Recent Replies

Recent Topics

Informatii strict utile

Acasă Forumuri Informatii utile, interesante Informatii strict utile

Acest subiect conține 79 de răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 luni, 2 săptămâni.

Vizualizare 12 articole - 61 la 72 (din 80 în total)
  • Autor

Iulian
    Participant

Ai incercat sa tai lemne cu ea?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Si iata acum ce inseamna sa ai credinda si sa te caiesti. Boca, Paraschieva, Stefan cel Sfant…

Attachments:
    golden fish
    golden fish
    Participant

Am citit un articol scris prin 2014 despre pestele din Dunare si m-am cutremurat, e inapt consumului uman in special somnul,crapul,salaul si stiuca.Probele au fost prelevate din Bazias pana in Sulina si rezultatele sunt dramatice, speciile enumerate mai sus contin de pana la 9 ori peste limita normala metale grele,mercur,cadmiu,cobalt si inca o serie de nitriti si nitrati.Din cauza santierelor navale de pe cursul Dunarii toate nenorocirile astea toxice au fost deversate direct in apa si formeaza o pelicula ce sta in suspensie pe fundul apei si care e extrem de otravitoare. Ce ma cutremura cel mai tare este faptul ca le-am dat nepotilor mei sa manance in special somn crezand ca e mai sanatos ca ala din crescatorii.Cred ca ptr mancat ma mut cu pescuitul pe Siret si Prut si ptr distractie si capturi pe Dunare.Traim niste vremuri de-a dreptul nenorocite in ceea ce priveste mancarea si cred ca va fi din ce in ce mai greu de nu o sa mai stim in ce sa avem incredere.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

In mod normal eu mereu repet ca e falsa ideea cu pestii proaspeti si buni prinsi de noi din apele salbatice. Strainii se feresc sa ii pape si prefera marketul. Noi preferam sa papam un kaka moka si sa il garnisim cu zeci de teorii prin care sa ne dovedim alegerea buna. 

Este iarasi adevarat ca in tara asta nimic nu mai este sigur sau de incredere. Poti cumpara din mari magazine pesti alterati sau plini de viermi ori metale grele. Nimeni nu ne protejeaza si nu ne apara.

Anul trecut am mers prin Delta cu niste baieti care lucrau la un institut de cercetare care preleva probe de apa si mal din Dunare, de la Isaccea si pana la Sfantu Gheorghe. Calitatea apei Dunarii s-a imbunatatit foarte mult in ultimii cativa ani. Daca facem abstractie de microorganisme, se poate bea fara probleme. Fiarta e chiar buna. Zona cea mai afectata a Deltei sa stiti si voi ca a fost mereu si inca mai este Murighiolul si mai precis zona Debarcader. Urmeaza Uzlina. Prin imbunatatirea calitatii apei probabil ca si vietuitoarele au inceput sa aibe un trai mai bun, ma rog, alea care mai exista.

In ce ma priveste Cristina sa stii ca toate metalele grele din Dunare sau de aiurea nu vor reusi sa imi scurteze viata nici macar cu o secunda, am hotarat ca voi muri de moarte buna, naturala. Faza cu nepotii tai este insa mai complicata, cu astia mici trebuie avuta multa atentie cu ce ii hranim daca vrem sa aibe parte de o viata lunga si sanatoasa.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pescuiesc si ma plimb de multe ori in zonele de frontiera. Ma simt in siguranta fiindca am fost granicer si stiu cu ce se mananca meseria asta, aparatura performanta, oameni vigilenti… Desigur am avut ghinionul sa merg prin locurile astea si cu diversi zevzeci care credeau ei ca acolo nu ii vede si nu ii aude nimeni deci pot face ce vor.

Ce ziceti praduitorilor, are politia de frontiera ac de cojocul vostru ori ba? 

Pe Chilia daca mergeti pe apa de la Tulcea pana la Pardina veti fi uimiti cate turnuri de observare sunt si cate camere de supraveghere…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

E bine de stiut!

Permisul de acces în Rezervaţie costă 5 lei pe zi şi 30 de lei pe an.

Amenda pentru lipsa permisului este de 35 de lei, pentru campare – 70 de lei, iar pentru aruncarea deşeurilor – 130 de lei de persoană.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Informatie strict confidentiala ! Ieri pe Arges in vreo doua ore Costin a reusit sa prinda 8 avati grasi. Cel mai mare avea 4 kilograme iar media 1,5-2 kilograme. Atentie deci domnule Eugen!!!

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Frumos. Azi nicio miscare nici pe Mures, nici pe Strei deocamdata, dar ziua nu s-a terminat.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cateva informatii legate de parcurile pentru ambarcatiuni in Delta

Aveti o barca, o salupa? Mergeti in Delta la pescuit sau doar in plimbare? Daca da inseamna ca aveti deja si o sumedenie de probleme sau de calcule in care v-ati prins de mult urechile.
    Am un prieten care are o salupa pe care o tine cu peridoc cu tot intr-un parc de barci de pe malul Dunarii. Nu are importanta locatia si proprietarii, vreau doar sa dezbatem problema acestor locuri, ce ne place si ce nu ne place legat de acestea sau de cei care le patroneaza. Fac asta astazi deoarece mi-a atras atentia un anunt al cuiva care a intrat de curand in acest gen de afacere.
    1. In parcul unde prietenul meu isi tine barca i se cer lunar 100 lei pentru pastrarea barcii. Probabil ca piata de profil dicteaza pretul iar unora poate li se pare putin. Mie personal mi se pare mult.
    2. Fiecare lansare la apa precum si scoaterea se taxeaza separat cu cate 50 lei operatiunea. Lansarea 50 lei, scosul 50 lei. Adica, agatam peridocul cu barca de un auto, il ducem 2-300 metri pana pe malul Dunarii si lasam barca la apa, idem la intoarcere.
    3. Spalatul barcii ( 5-6 metri ) costa 50 lei. Din nou cred ca e mult comparand cu un spalat auto interior/exterior in capitala la 15-30 lei.
    4. Ce am remarcat eu urat aici la acest parc?
    -de cate ori suni ca vii, oamenii sunt ocupati pana peste cap sau tocmai la ora aia trebuie sa plece…
    -peridocul si barca par folosite intre cele doua sosiri ale tale in Delta…
    -spalarea barcii pare mai mult o linciureala, zone intinse neatinse de presiunea aparatului, apa imputita prin compartimente, husa mai mult sau mai putin pusa pe barca.
    -desi patronii si angajatii sunt super profesionisti in domeniul ambarcatiunilor, nu poti beneficia de niciun sfat sau ajutor ( contra cost ) precum un schimb ulei, o ungere de tija carma, un reglaj la comanda sau pur si simplu o strangere de surub. Toate astea le observi probabil dupa ce te angajezi sa iti tii bunul acolo 12 luni si eventual mai platesti si un avans.

Un calcul mic ne arata ca in 12 luni de stationare la care adaugam 4-5 iesiri cu aceasta barca cheltuim vreo 2000 lei doar pentru pastrarea barcii intr-o stare buna aproape de malul apei.
    E bine? E rau?

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Da, e foarte clar. Nu se justifica sa ai barca si sa platesti pentru parcarea si intretinerea ei daca o folosesti de cateva ori intr-un an. Eu am priceput treaba asta din discutile anterioare pe care le-am avut cu tine. Am doi prieteni care viseaza la barca, sper sa citessca aici si sa realizeze ca nu e chiar asa simplu si ieftin.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Urmeaza inca doua zile de discutii despre acest subiect al barcii, poate chiar trei, dar am nevoie de timp sa imi adun toate datele. 

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ieri, pe 21 decembrie, am sarbatorit solstitiul de iarna, adica am scapat de cea mai lunga noapte a anului. Incepand de astazi ziua creste, incet dar sigur. Chiar si asa urmeaza sa vina doua luni de ger si frig dar ce mai conteaza, AMR uk pana la prima iesire in Delta a scazut simtitor si a ajuns la 2 luni si restul zile

Vizualizare 12 articole - 61 la 72 (din 80 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.