonas apoi cu ajutorul celor doua imprimante elibereaza permisul solicitat si chitanta doveditoare a platii.

Aparatele elibereaza rest !!! Asta este un lucru extraordinar daca e sa ne gandim ca o sumedenie de jucarii pentru cafea nu o fac… Atentie !!! Vineri seara, casiera ARBDD are obligatia, sau nu, sa completeze depozitele cu bani folosite de aparat la eliberarea restului.

Daca aparatul ramane fara rest, pe chitanta care o va elibera si va certifica tranzactia, va aparea suma platita si restul neridicat. Apoi cu aceasta chitanta se poate merge oricand la sediul rezervatiei si recupera diferenta.

Aparatele accepta plata cu cardul !!! Mult mai sigura si comoda aceasta plata ne va scuti de griji, desigur si pregatirea din timp a sumelor exacte de bani poate face acelasi lucru. Se accepta bancnote de la 5 LEI in sus !!!

Automatele au fost montate, testate, s-a verificat executarea tranzactiilor si deci ele trebuiesc sa fie deja operationale. Cu alte cuvinte putem obtine aceste permise intr-un mod facil si civilizat la orice ora si in orice zi.

P.S. Daca acest lucru se va dovedi a fi un succes in randul pescarilor, ma gandesc sa fac demersuri la ROPECO pentru montarea unor automate cu peste proaspat, amplasate undeva la intrarile in orasele mari, pe sensul de venire dinspre Tulcea pentru inceput.

bogdanbogdan
    Keymaster

Parca si eu ma simt putin mandru, chiar daca nu am participat cu absolut nimic la acest proiect.

Masinaria intr-adevar este destul de desteapta, dar eu daca as fi fost stapanul ARBDD, as fi comandat automate fara numerar, doar cu card. Acolo, in port la Tulcea, oamenii sint legati de transport ( vapoare, trenuri, microbuze, … ) nu au timp sa stea dupa rest la o eventuala tranzactie esuta. Dureaza destul de mult pana se verifica si returneaza restul dupa o problema a aparatului.

Eu sper sa se dovedeasca eficiente si sa fie cat mai multe automate, dar personalul inlocuit de acestea sa nu fie concediat.

NeluNelu
    Spectator

o veste imbucuratoare, pentru ca eu imi faceam probleme ca trebuie neaparat sa ma aflu Vinerea in Tulcea pentru a putea obtine permisul!

NeluNelu
    Spectator

Pentru tine Bogdane, azi am urmarit emisiunea de pe TVR HD Natura si aventura, un loc de vis, superb, salbatic, fara PET-uri, focuri de tabara,etc. si plin de pastrav mare.Este vorba de paraul Voinicovat situat in jud.Caras Severin, nu departe de tine.Cred ca pentru tine si familia ta ar fi o destindere binevenita mai ales vara!

CatalinCatalin
    Keymaster

Suna tare bine!

Locuri fara gunoaie, pline de pastravi, unde e Carasul asta, in Bavaria?

😯

CatalinCatalin
    Keymaster

Intram intr-o noua etapa a civilizatiei, chiar daca dupa 26 ani de la iesirea din comunism…

Daca nu ar fi durat atat, cu siguranta ca necazurile mele si ale lui Bogdan legate de zona pod-statie taxare Fetesti nu ar fi existat.

Oricum, este de studiat si de tinut minte fiindca deja incep aglomeratiile pe Autostrada Soarelui, turisti, pescari, gura casca sau oameni cu diverse treburi.

http://cnadnr.ro/pagina.php?idg=305

CatalinCatalin
    Keymaster

A sosit si imaginea.

Attachments:
Viewing 12 posts - 37 through 48 (of 86 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.